Jump to content

Problema dsc


ionut79

Recommended Posts

Salut colegi

Masina bmw e90 320d 2006 163cp. 

Problema sta in felul urmator

Masina da in nas cum se spune la accelerare se aprinde si intermitent martorul dsc. Acest lucru este insotit si de un carait la accelerare nu imi pot da seama de unde se aude pare ca de sub capota

La scanarea cu ista a returnat eroarea cu throttle valve adica problema la valva pedalei de acceleratie cea din fata egr ului

La un test din ista intradevar era dusa in sensul ca la activarea din program nu se misca deloc nici inchis nici deschis. La fel si cu contactul pus dc roteam de arcul acela se putea inchide lejer

Am schimbat o cu una sh din dezmembrari care se pare ca e buna in sensul ca dupa ce am montat o am sters eroarea am facut si testele de mai sus cel cu miscarea arcului si cea din program si se pare ca e ok ptr ca o inchide si deschide din ista iar cu contactul pus nu o mai pot roti

Eroare cu throttle valve nu a mai aparut

 Mai am niste erori pe senzorul auc si thermal oil sensor si auxiliary water pump

Faza e ca eu dadeam vina pe clapeta aceasta de imi facea dsc ul figura descrisa la inceput. 

Dar dupa inlocuirea clapetei problema persista se pare ca nu e de la ea

In erorile pe care le da ista nu vad nimic suspect ma asteptam la niste senzori pe dsc dtc senzori roti decalibrati etc.

Nu stiu de unde sa incep. Dc dezactivez dsc de la buton masina nu mai da in nas parca merge normal trage. Dar sunetul cand accelerez un carait sau un pacanit tot se aude.

De la ce naiba poate fi,? Mentionez ca nu am schombat nimic recent. 

Mulumesc si dati mi idei de unde sa incep.

Link to comment
Share on other sites

Revin cu un video cum se manifesta problema

Ce am mai observat astazi . La relanti pe liber indiferent cat accelerez nu se aude zgomotul. Insa se aude daca masina e in miscare in viteza dar se aude si cand o scot pe liber si accelerez dar mai rar.daca continui sa merg asa si maresc viteza apare si martorul dsc care palpaie.

Am facut test si pe pompa de abs care se aude cum baraie cand ii dau trigger din ista.

Am facut diagnoza pe ecu dsc nu da nici o eroare senzorii de la roti par sa indice viteza ok, unghi volan ok.

Unghi volan ok

Poate sa fie zgomotul asta de la un suport de motor stricat si sa dea dsc ul eroare? Ca asta e banuiala mea pana.acum.

Nu ma lasa sa atasez pozele tre sa le fac mai mici cu scanarile din ista.

 

 

 

 

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

Da revin. Senzorul inlocuit este febi.

Inelul era ok fara rugina sau alte probleme. Chiar m am mirat ca era asa curat ma asteptam sa fie ruginit etc

Din nou a aparut problema in sensul ca se aprinde dsc ul si imi da eroarea acum 5db0  wheel speed supply rear left. Ce inteleg eu e ca e ceva cu alimentarea lui

E posibil sa fi pus mufa aia invers cand l am conectat sau se poate pune numai intr o pozitie?

A facut click cand am introdus senzorul in mufa de pe masina deci nu cred ca ar fi de la conexiunea slaba in sensul ca sa nu fi bagat bine mufa.

In schimb nu mai am zgomotul acela s a aprins numai dsc ul intermitent si parca dadea putin in nas cum s ar spune

Sa fie din cauza de firma febi? Nu am mai asteptat sa iau pe original care banuiesc ca este ate( asta aveam pe masina) ptr ca dura cateva zile sa il aduca si tb sa plec cu masina

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

Da revin. Senzorul inlocuit este febi.

Inelul era ok fara rugina sau alte probleme. Chiar m am mirat ca era asa curat ma asteptam sa fie ruginit etc

Din nou a aparut problema in sensul ca se aprinde dsc ul si imi da eroarea acum 5db0  wheel speed supply rear left. Ce inteleg eu e ca e ceva cu alimentarea lui

E posibil sa fi pus mufa aia invers cand l am conectat sau se poate pune numai intr o pozitie?

Edit: am studiat problema asta se pare ca nu se poate pune invers mufa si chiar dc se intampla asta senzorul da curent alternativ in functie de turatie deci nu se alimenteaza cu + si -

A facut click cand am introdus senzorul in mufa de pe masina deci nu cred ca ar fi de la conexiunea slaba in sensul ca sa nu fi bagat bine mufa.

In schimb nu mai am zgomotul acela s a aprins numai dsc ul intermitent si parca dadea putin in nas cum s ar spune

Sa fie din cauza de firma febi? Nu am mai asteptat sa iau pe original care banuiesc ca este ate( asta aveam pe masina) ptr ca dura cateva zile sa il aduca si tb sa plec cu masina

Thanks.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ionut79 said:

Inelul era ok fara rugina sau alte probleme. Chiar m am mirat ca era asa curat ma asteptam sa fie ruginit etc

O varianta de raspuns ar fi, probabil si fostul propietar a avut aceiasi problema daca zici ca banda perforata e noua... sau in stare foarte buna, poate e cazul sa te uiti si la alte aspecte mai in amanunt (probabil coding..) modul ABS befect/corupt...

Zici ca unghiul de volan nu e?

Nu e chiar atat de greu sa demontezi airbagul si sa temontezi carcasa cu disc SI SA STERGI SENZORUL RECEPTOR.. Doar ca sa elimini o cauza. Un fir de praf pw senzorul ala care are 50-60 de receptori.. si iti da eroare de tractiune.. (nu e exclus si ABS..) 

Pana ajungi sa suspectezi cu adevarat ceva mai serios ca modulul.. care nu e complet exclus.

 

Link to comment
Share on other sites

Mama innebunesc. Zici ca e posedata. Senzor unghi volan ok testat in ista

Acum ultima smecherie care o da:

Merge bine nu mai da eroare pe dsc la senzorul inlocuit. Probabil o fi avut ceva rugina pe ringul ala pusa pe el cand am curatat gaura aia unde intra senzorul desi am avut grija.

In mers acum se stinge navigatia ptr 2 sec si apoi dupa ce se reaprinde imi da abs control mesaj in navi si in bord. Abs pe galben

Dupa inca 5 sec dispare mes si din idrive si de pe bord

Verificat borne baterie ok, incarcare alternator ok . In ista nu zice nimic.

 

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

Da. Se pare ca e dus modulul tpms cel care monitorizeaza presiunea in pneuri. Unde naiba il gasesc ? M am uitat la roata dreapta spate , in portbagaj si nu il gasesc

Daca ma poate ajuta cineva cu locatia lui o schema ceva sau unde sa caut. Pe realoem nu il gasesc

Bmw e90 320d 2006 m47 

Thanks

Link to comment
Share on other sites

Cum ai dedus ca modulul tpms e dus? Masina nu are modul tpms(lipseste senzorul de presiune din roti?). In cazul dat functia tpms e data de modulul DSC, care monitorizeaza diferenta de rotatie a rotilor. 

Verifica continuitatea firelor de la mufa din locasul rotii pana la unitatea DSC. Pune senzor OEM. Iar in Ista verifica sa nu ai probleme de incarcare "overvoltage/undervoltage".

Strange pinii din mufa si da cu spray de contacte( Atentie ! NU wd40!)

Link to comment
Share on other sites

Astea sunt erorile care apar insa masina merge bine. Faza e ca dupa un timp dispar de la sine.

Cand apar cateodata dar nu intotdeauna se stinge si idrive si ceasurile de bord viteza se duce la 0 asta pret de 1-2 sec dupa care isi revin.

Dc dau reset la tyre pressure monitor se sting si celelalte erori.

Am verificat rotile sunt umflate la presiunea corespunzatoare deci nu e problema de pana sau ceva

Asta am citit pe un forum de afara ca atinci cand apar erorile astea 3 e dus modulul tpms adica antena aia dar ai dreptate la mine nu o gasesc in realoem cred ca e cum spui tu dsc ul masoara diferenta de rotatie a rotilor. Si datele le ia de la senzorii abs cel care l am inlocuit nu?

20230815_130419.jpg

20230815_130415.jpg

Asta apare la tyre pressure care e cu galben nu cu rosu

 

20230815_130456.jpg

Link to comment
Share on other sites

Dupa inlocuirea senzorului abs cred ca asta citeste bine viteza din moment ce masina nu mai are simptomele dinainte si merge ok.

Sincer nu mai stiu de unde sa o mai iau.

La service am fost habar nu au pe ce lume traiesc. Prima data cand a fost senzorul ala bulit mi au zis ca e de la cutie sa schimb cutia. 

 

 

Edited by ionut79
Link to comment
Share on other sites

In Ista verifica sa nu ai probleme de incarcare "overvoltage/undervoltage".

Posibil sa fie dus releul de incarcare de pe alternator. Mai este o posibilitate, cablul de alimentare ce merge in tabloul de sigurante din bord, se slabeste si face contact imperfect. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.