Jump to content

OARE CE SA IMI IAU


immune

Recommended Posts

Bun ... am 15 - 16 hai 17 000 de euro .. sunt din cta si vreau un seria 5 motor 3.0 193 cai , cu GPS Navi TV * eventual dvd .

 

 

Am urmatoarele variante :

525 d 2002 120 000 cu navi etc frumos vopsea tzais pe el etc etc ... arata bine masina , am mers cu ea merge frumos bucsharaie ok alea ale a

 

 

530 D 2002 130 000 km cutie steptronic Special edition cu dvd ceasurile cromate lemn in volan frumos frumos frumos dar sunt in dubiu in ceea ce priveste cutia steptronic .... imi este teama ca poate cadea , si recunosc ca intr-o anumita masura alerg putin masinile :blink:) si imi este teama de o suma de 5000 de euro pt o cutie noua .

 

Pareri ? ce sa fac ? Sa ma incumet la steptronic ? sau sa stau frumushel cu manuala ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 92
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Steptronic...Parerea mea ca e la fel de fiabila ca cea manuala...

Poti sa o alergi oricat vrei...ca ea se incadreaza in limitele ei...

Pe modul manual schimba frumos la peste 6000rpm fara sa bruscheze prea rau motorul si alte componente...

 

Preconceptia ca o cutie manuala e MUUULT mai fiabila ca una steptronic mi se pare o aberatie...Steptronicul de pe BMW este f desteapta si protejeaza f bine grupul motopropulsor fara a reduce catusi de putin din placerea de a conduce...

 

La mine 525i E60...diferenta intre o manuala si o automata la 0-100km/h e de doar 0.4 secunde..astra daca cel ce conduce modelul cu cutie manuala schimba vitezele la perfectie...

Link to comment
Share on other sites

Steptronic...Parerea mea ca e la fel de fiabila ca cea manuala...

Poti sa o alergi oricat vrei...ca ea se incadreaza in limitele ei...

Pe modul manual schimba frumos la peste 6000rpm fara sa bruscheze prea rau motorul si alte componente...

 

Preconceptia ca o cutie manuala e MUUULT mai fiabila ca una steptronic mi se pare o aberatie...Steptronicul de pe BMW este f desteapta si protejeaza f bine grupul motopropulsor fara a reduce catusi de putin din placerea de a conduce...

 

La mine 525i E60...diferenta intre o manuala si o automata la 0-100km/h e de doar 0.4 secunde..astra daca cel ce conduce modelul cu cutie manuala schimba vitezele la perfectie...

261401[/snapback]

 

 

Si eu zic la fel ... steptronic cred ca e cea mai buna cutie la ora actuala

 

... si eu am 525i cu steptronic... foarte multumit de cutie si de motor

Link to comment
Share on other sites

Steptronic fara discutii.

In afara de comoditate, motorul si cutia sunt mult mai protejate decat la o masina cu cutie manuala.

Sa nu crezi ca in modul manual seamana cu o cutie manuala si nici nu o poti duce in 6000rpm, dieselul o sa-ti schimbe pe la 4500rpm. Oricum daca esti in modul manual si uiti sa schimbi viteza o va schimba singura inainte de a taia alimentarea la motor.

 

Eu nici nu vreau sa ma gandesc la cutii manuale, este incomparabil.

Link to comment
Share on other sites

Scuze ca te-am indus in eroare un pic...ma refeream ca schimba la 6000rpm la a mea 525i nu la diesele unde e vro 4000rpm...Oricum e f desteapta pt ca daca motorul e rece schimba nu te lasa sa mergi la o asemenea turatie...mai scade vreo 500-1000rpm pt cateva minute pana intra in parametrii...

Daca o tii prea mult intr-antiia la turatie maxima schimba singurica viteza..si iti afiseaza : "Bei esti tampit? De ce ma turezi in halul asta!"

 

Pt un diesel cred ca e mult mai buna pt ca ia din zvacnirea aia la cuplarea ambreiajului si din frana de motor brutala...o face ceva mai smooth...nu cu mult...insa.

Link to comment
Share on other sites

steptronic am si eu pe masina mea

am luat masina la aproape 70 de mii de km si acuma am 130 si ceva de mii

foarte multumit de cutie, super comoda la condus

modul manual foarte util cind fac frina de motor altfel eu personal nu-l folosesc

am schimbat uleiul si filtrul in cutie pe la 120 de mii si am simtit un pic de diferenta parca mergea mai "unsa" ca sa zic asa

altfel nu am avut nici o problema cu cutia

Link to comment
Share on other sites

v-am urmat sfatul si mi-am luat steptronic si sunt ... nu ca incantat foarte ... acum necunoscatorul este prost dupa cum zic eu ... sper sa nu cada :)

 

Este nemaipomenit ... sa vedem cat tine avand in vedere ca are deja 130 000 .2002 .

261744[/snapback]

 

Cutiile sunt rezistente,nu te mai gandi si bucura-te de masina :blink:

Link to comment
Share on other sites

eu sunt adeptul cutiei manuale, dar fiind pus in aceeasi situatie ca si tine am facut un research in urma caruia nu am descoperit ca ar fi vreo problema la cutiile steptronic, ba cica ar fi printre cele mai bune cutii "automate " .

am preferat manuala din cu totul alte motive decat fiabilitatea. mai degraba numarul mai mic de pedale ma deranjeaza :)

felicitari pt masina, asteptam pozele :blink:

Edited by cat
Link to comment
Share on other sites

Felicitari Immune ai facut o alegere f buna... Si nu te mai gandi ca cedeaza ca nu o sa se intample nimik, este doar o preconceptie pur post-decembrista din teama si incapacitatea de a intelege noile tehnologii de fabricatie a cutiilor Automate...Au fost probleme cu ele si sunt in continuare...Insa din fericire BMW cu ale sale Steptronice sunt cele mai bune din breasla...

 

PS: Cand am luat masina (E60 tot steptronic ) am cautat pe mobile.de si am gasit bmw-uti steptronic cu peste 300.000km...facuti...si una cu 400.000km!!!!!

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

N-o sa cada, stai linistit.

 

Si nu te lua dupa Redcap, ca el a luat decizia ca "Automata sucks" dupa 20 de secunde de condus, cand s-a dat prima data cu capul de parbriz. :blink:

Eu tot stau si ma gandesc la un singur motiv pentru care mi-as lua manuala in ziua de azi si nu-l gasesc. Mai ales ca am de obicei nasul infundat si am nevoie de o mana libera. :)

Link to comment
Share on other sites

Asadar :blink: 530 D 2002

Xenon , trapa sticla , insertii lemn , insertie lemn in volan , navi , tv , gps perdea elecritca , scaune electrice cu memorie si incalzite si nu mai stiu nu imi mai aduc aminte ... dar in mare asta este masina . Va multumesc pt sfaturi / pareri , mi-ati fost de mare ajutor :)

post-6027-1185141152_thumb.jpg

post-6027-1185141186_thumb.jpg

post-6027-1185141216_thumb.jpg

post-6027-1185141246_thumb.jpg

post-6027-1185141278_thumb.jpg

post-6027-1185141316_thumb.jpg

post-6027-1185141347_thumb.jpg

post-6027-1185141382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Cand ai un motor mic da, dar la 3 litrii cum are Immune n-ai treaba..

Diferenta de demaraj intre manuala si steptronic e foarte mica, pe o masina sport clar ai nevoie de manuala dar pe o limuzina cutiile steptronic isi fac treaba perfect...

Stiu ca atuncea cand ai manuala poti schimba cand vrei tu, adica usor asa la 2500 de ture sa nu creasca consumul si cand dai de un Logan sa-l afumi dar ma rog unii poate au alta filosofie de viata decat tine :blink:

P.S. E un obicei urat sa vorbesti despre ceea ce nu cunosti. Ma refer la faptul ca pana nu o sa conduci vreo masina de genul asta cateva sute de km n-are rost sa-ti pui parerile tale preconcepute...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.