Jump to content

Achizitie BMW X3


AndreiS98

Recommended Posts

Salutare, sunt interesat sa achizitia unui BMW X3 xDrive30e (an 2020-2021). As avea nevoie de cateva pareri despre acest model, despre motorizare si fiabilitate. Eu fac undeva la 20-25k km anual, din care minim 50-60% in oras, de acolo si interesul pentru motor hybrid. Nu sunt detinator de BMW pe moment, as mai avea nevoie de informatii despre distributie, filtru de particule, cutie.ย 
ย 

Multumesc anticipat! ๐Ÿ™‚ย 

Edited by AndreiS98
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Shep86 said:

Nu e cam mare masina pentru oras ? Despe ce oras vorbim ?

nu mi se pare mare, tocmai, ca X1 mi se pare micuศ›, รฎmi plac maศ™inile mari, nu m-aศ™ duce nici pe X5, dar as vrea ceva medium (despre oraศ™, Cluj-Napoca)

1 hour ago, Mircea-Si said:

Ce buget ai? Ce motorizare te intereseaza?

as merge undeva ยฑ35k euro, vreau sa o iau direct din afara, am gฤƒsit multe variante pe la reprezentatele BMW din Germania, in Romรขnia ajunge undeva la 40k euro din ce am vazut

multumesc ptr rฤƒspunsuri tuturor ๐Ÿ™‚

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Masina e faina, dar depinde si cati km faci zilnic prin oras de ex, si daca si si unde sa o incarci... realist un range cu baterie full e cam 30-40km. In rest, cari dupa tine multe kg de baterie, iar extern desi ajuta la demaraj, reprize, la drumuri mai lungi fiind masina mai mare, mai putin aerodinamica, nu va ajuta prea mult la consum.

O masina buna eu zic ca o gasesti in plaja minima 35-40k eur afara.

Cutia e ZF8HP, distributia e pe lant din cate stiu, iar filtru de particule la benzina nu e asa problematic ca la diesel.

Eu as merge fara sa ezit pe un 20i sau 30i. Daca nu esti vitezoman, 20i desi nu e masina de alergat/reprize/viteza isi face treaba excelent prin oras, cu un consum de aprox 9-10 ( am un coleg care merge majoritar prin oras - mers normal/lejer, bine e Oradea, ceva mai aerisit ca si Clujul ... )ย 

Edited by sskkaa
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, sskkaa said:

Masina e faina, dar depinde si cati km faci zilnic prin oras de ex, si daca si si unde sa o incarci... realist un range cu baterie full e cam 30-40km. In rest, cari dupa tine multe kg de baterie, iar extern desi ajuta la demaraj, reprize, la drumuri mai lungi fiind masina mai mare, mai putin aerodinamica, nu va ajuta prea mult la consum.

O masina buna eu zic ca o gasesti in plaja minima 35-40k eur afara.

Cutia e ZF8HP, distributia e pe lant din cate stiu, iar filtru de particule la benzina nu e asa problematic ca la diesel.

Eu as merge fara sa ezit pe un 20i sau 30i. Daca nu esti vitezoman, 20i desi nu e masina de alergat/reprize/viteza isi face treaba excelent prin oras, cu un consum de aprox 9-10 ( am un coleg care o arde prin oras, bine e Oradea, ceva mai aerisit ca si Clujul ... )ย 

multumesc ๐Ÿ™‚ pe full electric nu e o varianta pentru mine, cรขnd รฎmi fac drumurile in afara, sunt cรขteva drumuri destul de lungi anual, unde vreau sa le fac dintr-o repriza, fฤƒrฤƒ sa depind de staศ›ii de รฎncฤƒrcare, nu sunt in punctul in care sunt 100% confortabil cu noua modaย 

Link to comment
Share on other sites

Daca stai la casa (si mai ai si garaj) sau ai posibilitatea sa o incarci noaptea undeva e alegerea perfecta.Daca nu ai unde sa o incarci sau te bazezi pe chargerele publice atunci mai bine nu.Incearca sa cauti modelul facelift daca te incadrezi ca buget.

Edited by tzucul
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, tzucul said:

Daca stai la casa (si mai ai si garaj) sau ai posibilitatea sa o incarci noaptea undeva e alegerea perfecta.Daca nu ai unde sa o incarci sau te bazezi pe chargerele publice atunci mai bine nu.Incearca sa cauti modelul facelift daca te incadrezi ca buget.

Un PHEV nu merita incarcat la incarcatoare publice, decat daca te duci la cumparaturi sa spun 2h si exista unul acolo in parcare. Sau la film, sau ceva. Altfel nu.

Link to comment
Share on other sites

@AndreiS98ย daca nu stai la casa si ai unde sa incarci zilnic peste noapte, parerea mea e sa ramani la X3 20i sau 30i.

Masina e foarte faina, ai ceva spatiu ( depinde si cat iti doresti, dar te descurci zic eu, care vine pe un Passat B8 Combi cu 650L portbagaj, si am coborat la doar 500L ๐Ÿ˜„ )

Se conduce foarte misto, si ca dinamica e mai aproape de Seria 3 decat de X5. E un compromis foarte fain, cu o garda la sol cat de cat decenta sa nu spargi bara fata de borduri.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca sa rฤƒspund la un loc, m-am gรขndit la รฎncฤƒrcare. Locuiesc la bloc, dar am parcare subterana, mai am un vecin care ศ™i-a tras priza si รฎศ™i รฎncarcฤƒ maศ™ina acolo sau o pot face la birou, sunt staศ›ii de รฎncฤƒrcare si aici, deci nu ar fi problema. In legฤƒturฤƒ cu range-ul, nu neaparat asta mฤƒ doare, nu mฤƒ deranjeazฤƒ la drum lung sa fac o oprire de 5-10 minute รฎntr-un peco sa alimentez, mai tare doare cรขnd trebuie sa mฤƒ opresc cรขteva ore sa se รฎncarce bateria..ย 

O sa mฤƒ gรขndesc si la posibilitatea de a fi un 20i sau 30i, doar ca as prefera sa circul electric pe oraศ™. Vorbesc din privinศ›a unui om cฤƒruia i se regenereazฤƒ acum cam la 100km filtrul de particule si mi-a crฤƒpat si turbina din cauza รฎncฤƒrcฤƒrii prea mari din filtru.. (nu pe BMW, pe audi)

Edited by AndreiS98
Link to comment
Share on other sites

Daca iti tragi priza in subteran e ok,pana dimienata cand pleci la lucru se incarca cu chargerul care vine cu masina.Atentie mare cand faci instalatia sa pui cablu si priza de calitate.Mai ai si varianta sa tragi trifazic desi nu stiu cum e la blocuri cu curentul si sa pui un flexible charger de 16amperi care incarca ceva mai repede decat cel care vine cu masina care e la 220v.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cu oricare din variante 20i 30i sau 30e nu vei mai avea probeleme dieselului. Daca poti incarca acasa/birou si nu te deranjeaza micile inconveniente la 30e, atunci pt oras asta ar fi alegerea cea mai inspirata.

Edited by sskkaa
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, sskkaa said:

un range normal e pe la 450-500km la 30e, fata de un 600-650 la 30i.

6 hours ago, goangaus said:

30e are rezervor de 50l fata de 65l cรขt are 30i. Corelat ศ™i cu faptul ca mai cari ศ™i bateria dupฤƒ tine la drum

De ce sa mergi cu 30e full electric? Daca mergi in modul hibrid nu e mai ok la consum? adica un 3-4 cum se zice in manual, si la drum un plin te duce 1000km?

E ok sa mergi full electric daca sunt drumuri scurte... asa as vedea eu normal.

La drum intins bateria se incarca daca o termini, daca mergi in mod hibrid nu ar trebui sa te tine muuuult mai multi km?

Cine scoate 650km cu un 30i vreau sa stiu si eu asta inseamna consum de 10, poate 100% afara :), 350km full oras, 15km/h viteza medie ๐Ÿ™‚

ย 

Si eu as merge pe 30e, vroiam ce-i drept si aveam o oferta (ceva bun, cu putini km, tot pe la 45k am gasit) dar mi-a fost frica la fiabilitate, fiind mult mai complex, si cu 450l portbagaj nu puteam traiย 

Link to comment
Share on other sites

Just now, goangaus said:

Din ce am vazut prin alte comentarii nu ai range mare la drum lung, de asta am scris. Chiar sunt curios daca sunt posesori de 30e, cam ce consum ศ™i range se obศ›ine la drum lung. Nu e ca motorul hybrid de Toyota care nu ศ™tiu cum scoate acele consumuri.

Nu stiu la X3 si nu am cum, dar eu am la bord cam 5.000 km cu 530e si consumul il am per total la 7.4l / 100 km. Iar la masina actuala consumul de la iesirea din fabrica este de 7.1l / 100 km. Posibil la X3 3.0e sa fie diferit.

Link to comment
Share on other sites

Posibil sฤƒ fie diferite dar curios. Vฤƒzusem de curรขnd un film de la Maศ™ina Potrivitฤƒ cu o Octavia hibrid ศ™i a scos 3% pe un drum lung pe modul hibrid. Ok nu 3, nu se comparฤƒ greutate, multe altele.. dar aศ™tept sฤƒ fie tot mai jos decรขt orice consum pe diesel sau benzinar. Altfel chiar nu se justificฤƒ toatฤƒ complexitatea pt cรขศ›iva km รฎn oraศ™.

3 hours ago, Romulus said:

am per total la 7.4l / 100 km

7 overall e acceptabil cum ai dacฤƒ e mult oraศ™.

Oricum la mine cel puศ›in acum am รฎncetat sฤƒ mฤƒ mai uit la consum ศ™i mฤƒ bucur de condus ๐Ÿ˜‡

ย 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, CosminEU said:

De ce sa mergi cu 30e full electric? Daca mergi in modul hibrid nu e mai ok la consum? adica un 3-4 cum se zice in manual, si la drum un plin te duce 1000km?

E ok sa mergi full electric daca sunt drumuri scurte... asa as vedea eu normal.

La drum intins bateria se incarca daca o termini, daca mergi in mod hibrid nu ar trebui sa te tine muuuult mai multi km?

Cine scoate 650km cu un 30i vreau sa stiu si eu asta inseamna consum de 10, poate 100% afara :), 350km full oras, 15km/h viteza medie ๐Ÿ™‚

Si eu as merge pe 30e, vroiam ce-i drept si aveam o oferta (ceva bun, cu putini km, tot pe la 45k am gasit) dar mi-a fost frica la fiabilitate, fiind mult mai complex, si cu 450l portbagaj nu puteam traiย 

X3 30e nu va consuma in modul hibrid niciodata 3-4% ๐Ÿ™‚ย si nu vei face niciodata 1000km, doar daca mergi f mult pe electric cu multe incarcari...

Eu cred ca la un mers normal, o medie generala de 9-10% la un X3 30i e mai mult decat plauzibila si un range de aprox 600km ( repet, medie generala pe 10-20k km sa zicem, ca nu mergi 100% oras sa ia 15-18% - atunci poate ai gresit masina ๐Ÿ˜„ )ย 

  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.