Jump to content

Problema cutia de viteze


life_hopper

Recommended Posts

Salut,

De curand am achizitionat un Seria F30 produs in 10/2014, masina este 2.0 184 de cai, automata, xdrive. 

O sa incerc sa explic problema cat mai amanuntit, am fost cu ea pana acum in 2 service-uri si i-am facut 3 diagnoze la persoane diferite si toti mi-au spus ca cutia de viteze se afla in parametri buni. Problema mea consta in faptul ca atunci cand cald pedala de acceleratie la fund simt ca ma bruscheaza usor la schimbarea vitezelor, repet, asta se manifesta doar atunci cand calc pedala de accelaratie pana la fund. Pe modul sport si cutia in sport se simte mai putin aceasta bruscare.

Tin sa precizez faptul ca masina are 247.xxx km si nu i s-a schimbat uleiul in cutia de viteze niciodata, urmeaza sa i-l schimb eu saptamana viitoare, cineva mi-a spus ca ar trebui sa se rezolve asta dupa ce as schimba uleiul (nu stiu sincer ce sa cred). De asemenea, un mecanic mi-a spus faptul ca ar putea fi o problema cu convertizorul de cuplu ceea ce el nu avea timp in ziua respectiva sa mi-l verifice pentru ca operatia asta necesita verificare fizica la cutia de viteza. 

A mai intampinat cineva problema asta sau aveti sfaturi despre cum ar trebui sa procedez?

Link to comment
Share on other sites

Salut! Nu cauta probleme unde nu sunt (cel putin nu pare a fi nicio problema din spusele tale), ca asa o sa-ti gaseasca ceva mecanicii si te vor scutura bine :). Cum a zis si colegul, six, e normal ca atunci cand dai kick down sa simti ceva.. schimbul de ulei poti sa-l faci (gravitational - conform procedurii ZF), dar apoi sa efectuezi si o readaptare a cutiei. 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Revin cu un mic update la problema respectiva.

Dupa ce am analizat putin mai bine am realizat ca NU ma bruscheaza in momentul in care se schimba vitezele, se intampla in mod repetat in cadrul aceleiasi viteze, mai exact intre 2000 - 3000 de ture, dupa nu ma mai bruscheaza.

Este posibil sa fie de la pompa de motorina?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Aceeași problema am avut la F01 xdrive ,si la e60 xdrive  verifica anvelopele sa fie aceeași marca , aceeași uzura . Deci nu 2 sa aibă 2 ani si 2 noi . Eu am pățit doar ca erau mărci diferite , dar erau de iarna intr-adevăr … Am cumpărat 4 noi dar 2 cu 2 ca erau 275 pe spate si 245 pe fata si am luat ce aveau acolo pe stoc . Vreo 3 luni m am chinuit pana mi a zis cineva . Făcea exact ca la tine , o mică smuceala intre 2000 si 3000 si ceva nu era o regula . Cum am luat alte anvelope noi , toate la fel a dispărut instant problema . Am fost aproape sa schimb cutia de transfer …  e f important la Bmw sa fie aceeași uzura , același profil , aceeași marca .  Daca le ai pe toate la fel , identice , e din alta parte problema . Sau încearcă sa pui unele de proba nu noi neaparat dar sa fie la fel . 

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.