Jump to content

BMW,niciodata audi


nutzu

Recommended Posts

imi cer scuze posesorilor de audi dar audi nu va ajunge nici odata ca si bmw(sa fiu si eu rau) :)...

Am creat acest topic deoarece:intr o dimineata,ma uitam la o emisiune de automobile si era unu care lauda intr o veselie un amarat de A3 quattro....bine eu nu vreau sa spun ca e o masina rea doar ca acest domn a inceput sa enumere niste marci de masini printre care si BMW despre care spunea ca nu are "stabilitatea,sicguranta si franele unui audi a3"........si atunci m am enervat :blink: :).........

Mi as dori tare mult sa l intreb pe dl asta :daca a condus la viata lui un BMW xd sau un BMW mai adevarat.....

Am avut un A4 2002 19tdi 131cp iar acum am un BMW E46 2004 20d 150cp si vreau sa va spun ca diferenta este foarte mare,cel putin pt. mine.... :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai

1 nu prea sunt posesori de audi pe aici :), deci nu trebuia sa iti ceri scuze :)

2 e bine ca ai facut o paralela, pt ca sincer mie imi plac si audi, insa nu am vb cu nimeni care a avut si bmw si audi si care sa faca o paralela, deci ma bucur ca e mai bun bmw :blink:

3 gusturile ... din pacate nu se discuta

4 pe cand bmw faceau motoare audi faceau ... robineti :)

Link to comment
Share on other sites

hmm, ai auzit de auto union? geesh.. mie imi place foarte mult audi, le pun la acelasi nivel. in trecut erau mai multe modele din gama bmw care imi placeau, acum sunt mai multe audi-uri... dar per total le vad egale. undeva se echilibreaza...
Link to comment
Share on other sites

da, de acord, eu am glumit, sincer vad o chestiune de gust in a alege dintre bmw audi si mercedes, daca iti plac audi iti iei audi daca iti place mercedes iti iei mercedes, sunt cam la acelasi nivel, fiecare are atuurile sale, preturi cam la fel, calitate la fel etc...

 

deci e doar o chestiune de gust si alte criterii subiective in a alege dintre ele. :)

 

de ex. daca castig duminica la loto ( :) :blink: :) ) imi iau si un a5 pe langa e92-ul negru :) :) :D

Link to comment
Share on other sites

Am testat A4 1.8T, A6 2.4, MB E ...sincer nu se comparau cu E60 pe care-l detin acuma...Am fost total dezamagit de aceste mashinute...

In schimb mi-a placut interiorul de la E classe...la Audi plasticele sunt mai de kko.

261399[/snapback]

 

 

adica audi A8 nu e masina !..hai sa nu exageram ..e adevarat ca la clasa asta mai mica ...intre seria 3 si A4 e clar cine e rival ..Bmw detasat ..A4 e f comun ..nimic deosebit ...insa la clase superioare parca se schimba ceva ...mie-mi atrage privirea un A8 ..sau un phaeton .. Macar sunt comparabile ....cel putin asa pare ....

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca acest topic va duce undeva - nu vreau sa supar pe nimeni.

Eu am avut inainte de bmw 525D/2001 un Audi 1.9.TDI 2001 - am fost foarte multumit de Audi - nu mi-a ajuns spatiul :=) - veneam de pe un Renault 25 -2859cmc V6.

Eu de exemplu am senzatia ca suspensia la Audi era mai buna - am senzatia am spus.

Masinile comparate trebuie sa fie din aceeasi clasa si vor fi pline de "am senzatia".

 

Acum si explicatia pt rindurile de mai sus.

Diferenta ar face-o doar testarea in laboratoare - dupa care ar interveni din nou subiectivismul pentru ca pt fiecare din noi prioritare pot fi caracteristici diferite.

Prin urmare nu cred ca vom putea avea rezultate certe dintr-o asemenea discutie -prea mult influentata de gustul fiecaruia din noi - iar gusturile nu se discuta :=).

[ sorry - no offence]

Edited by bazil
Link to comment
Share on other sites

Pentru mine e suparator ca acelasi motor il gasesti si intr-un A6 dar si intr-un Seat sau intr-o Skoda. Acelasi tren de rulare era pana acum cativa ani si intr-un A6, dar si intr-un Passat. Experienta cu Audi am doar ca pasager, saptamana trecuta am fost plimbat intr-un A4. Nu stiu ce nivel de echipare avea, oricum plasticele mi s-au parut la ani lumina de e39-le meu. Si mirosea inauntru ca intr-un Opel din showroom adica a plastic, stofa si mochete de slaba calitate incinse (nu avea piele). Cu ceva ani in urma am fost plimbat cu un A6 care m-a mirat cum trosnea la fiecare denivelare (eu aveam o Vectra si nu facea asa). Ii pocneau usile, se auzea ceva pe la luneta, cam nasol. Masina arata binisor, dar totusi parea sa aiba o rigiditate torsionala slabuta. Ori o fi fost pocnita rau, desi proprietarul zicea ca nu si ca asa face. Chestie pe care am remarcat-o si la un Saab 9-5 aero nou nout.

 

Da, m-am gandit si eu intr-o vreme la Audi, dar nu-mi place si pace. Nu stiu de ce. Mai ales ca la aceiasi bani ai BMW.

Link to comment
Share on other sites

cine stie cu ce cotete de audi te-ai plimbat. nu poti compara vectra cu audi, sub nici o forma... hai sa nu fim subiectivi.. am impresia ca unii urasc audi, doar pt ca e concurenta serioasa pr bmw.... Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

adica audi A8 nu e masina !..hai sa nu exageram ..e adevarat ca la clasa asta mai mica ...intre seria 3 si A4 e clar cine e rival ..Bmw detasat ..A4 e f comun ..nimic deosebit ...insa la clase superioare parca se schimba ceva ...mie-mi atrage privirea un A8 ..sau un phaeton .. Macar sunt comparabile ....cel putin asa pare ....

 

Am zis eu ca am testat A8 !!! E singurul model Audi care mi-a placut in totalitate...cu precadere W12...Mare...luxos...puternic...design ok...

 

Iar A3 bate la curu gol Seria 1 BMW care e nashparlie rau la design...la condus BMW S1 castiga detasat...

 

Drept urmare:

 

A3 mai frumos ca S1 ...mai slab la condus.

A4 pierde in fata S3 ...e mult in urma

A6 pierde in fata S5...la fel. de in urma...

A8 si S7...hmmm...imi plac f mult ambele...interiorul A8 e mai Chic...

Q7 si X5 ...e vb de gusturi doar...ambele excelente...

Link to comment
Share on other sites

e foarte bine ca totusi se poate duce o discutie cat de cat civilizata BMW VS. AUDI.

 

Intradevar Audi acum cativa ani bun era cu mult in urma ca tehnologie insa au venit tare din spate si in unele cazuri chiar depasesc concurenta.

 

@tiberiuenache

Legat de calitatea plasticelor ar fi bine sa lasam glaasul mai jos : cel putin E60 mama ce bord tare are.Plastic a la daewoo.

 

Bordul de E39 pare mult mai calitativ si dragut la atingere decat plasticul zis bord de la E60.Este subiectiva treaba...nu cred ca cineva nu si-ar lua o masina ca are bordul dintr-un material prost...sa fim seriosi...

Link to comment
Share on other sites

eu nu vreau E60 din cauza interiorului ieftin :blink:

astept noua serie 5, pe cea actuala o voi sari

iar daca nu va fi o imbunatatire in ceea ce priveste interiorul, voi trece cel mai probabil la Audi

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

azi am vazut si noul c alb in oras , mooooaaaaaama ce bine arata si asta  :blink:

 

din pacate totul depinde de ... tragerea speciala 6/49  :)  :)  :)

261377[/snapback]

 

e dragut c klasse-ul, nu deosebit. interiorul e cam ciudat, spatele e... gresit. sunt curios de viitorul E klasse.

Link to comment
Share on other sites

e dragut c klasse-ul, nu deosebit. interiorul e cam ciudat, spatele e... gresit. sunt curios de viitorul E klasse.

261569[/snapback]

 

 

mai cunosc o masina a carei spate e gresit.... se cheama... e90??? :blink:

Edited by blue6
Link to comment
Share on other sites

mie, culmea, de data asta imi place mai mult bmw-ul :) iar a4 e cam mult in urma...

261590[/snapback]

 

Pentru mine BMW-ul va ramane intotdeauna BMW! Are si o istorie frumoasa, si e traditionala! De exemplu in interior pedalele au ramas la fel,ceasurile de pe bord au aceeasi pozitionare, schimbatoru aceeasi forma(cel putin la seria 3)! Nush pt mine BMW are si o valoare sentimentala ca doar de aia iubesc aceasta firma!Si sant convins ca indiferent ce apare voi ramane toata viata la BMW! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.