Jump to content

Martor ulei N43B20


Recommended Posts

Salut,urmeaza sa ma ocup de un e90 motor n43b20,masina dupa o perioada afișează martorul rosu de la ulei,si eroare pe senzorul de presiune.Acesta a fost schimbat cu unul original dar fara nici o schimbare.Inafara de sorb infundat,pompa de ulei si senzor presiune...mai este ceva ce declanșează martorul si eroarea respectiva?

Nu sunt asa de familiarizat cu N43,orice idee e binevenita, mulțumesc!

Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 12:22 PM, mihaicarbunaru said:

mai este ceva ce declanșează martorul si eroarea respectiva?

Cum ti-a zis si matose (reafirmand, probabil ai schimbat deja solenoidul ce regleaza presiunea uleiului) dar nu ai inteles partea a doua, posibila uzura in motor.    El nu a confirmat pompa sau sorb. Uzura in motor face ca uleiul sa curga inapoi mai repede si de aici lipsa presiunii

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/2/2022 at 2:22 PM, mihaicarbunaru said:

Salut,urmeaza sa ma ocup de un e90 motor n43b20,masina dupa o perioada afișează martorul rosu de la ulei,si eroare pe senzorul de presiune.Acesta a fost schimbat cu unul original dar fara nici o schimbare.Inafara de sorb infundat,pompa de ulei si senzor presiune...mai este ceva ce declanșează martorul si eroarea respectiva?

Nu sunt asa de familiarizat cu N43,orice idee e binevenita, mulțumesc!

Daca se aprinde pe rosu,nu are presiune de ulei,sigur e pompa,adica ceva grav,trebuie oprit imediat motorul.

daca e senzor sau sonda,ceva minor ,se aprinde pe galben,poti merge pana la primul service.

 

 

toate motoarele au uzura,si ala de 50k km si ala de 300k km.,dar asta nu inseamna ca au obligatoriu becul rosu aprins in bord.

Edited by wolf20
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Salut ,

Are dreptate matose, am acelasi motor si aprindea becul de presiune la ulei la ralanti dupa ce o alergam putin, eu am avut mare noroc....am scapat cu schimbat senzor + solenoid ambele in acelasi timp.

Daca nu se rezolva asa sunt mari sanse sa fie problema din motor( cuzineti),bafta

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/4/2022 at 1:20 AM, bimmer90f30 said:

Cum ti-a zis si matose (reafirmand, probabil ai schimbat deja solenoidul ce regleaza presiunea uleiului) dar nu ai inteles partea a doua, posibila uzura in motor.    El nu a confirmat pompa sau sorb. Uzura in motor face ca uleiul sa curga inapoi mai repede si de aici lipsa presiunii

Motorul e ok,nu da semne de lipsa presiune,zgomote dubioase aparute in urma lipsei de presiune,in schimb,dupa o perioada de mers mai turat,apare martorul,am pus in tester si imi da regulator presiune ulei,deci acum sunt sigur ca e acel regulator

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, mihaicarbunaru said:

Motorul e ok,nu da semne de lipsa presiune,zgomote dubioase aparute in urma lipsei de presiune,in schimb,dupa o perioada de mers mai turat,apare martorul,am pus in tester si imi da regulator presiune ulei,deci acum sunt sigur ca e acel regulator

Eu te inteleg perfect. Nu prea ai parut tu interesat sa intelegi cum e cu presiunea uleiului in motor, dar sa stii ca poti sa afli si de pe google..

Apoi, daca iti apare martor de presiune "dupa o perioada de mers mai turat" pentru mine ala chiar e motor praf...

Apoi, tu cand scrii, arunci virgulele asa oriunde si fara spatiu dupa(?).. (ca mare lucru nu se intelege) intonatie si idei sa fie expuse, nu sunt intelese.. mai bine nu le mai folosi daca nu stii cum.

Si inca un amanunt, ce sper sa iti dea de gandit; regulatoarele astea, regleaza si ele ceva dar in niste parametri prestabiliti. Sper ca intelegi ce vreau sa spun.

In rest, numai bine si chiar sper sa nu fie nimic serios cu motorul tau.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.