Jump to content

Iubesc Recorder dar urasc Recorder


Romulus

Recommended Posts

4 hours ago, Romulus said:

Si chiar si acesta e un non-subiect. Pentru ca guvernul aproba bugetul de transport al administratiei prezidentiale. EXECUTIVUL ROMANIEI!!!!!!! A fost suplimentat cu 7.5 milioane de lei saptamana trecuta. Sigur se dau explicatii acolo.

Eu nu cred ca au fost date explicatii. Este un pact: aprobam noi astea, tu nu te bagi peste noi. Ca nu da nimeni de la ei. 

Ca trebuie avion cu Romania pe el, da. Trebuie cumparat unul. 

Dar sunt multe aspecte care toate luate la un loc starneste cel putin... curiozitati:

- ce sunt acele escale la Sibiu. Pai daca trebuie prima doamna sa calatoreasca, pai sa ia masina si sa mearga pe DN1. La fel ca pulimea

- de ce sta mai mult prin pelerinaje. Ex acum in Africa are o zi libera. Program de voie si o zi cu o intalnire dimineata. E greu ...

- cheltuielile secrete. 

 

NUmai la inmormantarea Reginei, a fost printre cei mai opulenti de pe acolo. Avion privat cand altii mergeau in semn de respect cu avion de linie, stat iarasi mai lung. Da, e faina Londra dar sa mearga in regim propriu. 

 

NU ma leg in general de cheltuieli dinastea, dar maimutoiul chiar se pisa pe toti. E prea mult. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Viper05 said:

 

iti garantez ca 99.9% din populatie( printre care si eu) nu stiu diferenta dintre un costum de 2k si unul de 50k

ce inseamna fite mai exact? unde tragi linia? 

eu zic ca e o problema de de perceptie in mare parte. tu de exemplu sa zicem iti permiti un bmw nou sau aproape nou, ti se pare o chestie normala sa ai asa ceva nu ti se pare fita ( din punctul tau de vedere raportat la veniturile tale)

probabil unul care castiga de 100 de ori mai mult ca tine nu vede costumul ala de 50k ca o fita , il vede ca pe ceva normal

la cealata extrema un om sarac dintr-o tara in dezvoltare care tot ce are pe lumea asta e orezul de la UN va vedea bmw-ul tau ca pe o fita

totul e o chestie de perspectiva, si e vazuta de noi dar din punctul nostru de vedere raportat la veniturile noastre

Intr-adevar poate daca eram mai bogat thresholdul era altul si oarecum ma raportez la veniturile mele, nu pot duce un discurs 100% obiectiv. 

Eu spre exemplu nu ma uit la interlocutorul meu diferit daca are haine de 10k lei sau 2k lei, pentru mine primeaza discursul si atitudinea lui, dar eu nu sunt vreun miliardar.

 

5 minutes ago, Romulus said:

Eu de cand am terminat liceul, stiu o chestie care m-a ajutat enorm in tot ce am intreprins. Cand ai buget mic, nu reduci cheltuieli, ci faci mai multi bani.

Deci daca ai deficit bugetar si esti un presedinte bun, poti aduce multi bani in tara prin turneu in Asia. 

Dupa parerea mea @Alex3245 nimic mai gresit decat ce spui tu.

Eu nu merg pe premiza asta, orice firma mare cand urmeaza un an greu incepe sa-si reduca din cheltuieli si sa isi creasca vanzarile, cheltuielile daca nu sunt gestionate corect pot duce la scufundarea corabiei. 

La noi nu este problema bugetul, la noi este problema ca cheltuim mai mult decat avem. Pe langa colectarea deficitara.

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, arnx said:

E ok ca esti suparat pe recorder dar nu ei imping votantii catre AUR ci chiar domnul presedinte cu actiunile lui, recorder doar isi face treaba.

Aici nu vorbim de companii, de oameni de vanzari, vorbim la nivel macro, ala/presedintele nu are neaparat nevoie de imagine ca toata lumea stie cine e Romania si cine e el :))

Si da, sunt de acord ca ar fi bine si mai ok din toate punctele de vedere sa avem un avion prezidential.

+1

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Bala said:

- ce sunt acele escale la Sibiu. Pai daca trebuie prima doamna sa calatoreasca, pai sa ia masina si sa mearga pe DN1. La fel ca pulimea

Corect. Stim ce sunt. Trebuie penalizate.

5 minutes ago, Bala said:

Avion privat cand altii mergeau in semn de respect cu avion de linie, stat iarasi mai lung.

Ia sa lamurim asta. Ai date clare cine a mers cu avion de linie?

Dupa mine, prim-ministrul poate merge cu trenul, presedintele nu. Mare diferenta intre functia celor doi, indiferent cine sunt ca si persoane.

 

Si am alta intrebare retorica. De ce nu am discutat asta in primul an de domnie al actualului chirias de la Cotroceni? Atunci cand toti visam ca el este mesia.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Alex3245 said:

 

 

Eu nu merg pe premiza asta, orice firma mare cand urmeaza un an greu incepe sa-si reduca din cheltuieli si sa isi creasca vanzarile, cheltuielile daca nu sunt gestionate corect pot duce la scufundarea corabiei. 

 

si aici din pacate e cu doua taisuri. daca tu ca si firma ai un an greu si o duci greu, si lasi sa se vada asta, crede-ma contractele noi for fi la un pret redus pentru ca lumea stie ca te poate strange cu usa. am vazut asta cu ochii mei si am fost parte din intalniri din asta.

uneori aparentele te pot salva

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Viper05 said:

si aici din pacate e cu doua taisuri. daca tu ca si firma ai un an greu si o duci greu, si lasi sa se vada asta, crede-ma contractele noi for fi la un pret redus pentru ca lumea stie ca te poate strange cu usa. am vazut asta cu ochii mei si am fost parte din intalniri din asta.

uneori aparentele te pot salva

Doar cine a fost implicat in business direct stie astfel de subtilitati.

Link to comment
Share on other sites

Nevoie de o oarecare imagine sa zicem ca e, la nivelul functiei, dar tine si de context.

Presedentia romaniei e una, iohanis e alta, aici e problema, asta se vrea, o transparenta sa se poata distinge unde se termina una si incepe alta.

Pentru ca nu e normal sa isi faca el imagine pe banii nostri.

Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, Jayson said:

Doresc sa-ti transmit ca imaginea e ultimul lucrul pentru care oamenii au ajuns in pozitiile curente sau pentru care afacerea merge struna. 

Nu trebuie sa imi transmiti nimic. E suficient ce inteleg si lasi sa se inteleaga din ce scrii. 

Eu nu stau la masa cu aia mari precum zici tu dar inteleg foarte bine cat inseamna CUM TE PREZINTI.

In rest, sper sa nu mai am cu, ce sa te contrazic! 👍

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Romulus said:

Corect.

 

Imagine la ce? Presedinte nu mai poate fi.

Lui, pentru ca, cum ai spus presedinte nu mai poate fi, dar are acum parghiile sa isi faca lobby un post.

Daca face asta sau nu, nu avem de unde sa stim, pentru ca lipsa de transparenta, iar luand in considerare clasa politica din tara/ue, tind sa gandesc scenariul cel mai dezavantajos mie, pentru ca nu am o experienta pozitiva cu ei.

 

A nu se intelege ca gata sar cu aur sa apar natiunea, nu imi pasa de suveranitate si alte chestii de genul asta.

dar imi pasa cand vad ca 46% din ce muncesc se transfoma in case/masini/tablouri, in loc sa se duca catre un trai mai bun.

Edited by bogdanx
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sskkaa said:

Tara arde si Presedintele n-are avion...

Care tara arde ca, citeam in presa ca avem nu's cate zeci de mii de milionari?

https://www.zf.ro/companii/romania-aproape-91-500-milionari-dolari-dintre-acestia-1-828-oameni-21675501

Deci avem mai multi super-rich fata de Polonia si nu putem pune de un avion care sa reprezinte tara? Asta nu inseamna decat ca bogatii nu platesc taxele potrivit... indirect..

@sskkaa nu e vorba de presedintele actual. E vorba de cum se prezinta tara si cum reprezinta presedintele tara pe viitor.

Dar poate e mai bine sa ne intoarcem la masinile noastre sa le polisham si sa le draganim.. ca s'asa imaginea nu conteaza.. nu?

..Nu imi spuneti ca toti care scrieti aici ... aveti bmw pentru ca v-ati dorit BMW din intamplare si cum merg.. si nu pentru ca va simititi UN PIC mai importanti cand va dati jos din asa masina fata de cand coborati dintr-un Ford vechi de 10-15 ani..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Romulus said:

@bogdanx iohannis nu va avea nici un post. Si nu stiu de ce aducem in vorba aici case/masini/tablouri? Parca discutam de avioanele inchiriate.

Pentu mine nu ma deranjeaza faptul ca a inchiriat avion, putea sa mearga si cu zeppelin daca era, ideea e de transparenta.

Pentru ca din ce am citit, aici e marea problema, ca nu se fac publice acele costuri, firmele, de ce au fost alese, ce criterii.

Care e costul total al inchirierilor versus costul unui avion prezidential?

Sunt intrebari relativ de bun simt.

Clar exista anumite intalniri, care poate tin de securitate nationala si datele despre ele nu pot fi facute publice, ok, total de acord. Dar totusi, e presedintele romaniei nu seful CIA.

Cand se arunca taxe peste taxe, si cheltuielile sunt ascunse, dar ei iti spun ca trebuie mai multi bani, stai putin sa te intrebi, dar pe ce se cheltuie? De ce se cheltuie? nu se poate taia nimic inainte sa pui taxe?

Si cand ascunzi lucruri pe care o democratie normala spune ca ar trebui sa fie publice, ajungi sa superi oamenii.

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, bogdanx said:

Pentu mine nu ma deranjeaza faptul ca a inchiriat avion, putea sa mearga si cu zeppelin daca era, ideea e de transparenta.

Eu asta nu inteleg. Cum ne permitem asa greseala: in loc sa il punem intr-un avion care sa il oblige sa fie vazut pe unde ajunge, il lasam sa mearga cu avion inchiriat pe unde vrea muschii lui!? Ca asa nu il vad prea multi. Pai ne ia de prosti.. Profita de incapacitatea noastra de a stabili reguli si protocoale.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Just now, Bala said:

In concediu pe banii nostrii

Presedintele ales de noi toti, are acest drept. In cazul particular ar celui de fata, a ajuns sa fie detestabil de noi toti, in special de cei care l-au votat cu atat de multa incredere. Nu cred ca are rost sa mai ne tanguim, individul pare ca vrea sa mai muste din nectarul prezidential cat mai poate, pentru ca probabil stie ca cariera politica s-a dus pe apa sambetei. Desi la NATO sau alte structuri Europene poate mai are sanse daca nu intreaba nimeni electoratul roman.

Acum totusi, pe cine vom alege in urmatoarele alegeri?

 

Link to comment
Share on other sites

"Acum totusi, pe cine vom alege in urmatoarele alegeri? "

Cel mai trist e ca nu exista un raspuns la intrebarea asta.

Plus de asta, vad ca nici nu prea conteaza cine, ce voteaza.

Tind sa cred ca oricine iese, parlamentul o sa fie tot psd+pnl+ce mai e nevoie sa fie majoritate absoluta.

 

Nu cred ca o sa iasa vreun aur presedinte, cel putin asa sper ca nu o sa fie lasat de ceilalti, zvonurile spunand ca de fapt aur e partid de contra imagine pentru psd+pnl, practic e oarecum artificial.

Daca nu e asa si iese, well... we're f*^@#d.

Link to comment
Share on other sites

La cat a fost de injurat prin media / partide guvernul tehnocrat, nu cred ca vom avea vreun profesionist in functie cheie in stat prea curand. 

Si Geoana daca ar candida, fara un partid in spate nu-l vad sa castige. Desi poate acum ar fi printre cei mai bine vazuti din afara. 

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Romulus said:

Presedintele ales de noi toti, are acest drept.

Nu are acest drept. Exista si proceduri de a suspenda , demite presedintele daca o ia pe aratura. 

Ca acum e prea tarziu si sunt alegerile prea aproape e alta poveste. Dar sigur nu are dreptul de face ce vrea el.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.