Jump to content

Instalare amplificatoe hi fi e60


Recommended Posts

Salutare la toata lumea. Am facut retrofit la sistemul audio hi fi, montat difuzoare tot, dar nu stiu exact cum sa leg amplificatorul, mai exact de unde sa iau semnalul subwooferelor ca sa l duc in amplificator. Initial l am luat de la mufa care venea in boxa initial, am facut o proba fara sa codez si sunau subwooferele, deci clar amplificatorul functioneaza, dupa ce am codat cu hi fi, subwooferele nu mai merg deci eu banui ca ar trebui sa iau semnalul din alta parte. Poate are cineva o diagrama eventual. Precizez ca am navigatia ccc, e60 NFL. Mersi!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
On 7/4/2023 at 9:48 PM, Iustin R said:

Salutare la toata lumea. Am facut retrofit la sistemul audio hi fi, montat difuzoare tot, dar nu stiu exact cum sa leg amplificatorul, mai exact de unde sa iau semnalul subwooferelor ca sa l duc in amplificator. Initial l am luat de la mufa care venea in boxa initial, am facut o proba fara sa codez si sunau subwooferele, deci clar amplificatorul functioneaza, dupa ce am codat cu hi fi, subwooferele nu mai merg deci eu banui ca ar trebui sa iau semnalul din alta parte. Poate are cineva o diagrama eventual. Precizez ca am navigatia ccc, e60 NFL. Mersi!

E amplificator OE sau aftermarket? Dacă ampliful e OE, codezi HU la HiFi  semnalul pe cele 4 canale ( aceleași ieșiri spre difuri de la sistemul standard , mufa cu 8 pini )le ia din HU, le amplifică și le trimite la difuzoare și subwoofer. Dacă pui amplif aftermarket chiar dacă codezi HU la HiFi nu vei avea decât 4 canale amplificate, fără subwoofer... Ți-am pus o schemă cu conectarea HiFi...

 

 

BMW Hi-Fi Wiring Diagram.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Lancer said:

 Dacă pui amplif aftermarket chiar dacă codezi HU la HiFi nu vei avea decât 4 canale amplificate, fără subwoofer... Ți-am pus o schemă cu conectarea HiFi...

HU scoate semnal pe 4 canale. Mai departe depinde de amplificator..

Cu cel OE ai 6 canale amplificate, la fel de bine poti avea 6 canale si cu un amplificator aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, paul_e88 said:

HU scoate semnal pe 4 canale. Mai departe depinde de amplificator..

Cu cel OE ai 6 canale amplificate, la fel de bine poti avea 6 canale si cu un amplificator aftermarket.

N-are nicio treabă, poți să pui și amplif cu 10 canale, nu asta era întrebarea lui ci de unde să ia semnal pentru subwoofer. Iar pentru a pune amplif aftermarket, nu e nevoie s- codeze HU la specificațiile HiFi, merge să folosească intrările Hi Level ale amplifului cu ceea ce iese din HU.  Și da , poate să pună amplif cu 6 canale cu 4 intrări din HU și să-și configureze 2 ieșiri pt sub sau poate folosi 2 amplifuri, unul cu 4 canale pt difuri din uși și poliță și unul cu 2 canale pentru sub conectat la canalul de ieșire dedicat de la primul amplif. Modalități sunt destule, are de unde alege. Sau dacă vrea și dispune de finanțe, codează HU la HiFi, pune ieșirile lui la un procesor de sunet și de acolo, funcție de câte ieșiri are, le configurează și-și pune ce amplificatoare vrea...

Link to comment
Share on other sites

La ce te referi cand spui ca nu are nici o treaba? Ai spus acelasi lucru ca mine.

Eu m-am referit la faptul ca ai spus ca daca pune amplificator AM, nu o sa aiba decat 4 canale amplificate.

Teoretic si din ce imi amintesc (poate gresesc, nu zic), semnalul amplificat din HU care mergea catre difuzoarele din sistemul standard trebuie folosit ca semnal catre amplificator, care mai apoi trebuie cablat inca o data catre difuzoare.

Deci cele 4 semnale amplificate din HU, odata cu codarea de Hi-Fi vor fi semnale low level care trebuie sa se duca in amplificator. 

De ce diferenta intre amplificator AM si OE?

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Este extrem de recomandat sa codezi HU pe Hi-Fi pentru ca atunci ai acces si la semnal ne-alterat in frecventa de raspuns in raport cu NIVELUL volumului dorit.

Daca intri high level in amplificatorul final acesta primeste semnalul presetat din unitate si poate trimite amplificatorul AM in limite si amplificari nedorite.

Semnal cu raspuns liniar in frecventa e de dorit, de aici si codarea Hi-Fi pentru ca amplificatorul sa se comporte dupa setarile pe care tu le faci ulterior im el.

Altfe amplificatorul nu va raspunde decat exagerat (la un anumit voulm) cand se taie sau accentueaza frecvente in functie de volumul din HU.. cum am zis mai sus.

2 hours ago, paul_e88 said:

De ce diferenta intre amplificator AM si OE?

Pentru ca amplificatorul AM are o alta carateristica in frecventa fata de cel OE.

Si pentru ca muzica ar putea suna mai liniar, si mai placut pentru altii, decat pentru iubitorii de bass venit prin stalpii masinii..

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Exista amplificatoare cu intrari dedicate, care suporta Hi-Level, adica amplificat. Exista de fapt si DSP dedicat pentru asta.

Dar are mai mult sens codarea Hi-Fi, e mai ieftina si ofera un semnal bun din prima.

@bimmer90f30 nu inteleg ce vrei sa spui. Eu i-am raspuns lui, legat de ce a spus - ca daca pui amplificator AM nu ai decat 4 canale amplificate. Am si scris in postare la ce ma refer.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, paul_e88 said:

Deci cele 4 semnale amplificate din HU, odata cu codarea de Hi-Fi vor fi semnale low level care trebuie sa se duca in amplificator. 

Dar mai sus sustii ca semnal va fi low level. 

Nu ai cum sa obtii semnal low level din codare Hi-Fi.

Ce incerc sa spun este o adaugare importanta de considerat pentru ca tot tu ai intrebat de diferenta dintre AM si OE. Si am explicat tie si celor care se intampla sa citeasca, ca un amplificator OE e bun (adica suna bine) numai daca ii dai semnal LINIAR (nu e acelasi lucru cu LOW LEVEL!) din HU. Adica cam ce am spus in prima postare. 

Acum sper ca m-am facut inteles mai bine.

Sunt topice multe in engleza pe alte forumuri despre acelasi lucru explicand ce am zis si eu.

Ca sa intelegi cel mai limpede, un HU, orice HU, daca nu are RCA la fund nu v-a scoate in veci semnal Low Level  sau ceea ce se stie ca e low level; pentru ca, CONSTRUCTIV, FIZIC nu a fost prevazut cu iesire RCA.. adica iesire din pre-ampllificator.

Poti sa ai 59 de canele.. tot ce conteaza e felul cu e preluat si prelucrat semnalul la intrare in amplificatorul de 59 canale.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Ai intrat in discutie neintelegand ce am vrut sa spun si dand un raspuns la o problema care nu a fost pusa.

Am re-postat explicandu-ti in ce context l-am intrebat pe @Lancer care ar fi diferenta intre amplificator OE si AM.

Acum raspunzi la altceva, respectiv la ce am spus legat de iesiri low-level. Ce treaba are asta cu diferenta intre amplificatoare?

Orice amplificator pui, tot faci codarea de Hi-Fi. Ambele vor functiona pe codare de Hi-Fi. Despre ce discutam de fapt?

PS: Si ca sa nu se inteleaga gresit de altii, tin sa mentionez ca odata cu codarea HiFi obtii semnal low-level si totodata si un "raspuns liniar".

Codarea masinii pentru sistemul de baza duce spre difuzoare atat semnal amplificat (Hi-level), cat si intr-o plaja de frecvente "neliniara" care compenseaza subwooferele mai slabe si lipsa tweeterelor.

Link to comment
Share on other sites

On 7/4/2023 at 9:48 PM, Iustin R said:

Salutare la toata lumea. Am facut retrofit la sistemul audio hi fi, montat difuzoare tot, dar nu stiu exact cum sa leg amplificatorul, mai exact de unde sa iau semnalul subwooferelor ca sa l duc in amplificator. Initial l am luat de la mufa care venea in boxa initial, am facut o proba fara sa codez si sunau subwooferele, deci clar amplificatorul functioneaza, dupa ce am codat cu hi fi, subwooferele nu mai merg deci eu banui ca ar trebui sa iau semnalul din alta parte. Poate are cineva o diagrama eventual. Precizez ca am navigatia ccc, e60 NFL. Mersi!

Ce part number are amplifcatorul? Ai o poza cu mufa care intra in amplificator, in care se vad si firele?

On 7/19/2023 at 5:29 PM, paul_e88 said:

HU scoate semnal pe 4 canale. Mai departe depinde de amplificator..

Cu cel OE ai 6 canale amplificate, la fel de bine poti avea 6 canale si cu un amplificator aftermarket.

Paul, pare ca amplificatorul HiFi pentru E6x e diferit de cel pentru E8X, E9X, sau macar pe unele modele (probabil in functie de an). Am gasit un model care amplifica doar subwooferele, nu toate cele 6 canale.  Din pacate nu imi mai merge WDS-ul si nu pot verifica, dar in exemplul de mai jos pare ca avem +12V, GND, remote, 4 fire de IN si 4 fire de OUT (as presupune ca semnalul se ia de la 2 boxe , stanga si dreapta) :

https://www.bimmermerchant.com/2004-08-bmw-e60-5-series-hi-fi-audio-stereo-amplifier-amp-6920461/

image.jpeg.7c6e5dafc89a7fa9264d5c1b44c50575.jpeg

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

Mai @paul_e88 eu nu am intrat in discutie decat ca sa te lamuresc cum sta treaba pentru ca TU ai fost cel care a pus intrebarile mai sus citate. Nu le-am pus eu, intelegi? Ca altfel nu avem ce raspunde.

Acum, faptul ca tu intelegi anumite lucruri in felul tau nu inseamna ca si stau asa.

Sa vedem ce raspuns da @Lancer.

Daca m-am bagat in discutie nepermis, sa stii ca pot sa imi cer scuze daca vrei, dar sa stii ca suntem pe un forum public unde ORICE user inregistrat poate  daca vrea sa dea raspuns CITAND orice doreste si intreband orice doreste, EXACT CA TINE. 

Sa stii, nu ma deranjeaza sa te bagi in orice spun eu din orice unghi DESPRE SUBIECT nu despre persoana. Iti raspund dupa masura priceperii.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

@bimmer90f30 era vorba ca ai raspuns la altceva - si chiar si-asa - raspunsul tau ii induce in eroare pe cei care poate nu stiu si care chiar cauta sfaturi aici. Tinde sa fie multa vorba si putina informatie.

@mgs nu stiam, dar multumesc de raspuns - asta era ce intrebam, de ce ar fi diferita situatia intre amplificatoare in momentul in care HU trimite semnal low-level catre amplificator. Foarte ciudata situatie, am rasfoit multe threaduri despre solutii audio pe BMW si nu auzisem de situatia asta la E60.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, paul_e88 said:

raspunsul tau ii induce in eroare pe cei care poate nu stiu si care chiar cauta sfaturi aici. Tinde sa fie multa vorba si putina informatie.

Asta zici tu pentru ca tii sa zici asta. Hai spune-mi unde e multa vorba? Chiar vreau sa aflu.

Putina informatie? Eu macar nu inchei cu intrebari... ci aduc lamuriri cat ma pricep.

Ce ai zice daca ti-as spune ca, cand m-ai citat mai sus ca mi-am dat seama ca tocmai ai aflat  ceva din ce am scris iar tu ai intors-o din condei ca sa dea bine?

Sper sa intelegi (doar) ca suntem pe un forum public daca alte informatii aflate nu se lipesc de tine, nu inseamna ca nu vor fi intelese de altii.

Pana la urma intrebarile puse de tine pot fi foarte bine puse de altii, asa ca nu te mai gandi prea mult la intrebari ca ar fi ale tale... 

(Fii mai generos, ca lucruri bune or sa vina spre tine..)

 

 

Nu se mai poate altefl 😉

"More often than not, factory radio systems do not have RCA connections coming out of the back designated for an amplifier connection. However, most aftermarket radios will contain several preamp outputs to connect multiple amplifiers.

https://learn.sonicelectronix.com/high-level-v-s-low-level-inputs/

https://audiocurious.com/high-level-input-vs-low-level-input/

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, paul_e88 said:

Foarte ciudata situatie, am rasfoit multe threaduri despre solutii audio pe BMW si nu auzisem de situatia asta la E60.

Daca ma intrebai pana acum cateva saptamani, as fi bagat mana in foc ca e acelasi amp ca la E9x (sau macar aceeasi configuratie); am aflat intamplator din niste discutii legate de asta. La E6x e posibil sa se fi schimbat HiFi amp (2ch->6ch)  odata cu trecerea de la CCC la CIC, dar asta e o presupunere.

La primele seria 7 de exemplu, amplificatorul L7 nu amplifica toate boxele, deci au facut niste struto-camile pe mai toate modelele.

Edited by mgs
Link to comment
Share on other sites

E60 cu audio:

- basic - unitatea radio da semnala  cele 6 boxe

- Hi-fi - unitatea radio da semnal la 4 boxe medii, 4 boxe inalte, iar amplificatorul duce cele 2 subwoofere de sub scaun. La E60 cu CiC, situatia se schimba si ampliful duce toate boxele( sistemul Hifi de F10)

- L7/Individual - amplif cu 9 canale amplifica toate boxele.

Acelasi setup audio este si pe E65.

Situatia e diferita la E90 cu audio Hifi; E90 cu audio basic sau L7 avand acelasi setup ca E60.

 

1 hour ago, mgs said:

La primele seria 7 de exemplu, amplificatorul L7 nu amplifica toate boxele, deci au facut niste struto-camile pe mai toate modelele.

L7 amplifica toate boxele indiferent de platforma. 

La E65 Hifi , ampliful duce difuzoarele de sub scaune, restul primind semnal de la navi.

Edited by v@sy
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, v@sy said:

- L7/Individual - amplif cu 9 canale amplifica toate boxele.

Acelasi setup audio este si pe E65.

L7 amplifica toate boxele indiferent de platforma. 

Multumim pentru clarificarile pentru E60.

La E65 stiam ca sunt 5 canale amplificate de amp si 4 canale amplificate de HU (aparent boxele din usile fata si cele de la luneta):

https://www.bmwgm5.com/Logic7_E65_66.htm

image.jpeg.56b3952b3c17e41c30eabd1d4d708568.jpeg

 

23 minutes ago, WIN60 said:

Știam ca individual are ceva in plus fata de L7, inclusiv boxe, clar se aude mai bine. 

Da, la E90 sistemul audio Individual are 825w si 16 boxe vs logic 7 cu 420w si 13 boxe, dar acelasi numar de canale de iesire din amplificator, adica 9. (exista variatiuni in functie de model, iar unele boxe sunt coaxiale in loc de midbas+tweeter. La E61/E91 boxele spate sunt diferite si se monteaza in plafon. Parca si la E92/E93 e ceva diferit, dar astea sunt detalii care se indeparteaza de intrebarea ta).

 

Link to comment
Share on other sites

Exista si situatia in care lucrurile pot fi confuze pentru ca BMW ofera anumite configuratii audio pentru piata SUA si pe undeva un alt standard pentru piata UE.

Eu am vazut un E91 european fara difuzoare in tavan... dupa cum am vazut un E46 combi cu difuzoare in usi si in portbagaj langa suspensii..

Ce, conteaza este sa recunosti ce echipare are masina, cate difuzoare, ce HU + Amp, sau daca are doar HU.. si sa pleci de acolo.. 

Cabluri, unde ajung si alte chestii conteaza prea putin. Cand te apuci de demontat fete de usi sau HU obligatoriu tre' sa ai un multimetru sa si confirmi continuitati.. te ajuta si codul/combinatiile de culori de pe cabluri.. sa nu suni acum toate cablurile ce iti intra pe mana.. si aia e; o iei de acolo..

Asta daca o faci singur..

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.