Jump to content

3F01 fault code bmw e90 320d n47 177cp


TKD_Valentin

Recommended Posts

Salutare catre colegi. Sunt nou pe acest forum, am tot cautat informatii in legatura cu problema mea, insa nu am gasit nimic care sa ma ajute cu adevarat. Sunt nou in ceea ce inseamna detinerea unui bmw si nu ma pricep inca la prea multe.

Am un bmw seria 3 e90 facelift din 2009, 320d 177cp de fabrica, n47. Am cumparat masina cu cateva modificari, anume dpf off, egr off si stage 1, masina dezvoltând undeva la 220cp. In momentul in care am cuplat diagnoza la masina(delphi), am intampinat urmatoarele coduri de eroare:

3FF1- Debitmetru, intermitent

4A70- senzor MAP, valoare incorecta- Permanent

3F01-Signal Boost Pressure sensor- intermitent

Credeti ca as putea avea aceste coduri de eroare din cauza softului sau anularea egr-ului ? Multumesc anticipat pentru răspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

Nu am incercat sa schimb senzorii, deoarece nu stiu sigur daca acestia sunt intr-adevar problematici pentru ca, asa cum am specificat mai sus, masina are stage 1, dpf off si egr off. Asa am cumparat-o.. si nu ma prea pricep in ceea ce inseamna soft-uri auto. Cat despre diagnoza ista, nici asta nu am incercat. Este vreo diferenta intre informatiile oferite de ISTA si Delphi ?

Mai menționez ca masina da fum negru la accelerari mai violente, insa ma gandesc ca acel fum este atat de vizibil din cauza ca nu se face cum trebuie amestecul de aer/combustibil.

Edited by TKD_Valentin
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, TKD_Valentin said:

Cat despre diagnoza ista, nici asta nu am incercat. Este vreo diferenta intre informatiile oferite de ISTA si Delphi ?

Da desigur. ISTA este program de diagnoza BMW si nimic altceva. 

Delphi e o diagnoza multimarca. Nu citeste complet tot ce trebuie.

Asa am cumparat-o.. si nu ma prea pricep in ceea ce inseamna soft-uri auto.

De ce ai cumparat o masina cu DPF OFF si puterea crescuta daca STIAI ca nu te pricepi ce sa ii faci daca masina nu e standard !?!

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Am cumparat-o pentru ca imi doream aceasta masina. Dar cum nu este noua, bineinteles ca nu este complet stock.. trebuie sa recunosc ca si mie imi plac modificarile in ceea ce inseamna auto, insa nu ma pricep la aceasta masina pentru ca nu am mai avut. Am zis sa ma adresez acestui forum deoarece ma gandeam ca sunt posesori de masini cu astfel de modificari si poate s-au lovit de astfel de probleme. Incerc sa strang informatii. Multumesc.

Edited by TKD_Valentin
Quote
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 3 weeks later...

Salutare! Azi am văzut post-ul tău!

Dacă ești pasionat de mașini/tunning și mai ai și BMW e obligatoriu sa ai și ISTA. ISTA D mai exact care e pt diagnoza. ISTA P e pentru programare . Îți trebuie un device cu Windows 10,minimum i5 sau echivalentul de la AMD,minim 6 GB RAM și obligatoriu SSD,să ruleze mai rapid. Și pt E-ul tau îți trebuie cablu K-DCAN care costa in jurul a 20-30 de euro. Nu știu dacă am voie aici să îți pun link-uri pt ISTA și pt acest cablu.

ISTA nu e greu de instalat/configurat doar trebuie sa urmezi fix pașii care o să îi ai in descriere. 

Și da e mare diferența între ISTA și Delphi pt BMW. ISTA te și îndruma ce și cum sa repari,plus că ai scheme,desene,scheme electrice și multe altele în el.

Uite aici torrent pt ISTA !!

Și o grămadă de informații!!!

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.