Jump to content

Urma ulei (?) diferential


Recommended Posts

Salut,

ieri am fost sa fac geometria si cat timp masina masina era pe rampa m-am uitat si sub ea atent (asta fac de fiecare data cand e pe rampa) si am observat o urma/pata dubioasa care pare a fi de ulei. Am luat o carpa sa o sterg dar nu se ia mai nimic pe carpa, pata este uscata aparent. Am facut si poze. 

Interesant e ca la inceputul lui iunie ma uitasem sub ea si nu exista acea pata.

De asemenea, nu am observat vreodata pete sub masina.

Oare e posibil sa fi curs ulei in timpul asta? Semeringurile au rume de asemenea uscate, nu e nimic umed.

IMG_3822.jpeg

IMG_3817.jpeg

IMG_3819.jpeg

IMG_3817.jpeg

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ADRIAN HD said:

Sant urme de la uleiul din dif.Nu e decat o usoara umezire ,dar totusi e ulei.

Ideal era sa cureti zona cu un spray de frane si sa urmaresti daca mai reapare.

Asa fac. Luni o sa merg si la o verificare de nivel, si eventual un schimb.

Link to comment
Share on other sites

Daca pata e pe tot fundul diferentialului iar busonul de golire e la spatele masinii, cutiei, nu vad cum s-ar fi umezit spre fata cand masina merge tot cu fata.. 

Ori s-a scurs candva o cantitate atat de mare incat sa se umezeasca tot fundul fie altceva de la masina sau altceva precum ulei a atins diferetentialul pe fund (poate fi si o balta cu ulei pe suprafata ei..).

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bimmer90f30 said:

Daca pata e pe tot fundul diferentialului iar busonul de golire e la spatele masinii, cutiei, nu vad cum s-ar fi umezit spre fata cand masina merge tot cu fata.. 

Ori s-a scurs candva o cantitate atat de mare incat sa se umezeasca tot fundul fie altceva de la masina sau altceva precum ulei a atins diferetentialul pe fund (poate fi si o balta cu ulei pe suprafata ei..).

Mda,  nu imi explic. Acum o luna nu avea nimic. Azi am verificat iar pata si e uscata. 

Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Mircea-Si said:

Plictiseala mare sau ....paranoia?

PARANOIA, iar eu sunt unul dintre ei. 

Saptamanal ridic masina pe elevator si ii verific scurgeri, jocuri, diagnoza, samd.

Saptamanal gasesc ceva nou: un burduf de planetara rupt, pata de ulei la dif fata sau spate, o bucsa mai slaba...mereu se gaseste ceva.

Iar daca nu gasesc nimic, mai fac un schimb de ulei, o geometrie, echilibrat de roti...etc. 

Imi pare foarte sensibila fata de E90 si de aici si paranoia asta la mine.

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Mircea-Si said:

Eu am avut un e90 si un e93 sa dea draq daca a fost nevoie sa umblu la suspensie  / articulatii / bucse.....

Pai da, E90 imi parea tanc fata de F11.

Bine poate asta este doar impresia mea.

On topic. Curata bine diferentialul, schimba uleiul si daca mai picura schimba simeringurile, desi este probabil sa nu mai dea.

Edited by enders
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, enders said:

Pai da, E90 imi parea tanc fata de F11.

Bine poate asta este doar impresia mea.

On topic. Curata bine diferentialul, schimba uleiul si daca mai picura schimba simeringurile, desi este probabil sa nu mai dea.

Mda. F36-le avea 200k km cand l-am vandut si nu exista vreo urma de ulei la diferential

Asta nu are nici 100k, si e masina de weekend, condusa 90% doar in afara orasului.

Edited by claudiu1892
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Mircea-Si said:

Eu am avut un e90 si un e93 sa dea draq daca a fost nevoie sa umblu la suspensie  / articulatii / bucse.....

Ehh, asta imi aminteste de 2 amici cu E46-uri , ma plangeam ca se aude ceva pe fata, m-au luat si am mers cu ambele masini  "uite ba, asa se aude cand e stricat"  😄 

On topic curata , vezi nivel ,cum am zis mai sus posibil sa fi scapat un pic pe la breather mai ales daca ai mers ceva mai tare or fi vapori de ulei 🙂 

Edited by alex230ro
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, alex230ro said:

Ehh, asta imi aminteste de 2 amici cu E46-uri , ma plangeam ca se aude ceva pe fata, m-au luat si am mers cu ambele masini  "uite ba, asa se aude cand e stricat"  😄 

On topic curata , vezi nivel ,cum am zis mai sus posibil sa fi scapat un pic pe la breather mai ales daca ai mers ceva mai tare or fi vapori de ulei 🙂 

da, m-am documentat si cica ar exista un breather/vent, care mai da pe afara cand creste presiunea. Posibil sa se fi intamplat asta la un drum mai “sprinten” pe A2 pe la mijlocul lui iunie.

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.