Jump to content

Original Equipment [OE] Parts BMW


HitmaNLive

Recommended Posts

Mi s-ar parea foarte utile aceste informatii pentru toata lumea, unde sa poata afla pe cat posibil ce producatori sunt cei care ofera piesele de prim montaj la marca BMW. 

Stim foarte bine ca multe piese cumparate ulterior, daca apartin de producatorul de prim montaj, vin cu siglele brandurilor auto polizate/sterse pe acele piese. 

Mi-as dori sa putem face o "baza de date"  cat mai completa din informatiile tuturor userilor pentru ca ulterior fiecare sa poata accesa informatia sa isi aleaga piese de la producatorul de prim montaj, daca isi doreste in mod exceptional. 

Aceste piese pot fi de absolut orice parte a autovehiculului si chiar imi doresc ca daca apar pe un anumit model mai multe alternative sa fie mentionat aici. 

Pe mine sincer in momentul de fata ma intereseaza in mod expres tot ce tine de seria E9X pe partea de brate. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, HitmaNLive said:

Stim foarte bine ca multe piese cumparate ulterior, daca apartin de producatorul de prim montaj, vin cu siglele brandurilor auto polizate/sterse pe acele piese. 

 

 

cum vine asta? adica  o piesa noua bmw ar avea un alt brand pe ea care e polizat ? imi vine greu sa cred ca bmw vinde asa piese

in rest cred ca e o idee buna, dar lista va fi lunga, mult prea lunga 🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Viper05 said:

cum vine asta? adica  o piesa noua bmw ar avea un alt brand pe ea care e polizat ? imi vine greu sa cred ca bmw vinde asa piese

in rest cred ca e o idee buna, dar lista va fi lunga, mult prea lunga 🙂

Da, asa este! La multe piese OE.

Link to comment
Share on other sites

OE= original equipment 

OEM=original equipment manufacture

After market= piese care se potrivesc cerintelor

Just now, Viper05 said:

wow , nu am vazut, sau nu m-am uitat atent

Placute, discuri, filtru epurator, amortizoare capota/portbagaj… asta ce am schimbat eu la e90

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, adi v said:

OE= original equipment 

OEM=original equipment manufacture

After market= piese care se potrivesc cerintelor

Placute, discuri, filtru epurator, amortizoare capota/portbagaj… asta ce am schimbat eu la e90

Probabil erau făcute pe Bosfor.

Nu exista piese vândute de bmw polizate sau șterse. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, HitmaNLive said:

Mi s-ar parea foarte utile aceste informatii pentru toata lumea, unde sa poata afla pe cat posibil ce producatori sunt cei care ofera piesele de prim montaj la marca BMW. 

Stim foarte bine ca multe piese cumparate ulterior, daca apartin de producatorul de prim montaj, vin cu siglele brandurilor auto polizate/sterse pe acele piese. 

Mi-as dori sa putem face o "baza de date"  cat mai completa din informatiile tuturor userilor pentru ca ulterior fiecare sa poata accesa informatia sa isi aleaga piese de la producatorul de prim montaj, daca isi doreste in mod exceptional. 

Aceste piese pot fi de absolut orice parte a autovehiculului si chiar imi doresc ca daca apar pe un anumit model mai multe alternative sa fie mentionat aici. 

Pe mine sincer in momentul de fata ma intereseaza in mod expres tot ce tine de seria E9X pe partea de brate. 

 

Discutia in cazul de fata este mega complexa si difera de la motorizare/masina la masina. 
Ca si exemplu, fulia vibrochen e facuta de Corteco pt majoritatea N47/57 si da, poti cumpara fulie Corteco si sa o gasesti cu sigla Bmw polizata, pt ca cei de la Corteco folosesc aceeasi matrita pt fabricarea celor OE cat si celor aftermarket, dar, calitatea materialelor in procesul de productie poate diferi ori pot fi anumite tolerante care nu sunt indeplinite in procesul de productie al pieselor OE, iar in acest caz, piesa produsa de Corteco care trebuia sa fie OE, este vanduta dupa ca si piesa OEM, deoarece nu indeplineste calitativ anumite standarde impuse de client, Bmw in cazul de fata.

Mai sus a fost cazul fuliei, dar cand vine vorba de sistemul de franare, depinde cum ziceam de motorizare. Spre exemplu, pe F10 520d avem sistem franare Brembo, cu placute si discuri produse de ei, dar pe F10 530d avem discuri originale produse de Hella cu sistem Ate de franare.

Sper ca intelegi ideea… sunt multe variabile cand vine vorba de producatorul pieselor OE.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Viper05 said:

aici vorbim de piese bmw (cred) nu piese cumparate din targ

Man, sunt piese cumparate prin canale oficiale, mai usor cu”turcismele”!

Cu prima ocazie o sa pun poze

19 hours ago, wolf20 said:

Probabil erau făcute pe Bosfor.

Nu exista piese vândute de bmw polizate sau șterse. 

Te hazardezi aiurea, am montat la BMW placute Textar cu sigla BMW.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, adi v said:

Man, sunt piese cumparate prin canale oficiale, mai usor cu”turcismele”!

Cu prima ocazie o sa pun poze

Te hazardezi aiurea, am montat la BMW placute Textar cu sigla BMW.

aia e altceva , dar la bmw sigur nu ai  montat piese cu firma polizata 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Viper05 said:

aia e altceva , dar la bmw sigur nu ai  montat piese cu firma polizata 

Tu lucrezi la BMW de le stii pe toate?

Ultima afirmatie le-a pus capac la toate cate le zici.. (lasa topicul omului in pace..)

Acu' sunt in vacanta (vreo 3 sapt...) dar cand ajung acas' o sa iti pun sub nas componente luate direct de la dealer. Pana atunci, te intreb, stii cum vin produsele bmw in marea lor majoritate? Stii cum ti le da?

Link to comment
Share on other sites

Pana atunci hai sa aducem controbutie topicului.

"The following is a list of some of BMW's automotive parts suppliers (either current or previous suppliers), along with the component parts that they've supplied:

Brembo: This company provides brake calipers

Dräxlmaier Group: Supplier of interior panels

Peiker Acustic GmbH: Provider of high-speed mobile Internet for cars. In 2012, BMW became the first automaker to introduce this feature.

Thyssenkrupp: Supplies steering columns, shock absorbers, and suspension parts

BorgWarner: Provider of drivetrain components, such as clutches and automatic transmissions

Elringklinger: Maker of gaskets and exhaust system components

Mahle: Supplies piston and cylinder components, valve train systems, and air and liquid management systems

Bridgestone: Supplier of tires

GKN Driveline: Provides axle assemblies

Johnson Electric: Supplies cooling and heating fan modules

Gestamp: Providers of front and rear hood assemblies

Apag Elektronik AG: Interior lighting components

Delphi: Battery and electric vehicle charger components

Hirschvogel: Wheels

Magna: Body casting stampings

Harman/Kardon: Interior music and audio systems"

 

Pentru brate suspensie as adauga, Meyle HD, Febi Bilstein pentru brate suspensie, Sachs - arcuri si amortizoare, Corteco - fulie motor. PIERBURG - fabricant racitor si EGR, cel putin la E46.., Filtre ulei si motorina facute de Mann sau Bosch.

 

Edited by bimmer90f30
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.