Jump to content

STOP011056 - imbunatatire tehnica


Recommended Posts

6 minutes ago, mgi said:

Racitorul EGR, din cate am gasit pe net (incercati cu incredere Google)

In luna a 6a am schimbat racitorul EGR, la Constanta , pe rechemare, dupa ce l-au schimbat, a disparut rechemarea in service, acum este alt cod. 

Pentru racitor EGR era: 0011970400 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, mgi said:

Racitorul EGR, din cate am gasit pe net (incercati cu incredere Google)

Am incercat insa nu a returnat decat niste rezultate in bulgara si rusa. Folosing functia de traducere, da, pare a fie ceva pentru EGR insa am considerat ca e mai sigur un raspuns primit aici pe forum, poate de la cineva care stie exact despre ce e vorba. 

Si da, la fel cum zice el, si pentru masina mea a mai fost o rechemare pe EGR si a fost schimbat anul trecut in vara.

Daca voi primi vreun raspuns de la reprezentanta, voi reveni aici cu update.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Ca idee, dacă mașina este în garanție și are rechemare pentru inlocuire răcitor gaze EGR se va monta pe masina același cod de piesa cu care a ieșit mașina din fabrica, clar onpiesa care va face din nou probleme. 

Noaptea mintii... 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, mase said:

Ca idee, dacă mașina este în garanție și are rechemare pentru inlocuire răcitor gaze EGR se va monta pe masina același cod de piesa cu care a ieșit mașina din fabrica, clar onpiesa care va face din nou probleme. 

Noaptea mintii... 

N-au cum sa monteze același cod de piesa dacă între timp a fost înlocuită piesa veche cu una modificata. Poate doar la noi, sa scape de stocurile vechi, cum făceau și la distribuții.. 

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am fost pe 14.02 la Bucuresti, pentru rechemare racitor + egr. 

Am plecat cu un gust amar sincer. Mi s-a schimbat intradevar valva egr + racitorul. 

Dar am plecat cu erori.. si anume Pedestrian (aici tot imi face nazuri un senzor, nu conteaza asa de mult, dar rezolvarea pentru eroare: vezi care e, il scoti, bagi si stergi eroarea, eroarea este de undervoltage, si apare de cate ori mergi prin gropi mai tare.. ) + una de aer fals(pe care nu am vazut-o pana acum pe masina)  . 

M-au atentionat ca un furtunas de vacuum este rupt(nu stiu cum) eu am schimbat acum ceva timp 3 furtunase, mi-au zis ca mi l-au mufat.. am intrebat sa mi-l schimbe contracost, e un furtunas de 3 m .. Pai poate tot setul(cate furtunase sunt)  are 3 m , doar nu e din fata pana in spate! 

Eroarea pentru pedestrian am rezolvat-o repede, cea de aer fals, am desfacut a doua zi , la un mecanic si am mufat bine furtunasul de vacuum(ei nu stiu cum l-au mufat, pentru ca era iesit) . 

Sa se incalzeasca si o sa schimb iar furtunasele de vacuum, tot ce e pe acolo. Dar pe langa asta, au vazut ulei in zona turbo, asta ramane de verificat, probabil din cauza asta completez ~600 ml pe la 5-6000 km. 

Treaba rezolvata in 4h:30m, cu testul lor de ~30 minute. 

 

Probabil ca eu, sau noi, cei care venim pe recall, nu prea ne baga in seama.. tind sa cred ca nici testerul nu-l pune pe masina. Esti venit pentru recall, hai schimbam, iesi afara. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.