Jump to content

Activare aplicatie MyBmw in connecteddrive


Vermorel

Recommended Posts

Trebuie sa iti vina codul la Mesaje ceva de genul, nu are cum sa nu existe, cauta si in zona telefon, nu mai stiu exat la f10 cum e, dar cand am avut a fost simplu, nu are cum sa nu mearga, aia cu profilele nu are legatura cu conected drive. Profilul e pt mai multi soferi selectezi unu din ele ca nu conteaza, iti poti seta si numele la profil,  fiecare cu setarile lui la masina, clima, limba etc. Dupa ce iti vine codul il bagi in aplicatie si asta inseamna ca ai adaugat masina, altfel nu are cum sa iti adauge masina. Prin acel cod confirmi ca masina este in posesia ta. Cand bagi codul iese masina din contul de conected drive al fostului proprietar daca avea si intra in contul tau .

Daca nu merge nimic in aplicatie intri pe net si activezi servicile conected drive basic ceva de genul ca sunt free.

Repet fara sa bagi acel cod de vine in masina nu ai cum sa configurezi aplicatia, nu exista alta varianta.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

45 minutes ago, branevl said:

Trebuie sa iti vina codul la Mesaje ceva de genul, nu are cum sa nu existe, cauta si in zona telefon, nu mai stiu exat la f10 cum e, dar cand am avut a fost simplu, nu are cum sa nu mearga, aia cu profilele nu are legatura cu conected drive. Profilul e pt mai multi soferi selectezi unu din ele ca nu conteaza, iti poti seta si numele la profil,  fiecare cu setarile lui la masina, clima, limba etc. Dupa ce iti vine codul il bagi in aplicatie si asta inseamna ca ai adaugat masina, altfel nu are cum sa iti adauge masina. Prin acel cod confirmi ca masina este in posesia ta. Cand bagi codul iese masina din contul de conected drive al fostului proprietar daca avea si intra in contul tau .

Daca nu merge nimic in aplicatie intri pe net si activezi servicile conected drive basic ceva de genul ca sunt free.

Repet fara sa bagi acel cod de vine in masina nu ai cum sa configurezi aplicatia, nu exista alta varianta.

Eu inteleg ce spui tu dar eu in masina nu am rubrica mesaje .. intelegi? Efectiv nu o am nici la telefon unde zici tu nici la connecteddrive nicaieri pur si simplu aplicatia zice ca mi-a trimis codul pe masina iar eu nu gasesci nicaieri unde este.. de aceea am zis daca ma poate ajuta cineva poate stie vreo setare de ce nu imi apar mesajele..

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Am avut ani si ani F10 si nu mai stiu, incerc sa-mi reamintesc. Impusc si eu in aer... Dar aici, ai cautat:

dV15bGU.png

Nu stiu cum ajung aici in acest check control.. nu am vazut asa ceva la masina mea ... atata ar fi de simplu daca as putea sa vad codul trimis.. dar nu am asa ceva in tot meniul masinii crede-ma am verificat in tot unde am putut intra si nu este..

Edited by Vermorel
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

We6cIaz.png

Dar in ConnectedDrive menu ce ai?

Ca vad ca daca intri in el, ai messages:

3OVxdjd.png

In ACEL messages trebuie sa fie codul care ti-l cere aplicatia.

Am doar cateva optiuni gen HotLine BmwOnline si Bmw connect assist dar messages nu am.. si pe oricare optiune dau nu functioneaza nimic si imi arata un nr de telefon de asistenta 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vermorel said:

Nu stiu cum ajung aici in acest check control..

Toate au check control, e acolo unde intri sa vezi erorile de la bord in vehicle status sau cum s-o numi acel meniu.

Fa o poza la main menu, si la ce ai in submeniul ConnectedDrive.

Just now, Vermorel said:

Am doar cateva optiuni gen HotLine BmwOnline si Bmw connect assist dar messages nu am.. si pe oricare optiune dau nu functioneaza nimic si imi arata un nr de telefon de asistenta 

Ai incercat sa suni la acele doua numere de telefon? In special la BMW Connect Assist? Suna in Germania?

Deci cum se vede in poza mea, acolo sunt "MESSAGES", in acel meniu ConnectedDrive. Am cautat sa-mi improspatez memoria tone de poze si video-uri, ca nu am un F10 la indemana sau ceva cu ID5.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Toate au check control, e acolo unde intri sa vezi erorile de la bord in vehicle status sau cum s-o numi acel meniu.

Fa o poza la main menu, si la ce ai in submeniul ConnectedDrive.

Ai incercat sa suni la acele doua numere de telefon? In special la BMW Connect Assist? Suna in Germania?

ii un numar de telefon de italia.. foarte ciudat desi masina a fost achizitionata din germania si adusa in Ro.. chiar nu inteleg care ii faza ..

Exact asa am si eu in connecteddrive ca in poza atasata

sddefault.jpg

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Vermorel said:

Bmw connect assist dar messages nu am

Suna la astia si oricine raspunde, explica-i problema ta. Ca nu ai in meniu Messages si nu poti adauga masina in myBMW app ca nu primesti codul de securitate. Cine raspunde nu musca.

Just now, Vermorel said:

ii un numar de telefon de italia..

Ai un raport de service bmw complet la masina? Dar suna la numarul de italia, direct din masina si explica-le problema.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Suna la astia si oricine raspunde, explica-i problema ta. Ca nu ai in meniu Messages si nu poti adauga masina in myBMW app ca nu primesti codul de securitate. Cine raspunde nu musca.

Asa am sa fac maine sun la nr de telefon respectiv.. intre timp poate raspund si cei de la infobmw@bmw.ro

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vermorel said:

Asa am sa fac maine sun la nr de telefon respectiv.. intre timp poate raspund si cei de la infobmw@bmw.ro

Suna acum, de ce maine. Iti spun ei daca e inchis si orarul.

Doar de curios daca esti, plateste aici o verificare de service si vezi unde a fost masina ta inaintea ta.

CheckVIN - Instant delivery

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Romulus said:

Suna acum, de ce maine. Iti spun ei daca e inchis si orarul.

Doar de curios daca esti, plateste aici o verificare de service si vezi unde a fost masina ta inaintea ta.

CheckVIN - Instant delivery

Nu are rost sa verific stiu exact unde a fost am facut car vertical la ea .. zilele trecute am fost la service si am facut revizia plus inlocuit planetara si am primit raport cu toate intrarile in service-uri si se vede clar ca a fost in Germania

Edited by Vermorel
Link to comment
Share on other sites

Just now, Vermorel said:

Nu are rost sa sun ca stiu exact unde a fost am facut car vertical la ea .. zilele trecute am fost la service si am facut revizia plus inlocuit planetara si am primit raport cu toate intrarile in service-uri si se vede clar ca a fost in Germania

OK. Eu am folosit si carvertical si linkul de mai sus, dat de un coleg. Iti da exact fisa de service din serverele BMW. Dar e ok, nu e mare branza, cum am spus, daca esti curios, sunt optiuni sa omori pisica. 😁

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Asta e, deci nu e din Italia, a fost livrata de un dealer din Bodensee.

Cool. E din 2019 in tara, vad Bavaria Bucuresti la 76k.

 

Exact despre asta iti ziceam ca stiu tot legat de masina dar ma omoara aplicatia asta mybmw.. eram curios si eu sa vad ce stie sa ma conectez cu ea daca tot este dotata masina cu asa ceva..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vermorel said:

Exact despre asta iti ziceam ca stiu tot legat de masina dar ma omoara aplicatia asta mybmw.. eram curios si eu sa vad ce stie sa ma conectez cu ea daca tot este dotata masina cu asa ceva..

Ai rabdare. Se va rezolva maine. Sper ca nu iti faci asteptari prea mari de la myBMW, nu stiu ce speri sa faci cu ea.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Romulus said:

Ai rabdare. Se va rezolva maine. Sper ca nu iti faci asteptari prea mari de la myBMW, nu stiu ce speri sa faci cu ea.

Bun acuma hai sa iti zic o alta chestie interesanta.. vezi fisa service? In istoricul masinii din bord cand intru la service history am cu totul alte intrari.. si iarasi nu inteleg care ii faza..si de ce nu am exact ca in raportul ce ti l-am trimis...

Link to comment
Share on other sites

Just now, Vermorel said:

Bun acuma hai sa iti zic o alta chestie interesanta.. vezi fisa service? In istoricul masinii din bord cand intru la service history am cu totul alte intrari.. si iarasi nu inteleg care ii faza..si de ce nu am exact ca in raportul ce ti l-am trimis...

o fi blocat in timp acum ceva ani, nu am idee. Nu am auzit de asa ceva. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, minu94 said:

Mai poti incerca ceva. Ia vezi daca atunci cand esti in meniul ConnectedDrive si apesi pe butonul Options de langa rotita iti apare update bmw assist. Daca da, incearca si asa. Poate iti apare dupa si meniul de Messages

Te anunt dupa ce incerc dar stiu ca am incercat toate variantele si fara succes...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Vermorel said:

Bun acuma hai sa iti zic o alta chestie interesanta.. vezi fisa service? In istoricul masinii din bord cand intru la service history am cu totul alte intrari.. si iarasi nu inteleg care ii faza..si de ce nu am exact ca in raportul ce ti l-am trimis...

Cam ciudat, sincer si istoricul e putin ciudat, cel putin prima revizie de la bavaria nu bate cu ce avea calculatorul masinii inainte, a mai fost facuta o revizie inainte de service sau doar a dat reset, pt ca im 2017.02 mai avea la ulei doar 8000 de km si nu a intrat sa faca revizia decat in 2019 unde parcursase 24 de mii de la ultima trebuia sa aiba cu minus la ulei, ori a facut revizia in alta parte ori a resetat si nu a facut o. In fine estea sunt ultimele probleme.

Sa schimbi uleiul la 10 mii maxim ca ai cel mai sensibil motor de la bmw n57, vad ca cei de la targu mures au schimbat cam la 20 de mii si la 2 ani. Pare ca este o masina care a mers mai mult in oras sau a cam stat.

Si ce e mai ciudat ca nu bat cu cele din bord, tu ai zis asta, sincer am o indoila asupra km pe care ii are masina, totul este ciudat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, Vermorel said:

Bun acuma hai sa iti zic o alta chestie interesanta.. vezi fisa service? In istoricul masinii din bord cand intru la service history am cu totul alte intrari.. si iarasi nu inteleg care ii faza..si de ce nu am exact ca in raportul ce ti l-am trimis...

Poti sa trimiti poza sa vedem ce intrari iti zice in masina ca ai?

16 hours ago, Vermorel said:

Uite ce am gasit in aplicatie la storeimage.thumb.jpeg.bfae0f03ff19d1cdf65e233846ece719.jpeg

Din ce apare aici, ai la fel ca mine. Inseamna ca ai acele servicii active unlimited, fara sa trebuiasca sa le platesti. Acestea au venit legate de VIN, nu de proprietar

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.