Jump to content

Rolul dealerilor in Industria Auto - a venit vremea sa schimbam modelul?


Romulus

Recommended Posts

Ce parere aveti despre faptul ca Tesla vinde doar direct, fara o retea de dealeri si impactul acestui fapt in viitorul industriei auto si a noastra ca si clienti?

Sunt un rau necesar noua clientilor sau doar niste intermediari care isi pun comisioane degeaba, ca niste paraziti?

Sunt dealerii auto traditionali, o specie pe cale de disparitie?

 

Link to comment
Share on other sites

Personal as spune ca vor disparea , ok poate nu foarte curand dar probabil cand vei dori sa achizitionezi o masina iti vor trimite filmulete sau alte minuni, probabil va ramane o reprezentanta pe zona sau ceva de genul asta. Altfel in general reprezentantele ofera servicii mediocre la preturi destul de mari .

Link to comment
Share on other sites

Just now, alex230ro said:

Personal as spune ca vor disparea , ok poate nu foarte curand dar probabil cand vei dori sa achizitionezi o masina iti vor trimite filmulete sau alte minuni, probabil va ramane o reprezentanta pe zona sau ceva de genul asta. Altfel in general reprezentantele ofera servicii mediocre la preturi destul de mari .

Deci practic spui ca "good riddance", ne va fi mai bine fara ei. Totusi, nu adresezi problema service-urilor.

 

Link to comment
Share on other sites

Eu spre exemplu am discutat cu un dealer si pur si simplu ca ma enerva grav, tot ma freca cu mesaje ca se vinde masina, ca trebuie sa o ia aia de la porsche leasing si de astea, tot face push aiurea si i-am zis ca nu o mai cumpar de la el si am luat o de la alta reprezentata. Unii dintre ei sunt si foarte atehnici, le pui unele intrebari si zici ca i-ai intrebat despre fisiunea nucleara.

Deci si eu o vad la fel o sa fie o reprezentanta mare pe zona, unde poti face test drive sa vezi masinile in showroom si apoi service-uri in orase mari. In functie de cate masini se vad in orasul respectiv. 

Mi se pare mult mai usor sa poti cumpara direct sa nu fie un proxy.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Alex3245 said:

O reprezentata pe zona Moldovei, una pe zona Munteniei, una pe Transilvania, etc. Asa o vad eu dar asta sa fie corelat si la cat de interesati sunt oamenii din zona respectiva.

Deci cei din Timisoara si Arad, s-ar duce sa spunem la Cluj-Napoca sa faca un test-drive?

 

Link to comment
Share on other sites

Faptul ca un producator nu are dealeri nu inseamna ca nu poate sa deschida service-uri. Sau puncte de vanzare unde sa aiba masini la drive-test. 

Problema mare cu dealerii e in US, nu in Europa. Acolo nu doar ca nu aduc niciun fel de valoare adaugata, dar pun si markup-uri foarte mari la vanzarea masinilor. De unde la noi mai poti sa obtii un discount, la ei ai noroc daca poti s-o iei la pretul de lista.

 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, mgi said:

De unde la noi mai poti sa obtii un discount, la ei ai noroc daca poti s-o iei la pretul de lista.

Asta nu prea e adevarat, poate acum dupa pandemie cand au crescut preturile la masini... Dar altfel la fel luau si ei acolo, cu mari discounturi...

4 minutes ago, mgi said:

Faptul ca un producator nu are dealeri nu inseamna ca nu poate sa deschida service-uri. Sau puncte de vanzare unde sa aiba masini la drive-test. 

Deci modelul Tesla, doar cu reprezentante zonale pentru drive-test?

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Romulus said:

Asta nu prea e adevarat, poate acum dupa pandemie cand au crescut preturile la masini... Dar altfel la fel luau si ei acolo, cu mari discounturi...

Deci modelul Tesla, doar cu reprezentante zonale pentru drive-test?

N-am prea multa experienta cu dealerii din US, dar am citit multe povesti horror de acolo. Nu seamana deloc cu ce am gasit pe la noi sau pe la nemti.

Deci da - modelul Tesla mi se pare mai ok una peste alta. Fie si pentru ca se scurteaza ping-pong-ul ala cu "stai sa vedem daca se aproba schimbarea piesei in garantie", plus ca probabil oamenii angajati direct la producator o sa fie mai competenti. Si in plus, asta o sa fie un motiv in plus pentru fabricanti sa faca diagnostic remote cat de mult posibil - deci mai putin timp pierdut de client.

Link to comment
Share on other sites

nemaiavand dealeri toata puterea va sta la producator, nu vei mai vedea discount-uri ci preturi direct impuse. Ok, o sa vina argumentul ca cerere si oferta, dar vom ajunge ca la telefoane oricum, pentru ca e clar ca masinile electrice le vom schimba ca si telefonul...chestiunea asta cu disparitia dealeri-lor are dupa parerea mea mai mult dezavantaje decat avantaje pentru clientul final. Un dealer are mai mult leverage in negociere si rezolvare probleme de service decat o sa avem noi ca indivizi tratati separat, clar vom fi in dezavantaj, prea putini vor sta sa citeasca contractele si clauzele ca sa se poata folosi de orice in avantajul lor in caz de probleme ce ar trebui rezolvate pe garantie de exemplu, cine a avut o relatie buna cu un dealer pe astfel de chestiuni o sa aprecieze aceste lucruri pe care le va pierde cand ei vor disparea. Tu ca si client final nu vrei sa-ti bati capul si sa pierzi timp cu astfel de chestiuni, aici dealer-ul face toate astea pentru tine si pentru mine conteaza mult aceste servicii. Probabil vor aparea consilieri specializati pe aceasta ramura, dar vor veni cu costuri.

Edited by mik15
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Romulus said:

BMW foloseste si astazi remote diagnostic in unele cazuri. Stiu un service unde nu au decat remote.

Da, dar e foarte rara situatia asta. Plus, in momentul asta, chiar dealerii oficiali nu pot sa vada toate informatiile despre masina. Cel mai bun exemplu - SoH pentru bateria de la hibride. Doar cei de la bmw le vad, pe undeva prin Germania. Ceea ce mi se pare stupid, si ar fi inca o chestie reparata de sistemul fara dealeri.

Link to comment
Share on other sites

Oricum producatorii sunt deja angrenati in tot felul de grupuri si aliante strategice, iar clientul devine si mai insignifiant in fata lor. O sa fie distractie sa te certi pentru garantie cu vreo platforma online de gestionare a problemelor tehnice; bonus, vor disparea si service-urile dedicate marcii (deja au cam disparut in vest, la repreentante mai fac doar schimb de ulei, diagnoza si cateva maruntisuri), toata activitatea de service va fi externalizata, cu influenta negativa asupra calitatii.

La un dealer traditional mai puteai beneficia de discount fata de pretul de lista datorita istoricului de client, sau mai prindeai masini de drive test la preturi interesante; unde mai pui ca existau masini fizice, pe care le puteai conduce.

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Si la Tesla poti conduce o masina, unde au punctele de vanzare. Au si discount-uri, doar uita-te cum s-a modificat pretul masinilor in ultimul an. Plus discount-uri la sfarsit de trimestru pentru ce au pe stoc. Si cateodata gasesti si masini rulate la ei, dar rar.

Link to comment
Share on other sites

Ehhhh I4 e un model "select" care nu numai ca nu exista la drive test dar ai "placerea" de a astepta 2 ani pana ajunge la tine sau poate daca ai noroc  un an si jumatate , iar imi amintesc... legat de Tesla o imagine "elocventa" si de ce au asa mare succes "afara" 

 

https://imgur.com/a/8edDLPh

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, alex230ro said:

Pe Splai... Tesla Store and Service Bucharest Splaiul Unirii 

Aglomerat dar aparent prinzi "loc"  a fost nasul acum o luna si a zis ca a mers vreo 2 ore cu masina de drive test .

Tot acolo am fost si eu la test drive, mi-a placut test drive-ul lor. Ti-a dat masina si te descurci, nu vine cineva cu tine sa te bazaie la creier.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.