Jump to content

Sfat achizitie bmw 530e


Matei1409

Recommended Posts

Faptul ca am o naveta zilnica in timpul saptamanii de aproximativ 25 30 de km dus intors, masina o sa fie tinuta in garaj, o incarc acasa (detin si panouri solare pe garaj), iar in weekend am drumuri mai lungi dar nu asa de lungi incat sa nu se poata faca in conditii optime cu un mild hibrid, mai are un prieten un volvo mild hibrid si e foarte incantat. M-am gandit si eu sa trec laun hibrid. Total electric nu imi doresc caci nu un gasesc ceva pe placul meu in buget

Link to comment
Share on other sites

Daca ai garaj si incarcare minimum 4h acasa, o sa fie super. O sa ai range vara spre 40km, depinde cum mergi. Daca ai rezolva si la munca, ai fi deja ok. Asa da, merita. Asta e singurul scenariu in care imi imaginez ca merita. Consuma ok, e super comoda la drum lung, si merge binisor. Pe autostrada nu te impinge nimeni de la spate.

 

image.png

Optiunile astea plus comfort access sunt de vis. Soft-close e moft grav. Pe partea de dinamica nu are nimic extra, dar masina e un vis, folosita cum ai tu in plan.

Ma refer aici doar la primul link. Nu stiu daca as alege scaune sport, cele comfort sunt mai ok pentru mine. In rest nu stiu, nu prea ai cum sa dai gres.

 

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos de raspuns si de informatiile pe care mi le-ai oferit. 30 de kilometri m am referit dus intors. 10 km am pana la lucru de acasa, plus ce ma mai invart in oras, cumparaturi, una alta. Sa ajung la 17 acasa, o pot lasa la incarcat, si apoi daca mai am nevoie mai ies cu ea sau cu a sotiei, si peste noapte poate sta linistita la incarcat. Si cat despre dotari am inteles ca sunt ok. Acum doar sa imi iau liber de la lucru sa ma duc spre ea. Prima mi-a atra si mie atentia cel mai mult. Multumeac inca o data! 

Link to comment
Share on other sites

Nu ai nici o treaba cu 30 km dus intors. Am facut in viena peste 40km electric dintr-un charge. Poate iarna nu vei reusi, sau daca merge la greu aerul conditionat. Dar altfel, e super ok.

 

Cum am spus, pentru scenariul tau particular, este vis de masina. La drum lung, ai cateva avantaje si multe dezavantaje. Te ajuta electricul si ai repriza buna de la 100-160 pe autostrada. Merge super bine. Dar 46l rezervorul? Nu treci de 400 km range pe combustibil, decat daca ai grija extrema de el si nu ai piciorul greu. Si pe strada fara peste 140 km/h. De fiecare data cand am facut plinul scria... 530 km range. Dar mintea frumos.

 

Plus ca sa nu uitam, nu alimentezi cand ajungi la zero, ci cand ajungi pe la 100-150 km range. Deci cam odata sa spunem la 300 km, faci plinul.

 

Alt mare dezavantaj. Un seria 5 are un portbagaj potrivit perfect pentru 4 adulti. Dar varianta hybrid despre care vorbim aici, e mic rau in comparatie. Adica lipsesc cel putin 100l de spatiu si e simtitor de mic si inghesuit.

 

Brusc nici o geanta nu mai incape pe "dunga", doar culcate, si deasupra lor, manetele de rabatare a scaunelor spate, nu permit introducerea decat maxim a unor haine subtiri si se pierde si din nou. Am condus toate seriile 5 existente si din cele recente, portbagajul asta se compara cu o masina mica mai degraba. In mod normal in seria 5 incap din cauza ca podeaua e mai jos, absolut orice bagaj de avion de mana sau de cala. Fara probleme. Cu 530e am facut puzzle 3D de fiecare data cand am plecat din hotel.

 

Link to comment
Share on other sites

29 minutes ago, Romulus said:

Nu ai nici o treaba cu 30 km dus intors. Am facut in viena peste 40km electric dintr-un charge. Poate iarna nu vei reusi, sau daca merge la greu aerul conditionat. Dar altfel, e super ok.

 

Cum am spus, pentru scenariul tau particular, este vis de masina. La drum lung, ai cateva avantaje si multe dezavantaje. Te ajuta electricul si ai repriza buna de la 100-160 pe autostrada. Merge super bine. Dar 46l rezervorul? Nu treci de 400 km range pe combustibil, decat daca ai grija extrema de el si nu ai piciorul greu. Si pe strada fara peste 140 km/h. De fiecare data cand am facut plinul scria... 530 km range. Dar mintea frumos.

 

Plus ca sa nu uitam, nu alimentezi cand ajungi la zero, ci cand ajungi pe la 100-150 km range. Deci cam odata sa spunem la 300 km, faci plinul.

 

Alt mare dezavantaj. Un seria 5 are un portbagaj potrivit perfect pentru 4 adulti. Dar varianta hybrid despre care vorbim aici, e mic rau in comparatie. Adica lipsesc cel putin 100l de spatiu si e simtitor de mic si inghesuit.

 

Brusc nici o geanta nu mai incape pe "dunga", doar culcate, si deasupra lor, manetele de rabatare a scaunelor spate, nu permit introducerea decat maxim a unor haine subtiri si se pierde si din nou. Am condus toate seriile 5 existente si din cele recente, portbagajul asta se compara cu o masina mica mai degraba. In mod normal in seria 5 incap din cauza ca podeaua e mai jos, absolut orice bagaj de avion de mana sau de cala. Fara probleme. Cu 530e am facut puzzle 3D de fiecare data cand am plecat din hotel.

 

Pentru concedii in care sa zic ca as avea nevoie de mai multe bagaje si de un rezervor mai incapator, mai am la dispozitie un suv, pot sa fac shimb de masini pentru doua saptamani lejer(e a fratelui meu) in functie de primul concediul in care ma voi duce cu masina. M-am gandit si la chestia asta cu drumul lung. Dar la cat de des ma duc. Prefer sa am economie 90% din timp si 10% din timp ba sa imi iau un portbagaj suplimentar, ba sa ma mai orientez 😁

5 minutes ago, arnx said:

Legat de dotari e in functie de nevoile fiecaruia dar ce as recomanda eu ar fi sa vezi si ceva cu xdrive.

Ma gandesc mai mult pentru revanzare la dotari ca unii sunt cam "gingasi". De cruise control(de ex.) Nu stiu cat l as putea folosi in oras... nu consider ca as nevoie de el. La xdrive m-am gandit si eu prima data, dar avand in vede ce ierni am avut in ultimii ani(bihor-oradea), si mai ales principalele drumuri se cam curata de seara pana dimineata, am cam renuntat la ideea de xdrive, poate gresesc.

Link to comment
Share on other sites

Salut băieți, intenționez pe viitor sa achizitionez un BMW g30 530e si am o întrebare dacă mă poate ajuta cineva cu un răspuns.

Avem un motor pe benzina de 184 cai și un motor electric, acumulat dezvolta 252 cai.

După ce bateria se consuma mai am cei 252 cai sau rămân doar cu 184 cai sau tot timpul am 252 cai indiferent în ce stadiu se află bateria?

Mulțumesc!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
  • 1 month later...

Salutare,

Și eu mă uit după un seria 5 și mă uit pe fostul adessa (actualmente openlane).

Dar am văzut nivele de echipare pe care nu știu de unde să le iau: Launge, Sport, Business, Executive. Aveti idee unde pot gasi informatii despre echiparea fiecarui nivel de echipare?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu stiu la ce te uiti, la G30 din ce an?

Uite aici o brosura germana pentru G30 din Martie 2017. Vad Luxury si Sport. Lounge si Business si Executive nu vad.

2017-03_preisliste_bmw_5er-limousine.pdf

Downloadbereich - BMW 5er (G30, G31) (2017-2023) - Archiv mit Auto-Preislisten zum kostenlosten Download

Cauta aici anul care te intereseaza si vezi brosura si vezi ce spune de echipari.

 

Link to comment
Share on other sites

Din păcate sunt trecute doar parțial pe site-ul openlane. Cred că sunt niște sabloane care cuprinde doar unele dotari. Le caut pe bimmer.work si mă orientez.

Mersi pentru răspuns.

@Rolumuls, eu aș vrea din 2019 să fie mașina. Mulțumesc pentru detaliile oferite.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.