Jump to content

Pareri aditiv e46 320cd


george1997

Recommended Posts

De (mult) peste 100k km pus ulei 2T JASO FB in motorina la fiecare plin. Asta este singurul aditiv care il primeste motorul M47 la aproape 500k km.

Altceva nu bag in ulei.. 

Motorul merge la fel ca la 250k km.. 

Nu am schimbat nici un injector pana in prezent. Pompa de inalta presiune am schimbat-o ..o data cu toate ca nu ar fi trebuit; am schimbat-o aiurea cand era doar filtru de motorina neschimbat...

Pompa veche e pe raft, sunt foarte sigur ca o pot folosi de rezerva.

 

Ma mai intrebi daca sunt multumit de alegerea facuta!?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, alex230ro said:

Am pe o alta masina un motor diesel cu pompa VP44 banuiesc ca merge pus ulei 2T mineral ?

Eu as pune fara sa imi fac griji. Se stie ca la pompele mai vechi li se duce ceva tiristor de putere de pe placa electronica.. si daca nu se duce ala sufera injectoarele de la spanul dat de ea .. iar uleiul 2T grija de pompa, pe partea mecanica ajuta.

..Apoi injectoare, admisie si alte alea,. (Tot imi zic sa scot o data injectorul 2 ca ala sta cam prapadit pe la 2.. si sa pun altul in loc dar nu am gasit timp)

Nu am schimbat niciodata, sau sa fi avut probleme cu catalizator.., senzori, ceva. ...nici nu stiu ce e ala, unde e. 🤭

Retineti, nu am nici un interes sa va mint.

La un X1 euro6 pun deja jaso FD,  adica ultra aditivat. Si asta chiar face predominant distante scurte.. zero probleme pe partea de noxe pana in prezent. Schimbat un senzor de oxigen, dar asa am luat masina.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/3/2022 at 4:19 PM, bimmer90f30 said:

De (mult) peste 100k km pus ulei 2T JASO FB in motorina la fiecare plin. Asta este singurul aditiv care il primeste motorul M47 la aproape 500k km.

Altceva nu bag in ulei.. 

Motorul merge la fel ca la 250k km.. 

Nu am schimbat nici un injector pana in prezent. Pompa de inalta presiune am schimbat-o ..o data cu toate ca nu ar fi trebuit; am schimbat-o aiurea cand era doar filtru de motorina neschimbat...

Pompa veche e pe raft, sunt foarte sigur ca o pot folosi de rezerva.

 

Ma mai intrebi daca sunt multumit de alegerea facuta!?

Si eu folosesc ulei 2t in motorina Jaso FC/FD  de la ENEOS. Cu toate astea trebuie tinut cont ca nu se foloste la motoarele de dupa 2007.

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, germanco said:

Cu toate astea trebuie tinut cont ca nu se foloste la motoarele de dupa 2007.

Nu!? M-ai facut curios sa aflu de ce.

Le strica ceva anume? JASO FD lasa in prezent cea mai putina cenusa in urma arderii.  

https://www.rymax-lubricants.com/updates/what-does-the-jaso-oil-specification-mean/

Si cea mai buna ungere in categoria uleiurilor din care face parte.

Desigur fiecare foloseste pe cont propriu iar exemplu personal ca si experienta (..cazuistica) trebuie apreciata.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Salut, 

@bimmer90f30 pentru F36, 418d, 2018, ce aditiv imi recomanzi? (si poza cu bidonul, ca asa am mai cautat eu dupa denumiri si nu inteleg nimic)

Am avut de curand o experienta cu motorina de la bulgari, m-a pus dreacu sa bag motorina aditivata de la ei, am zis ca na, fiind prima mea iesire cu masina asta, sa bag ceva mai scump (ca in mintea mea era ca e si mai buna), dar ce sa crezi?! dimineata urmatoare check engine aprins in bord, pus ista, masurat valori (totul ok) un senzor de la filtru de particule era pe intermitent (ma gandesc ca o fi fost de la motorina aia uscata, ceva nu a fost ok...).

Acum o sa am o plimbare mai lunga putin, pe la greci, vreo 1800km, si ma gandeam sa bag ceva in motorina, sa nu mai am surprize, iar check ul (ca nu mai dorm noaptea pe acolo :)))

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, XRay_Virgil said:

pentru F36, 418d, 2018, ce aditiv imi recomanzi? (si poza cu bidonul, ca asa am mai cautat eu dupa denumiri si nu inteleg nimic)

https://www.pieseauto.ro/ulei-motor/motul/ulei-de-motor-motul-104035-1623943259.html?ssk=7950d4807a7cf354638e9141f2c5b83b

Scrie mai jos in descriere JASO FD. Doar din clasa aia pentru motoare cu DPF. 

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, bimmer90f30 said:

https://www.pieseauto.ro/ulei-motor/motul/ulei-de-motor-motul-104035-1623943259.html?ssk=7950d4807a7cf354638e9141f2c5b83b

Scrie mai jos in descriere JASO FD. Doar din clasa aia pentru motoare cu DPF. 

Cu respect.......in niste posturi anterioare intelesesem ca nu e cel mai fericit lucru sa pui aditivi  dar era vb de schimbul de ulei....... sa inteleg ca vorbiti de aditivi pt motorina, mai la obiect, uleiul Motul sus citat poate fi folosit ca si aditiv in motorina ? Motorina asa zis premium la pompa scrie ca e deja aditivata, sau aditivii se folosesc la motorina normala?  Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, X33dg01 said:

sa inteleg ca vorbiti de aditivi pt motorina, mai la obiect, uleiul Motul sus citat poate fi folosit ca si aditiv in motorina ? Motorina asa zis premium la pompa scrie ca e deja aditivata, sau aditivii se folosesc la motorina normala? 

Da ai inteles bine. Nu o sa pun niciodata vreun aditiv in uleiul motorului. Nu-i ttebuie e deja aditivat suficient, ca de aia e full syntetic.

Candva, de fapt recent era cat pe ce sa ma tenteze sa pun aditiv in ulei dar m-am razgandit camd am gasit comentarii de la unii mai rautaciosi probabil dar sigur patiti, pt ca in general omul nu scrie aiurea, ca dupa ce a pus aditiv la ceva vreme cel putin zgomotul motorului a revenit. ASA ca asta nu inseamma decat ca formula aditiva.. e o porcarie care se depune in timp pe fundul baii de ulei si care numai bine nu face acolo, ca de scos sigur nu o scoti decat la demontarea baii. Eu m-am lamurit din 2-3 comentarii mai avizate ca E O VRAJEALA. 

Schimba uleiul mai des 12-15k km si filtrul si asta e o treaba suficienta.

In schimb uleiul 2T garantat tine admisia curata, pompa unsa si injectoarele tinere. Am primit confirmarea recent. Am comentat public in pagina mea cat de uzate au fost niste injectoare duse la rectificat..

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

150ml/50 litri.

Ulei, Motul nu este ulei rau. Multi il folosesc. Doar sa fii sigur ca, cumperi original. Adica facut chiar de fabricant.

Acum fabricantii mari stiu ca uleiurile lor pot fi contrafacute asa ca fac public cum arata ambalajul si alte elemente ce tin de originalitate ale produsului facut de ei.

Eu folosesc de ceva timp shell pure plus.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, lospa alin said:

Si cum faci, il pui inainte sa alimentezi? Ma gandesc cum se amesteca cu motorina, nu cred ca au aceeasi densitate, sa nu se duca la fundul rezervorului habar n am.. 

Am dat rezervorul jos asta vara cand am verificat si curatat tot ce era ruginit si protejat pe sub masina si tot ce am gasit a fost o mazga, adica ceva aproape imperceptibil ca mizerie. As fi putut sa o las acolo.. adica un servetel alb NU s-a inegrit ci s-a facut maro; doar un servetel cat o pagina A4.. atata mizerie era pe fundul rezervorului. Nimic altceva.

Nu ramane nimic separat de motorina pe fundul rezervorului. A rezervorul era usor uleios pe interior la prima atingere.. probabil din cauza uleiului. Nu parea a fi ca motorina.. deci e clar ca orice atinge uleiul din motorina ramane si pe pereti..

Pun Uleiul 2T cand fac plinul.

Pentru mine concluzia e ca pentru cat costa si ce protejeaza (sistemul de alimentare adica tot sistemul de injectie) si admisia curata, e mana lui Dumnezeu, solutie! La cata batie de cap ai sa desfaci si sa umbli la sistemul de injectie al masinii si alte costuri..., costul a 150ml de ulei salveaza pe durata extrem de lunga atatea si atatea..

Vreau sa aud pe unul care caruia i s-a stricat sistemul de admisie TOCMAI DIN CAUZA ULEIUL 2T. 

Masina nu a picat niciodata test de emisie noxe! Are 480k km. Catalizatorul, se plictiseste probabil.. nici un senzor schimbat pe evacuare...

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.