Jump to content

Iubesc Recorder dar urasc Recorder


Romulus

Recommended Posts

1 minute ago, paul_e88 said:

Nu zice nimeni cu ce sa mearga, chiar daca in reportaj au atins latura asta prin exemplele altor oameni si a felului lor de a calatori.

@paul_e88 90% din reportaj este despre ce avioane, cum merg altii, samd. Desecretizarea trebuie tratata prin legiferare parlamentara si ordine de guvern. Nu stiu exact mecanismul dar sigur trece prin CSAT daca e treaba noastra a muritorilor.

Si chiar si acesta e un non-subiect. Pentru ca guvernul aproba bugetul de transport al administratiei prezidentiale. EXECUTIVUL ROMANIEI!!!!!!! A fost suplimentat cu 7.5 milioane de lei saptamana trecuta. Sigur se dau explicatii acolo.

2 minutes ago, Bucur said:

Dam o caruta de bani pe F16 casate de altii si nu gaseam si pentru un avion civil ceva maruntis ?

Exact! Nici un guvern nu si-a asumat asa ceva, si Recorder ne-a si aratat de ce. Pentru ca prostimea crede ca presedintele trebuie sa mearga cu trenul. Repet, nu Iohannis, ci presedintele. Ma doare in cot cine e persoana care ocupa functia in 2023.

 

Link to comment
Share on other sites

Quote

Pentru ca prostimea crede ca presedintele trebuie sa mearga cu trenul. Repet, nu Iohannis, ci presedintele. Ma doare in cot cine e persoana care ocupa functia in 2023.

Prostimea trebuie invatata sa gandeasca altfel.

Sa se raporteze intai la iei.

Cand merg la un eveniment important, interviu, sa agate o fata, etc.,  ce fac? Pun pe iei tot ce au mai bun si in final arata de parca ar fi cel putin in top 100 milionari desi ei saracii sunt rupti in cur. De ce fac asta ? Pentru imagine petru a arata ca sunt cineva.

Asa si cu presedintele, cand ajunge undeva treuie sa arate putere, incredere, succes, etc.

Daca el vine saracu cu o cursa de linie carandu-si bagaju si costumu, nu naste decat o intrabare din partea gazdelor (Cine dracu mai e si asta si ce vrea de la noi ?)

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu de la Recorder aveam asteptari mult mai mari, nu sa induca asa in eroare lansand toata mocirla asta cu avionul.

De ce nu s-au legat de ce s-a dus unde s-a dus si cu ce rezultate s-a intors? Aia era intrutotul valida de dezbatut, poate chiar si minciunile si desecretizarea, asta sincer nu sunt sigur.

Link to comment
Share on other sites

Cu ce merge pe mine nu prea ma intereseaza cat timp el merge pentru interesul  tarii, cu accent pe interesul tarii. Spre exemplu ce a facut presedintele in turneu lui in Asia ? A cheltuit 1.120.000 euro, nici daca aduni salariile medii ale 5 romani timp de 20 ani nu ajungi la suma asta. 

@Romulus faceai paralela ca mergi sa semnezi un contrat de 1 mil de euro, pai daca semnezi un contract de 1 mil de euro si tu dai pe zbor 1 m ce ai rezolvat ?

Eu din reportajul lor am inteles ca statul secretezieaza niste informatii care nu ar trebui si end goal-ul este sa fie desecretizate, nu ca il vrem pe Iohannis la wizz air.

Din ce vad eu unele avioane sunt chiar recente exemplul: DASSAULT FALCON 8X care e fabricat in 2019.

Si asta ca imaginea presedintelui e super importanta, mai important este ceea ce face acolo.

Dupa ce ca anul trecut s-a schimbat codul fiscal, anul asta s-a schimbat codul fiscal, toti parlamentari o ard ca trebuie sa facem rost de bani si dupa dai de nea Iohannis care se duce in Asia sa fie prezent si el acolo dar el nu contribuie cu nimic activ. 

Nu inteleg de ce lumea pune atat accent pe imaginea, degeaba ai imagine daca esti neinformat, nu ai habar ce se vorbeste acolo, nu urmaresti interesele tarii. El pare ca e acolo sa profite de banii publici si atat.

 

Noi taiem bugetul de la toate lucrurile importante si crestem bugetul pentru transportul administratiei prezidentiale.

Edited by Alex3245
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Bucur said:

Prostimea trebuie invatata sa gandeasca altfel.

Sa se raporteze intai la iei.

Cand merg la un eveniment important, interviu, sa agate o fata, etc.,  ce fac? Pun pe iei tot ce au mai bun si in final arata de parca ar fi cel putin in top 100 milionari desi ei saracii sunt rupti in cur. De ce fac asta ? Pentru imagine petru a arata ca sunt cineva.

Asa si cu presedintele, cand ajunge undeva treuie sa arate putere, incredere, succes, etc.

Daca el vine saracu cu o cursa de linie carandu-si bagaju si costumu, nu naste decat o intrabare din partea gazdelor (Cine dracu mai e si asta si ce vrea de la noi ?)

 

Cand spui "prostimea" te referi la masele de oameni cu un nivel scazut de cunoastere , pregatire sau oameni cu un IQ scazut nativ,mase care pot fi manipulate usor? Te-ai inclus si pe tine aici? Sau tu faci parte din elita intelecutala.....se pare ca mai degraba nu.

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Mircea-Si said:

Cand spui "prostimea" te referi la masele de oameni cu un nivel scazut de cunoastere , pregatire sau oameni cu un IQ scazut nativ,mase care pot fi manipulate usor? Te-ai inclus si pe tine aici? Sau tu faci parte din elita intelecutala.....se pare ca mai degraba nu.

Eu ma includ, dar m-am referit la masa intreaga de votanti care pot fi manipulati de presa, partide si altele. Nu am folosit termenul peiorativ. Eu am folosit termenul, nu altcineva.

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Bucur said:

Acum nu cred ca Romania nu era in stare sa cumpere alt avion . Dam o caruta de bani pe F16 casate de altii si nu gaseam si pentru un avion civil ceva maruntis ?

o caruta de bani? 450 de milioane pe 32 de avioane ti se pare o caruta de bani? asta in cazul in care 1 avion nou e vreo 60 milioane. 

  • Like 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Asta cu "imaginea" e tipic romaneasca.

Purtam haine fake si conducem masini mai ieftine ca telefonul din buzunar de pe care nu putem suna sau accesa internetul confortabil.

Asa e si cu imaginea tarii noastre. Imaginea conteaza si nu faptul ca nu avem infrastructura, spitale, azile si scoli. Sa ascundem rahatul sub pres in continuare. 

De ce nu sunt transparente costurile de calatorie? Pentru ca acest cuplu merge in vacante sa-si umfle burta si sa se pozeze pe banii statului. 

  • De acord! 1
  • Crying 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Jayson said:

Asta cu "imaginea" e tipic romaneasca.

Purtam haine fake si conducem masini mai ieftine ca telefonul din buzunar de pe care nu putem suna sau accesa internetul confortabil.

Asa e si cu imaginea tarii noastre. Imaginea conteaza si nu faptul ca nu avem infrastructura, spitale, azile si scoli. Sa ascundem rahatul sub pres in continuare. 

De ce nu sunt transparente costurile de calatorie? Pentru ca acest cuplu merge in vacante sa-si umfle burta si sa se pozeze pe banii statului. 

Total de accord cu tine, toata lumea este cu imaginea, sa-l vada vecinul ca el este smecher.

De ce sa mearga Iohannis ca un presedinte care conduce un stat puternic, cand nu este asa. Suntem vai de capul nostru mai la toate domeniile dar noi vrem sa parem elita, exclusivisti.

  • Like 2
  • Sad 1
Link to comment
Share on other sites

Ce-mi plac mie romanii care judeca, ma copii ma, voi n-ati inteles ca ce face fiecare cu viata si banii lui e strict treaba fiecaruia ca doar nu-si ia haine fake cu banii tai.

Acum nu va mai c@C@ti pe voi , ia nu mai cumparati BMW sh , luati-va logan ca atat aveti voie.

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Jayson said:

Asta cu "imaginea" e tipic romaneasca.

Purtam haine fake si conducem masini mai ieftine ca telefonul din buzunar de pe care nu putem suna sau accesa internetul confortabil.

Asa e si cu imaginea tarii noastre. Imaginea conteaza si nu faptul ca nu avem infrastructura, spitale, azile si scoli. Sa ascundem rahatul sub pres in continuare. 

De ce nu sunt transparente costurile de calatorie? Pentru ca acest cuplu merge in vacante sa-si umfle burta si sa se pozeze pe banii statului. 

Nu e chiar asa. E singurul demnitar roman, care l-am votat direct, toti, individual. Noi toti, noi prostimea. Dar aici vorbim de institutia prezidentiala, care ramane si cand pleaca actualul "chirias".

 

13 minutes ago, Jayson said:

De ce nu sunt transparente costurile de calatorie? Pentru ca acest cuplu merge in vacante sa-si umfle burta si sa se pozeze pe banii statului. 

E foarte complicata discutia aici. L-am mandatat sa faca ce trebuie. Guvernul ii inmaneaza un buget. Cu siguranta nu poti sa-l transporti cu trenul. Transparenta prin buget.

In toate comentariile relativ la secretizare, suna ca si cum s-a dus in vacante. exemplu, 19-21 septembrie New York. Ce naiba de vacanta e aia, cu SPP-ul dupa tine? Despre ce vorbim?

Link to comment
Share on other sites

Just now, Mircea-Si said:

Eu l-am votat pe iohannis  si am sperat la altceva, sa ne reprezinte mai bine, sa aduca un plus de valoare tarii. Ne-a reprezentat bine doar din pdv al esteticului, arata mai bine decat multi alti presedinti.

Corect. Multi l-am votat cu speranta si am ramas dezamagiti. Si acum, noi cu cine votam monșer? George Simion?

 

Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Jayson said:

Asta cu "imaginea" e tipic romaneasca.

@Jayson nu stiu cu, cati alti straini ai intrat in contact, asa mai de la vest.. dar sa stii bine, IMAGINEA CHIAR E IMPORTANTA. La foarte multe nivele, nu doar statale.

Daca tu crezi ca nu e importanta este pentru ca nu intelegi ce se intampla la alte nivele. Si asta nu e vina ta. Nu fac decat sa atrag atentia sa privesti din alt punct de vedere.. 

Dar hai sa te intreb altceva daca pe prima nu o crezi. Ai vazut pozele puse cu sosirea presedintilor de stat pe aeroport? Ce senzatie ti-a dat cand ai vazut cand langa presedinte ai vazut avionul PE CARE SCRIE TARA DE CARE APARTINE!? 

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Mircea Geoana e singurul care are o minima prestanta si e perceput intr-un fel, fiind al 2-lea in nato. Restul "prezidentiabililor" n-au ce cauta nici macar vis a vis de cladirile in care lucreaza momentan.

 

N-am avion asta era problema, faem cheta de un air force one?

Edited by Mircea-Si
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Deci imaginea e mai importanta decat ce avem in cap?

Niciodata nu am vazut vreun om de afaceri adevarat sa se ia dupa imaginea viitorului partener ci mai degraba la portofoliul lui si dupa ideiile spuse de el. Nu ca a venit ala cu un s-class sau cu skoda sau ca nu e imbracat la 4 ace.

Eu nici nu ma uit cum ajunge vreun presedinte undeva, ma uit doar la ce s-a discutat si ce urmeaza in urma discutiei.

Edited by Alex3245
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Mircea-Si said:

Mircea Geoana e singurul care are o minima prestanta si e perceput intr-un fel, fiind al 2-lea in nato. Restul "prezidentiabililor" n-au ce cauta nici macar vis a vis de cladirile in care lucreaza momentan.

@Mircea-Si cu tot respectul nu e asa. Mircea Geoana are o prestanta, dar si el este un functionar public NATO, care nu a fost ales prin vot popular. Presedintele Romaniei, este o institutie, condusa de un actual om detestabil, dar pe care votul nostru popular il face un demnitar de rang inalt pana pleaca si chiar dupa. Ca oameni, Mircea Geoana fost PSD, este 10 clase peste actualul chirias al administratiei prezidentiale.

4 minutes ago, Alex3245 said:

Deci imaginea e mai importanta decat ce avem in cap?

Niciodata nu am vazut vreun businessman adevarat sa se ia dupa imaginea viitorului partener ci mai degraba la portofoliul lui si dupa ideiile spuse de el. Nu ca a venit ala cu un s-class sau cu skoda sau ca nu e imbracat la 4 ace.

Cred ca nu ai semnat contracte asa de des. Cu tot respectul, cand nu esti cunoscut, ideile pot parea frumoase, dar sa nu fie credibile daca nu sunt insotite de o imagine de succes. Nu poti sa te dai jos din dacie, si sa vorbesc ca un cioban de standa despre proiecte de milioane si sa ai credibilitate. 

Credibilitatea initiala si increderea ti-o dau imaginea si felul cum vorbesti si te prezinti.

 

Nu te crede nimeni ca poti sa ii aduci milioane profit daca nu te vede ca esti de succes si ti-ai adus TIE SINGUR milioane profit. de aia, "knowledge youtuber" a avut asa suces in a pacali prostimea internetului. Apar cu tot felul de masini, pentru ca par credibili asa.

 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.