Jump to content

Care sunt cele mai economice/fiabile motoare de pe BMW Seria 3 (F30/G20) pentru oras (Bucuresti)?


emiliano5

Recommended Posts

Salut.

Astept expertiza si opiniile voastre pentru urmatoarele intrebari.

Cum spune si titlul, care sunt cele mai economice (adica consuma cel mai putin) motoare (de pana in 2.0L daca sunt non-hibrid, si peste 2.0L daca sunt hibrid) de pe BMW Seria 3 (sunt interesat doar de generatia a 6-a deci F30 si a 7-a G20) pentru oras? (Bucuresti, deci stat in trafic mult, plecari de pe loc de foarte multe ori).

Urmatoarea intrebare este, un motor daca este economic (adica consuma putin), nu inseamna ca este si cel mai fiabil, adica poate sa fie un motor economic dar care sa fie foarte stricacios. Care sunt atunci motoarele ( <2.0L ) cele mai fiabile de pe BMW Seria 3 (F30/G20)? (Tot asa tinand cont de mers in Bucuresti).

Am auzit de motorul B48 2.0L benzina ca ar fi o optiune buna pentru oras si ca este si fiabil, ce spuneti?

Astept opiniile voastre, sunt dispus sa merg pe orice tip de carburant.

 

Link to comment
Share on other sites

Alegerea "logica" ar fi 330e daca vorbim de BMW. Una peste alta in oras as zice totusi ca "merita"  sa cauti o masina mica hibrida/electrica stiu persoane care au luat Dacia Spring strict pentru oras, eu am luat parintilor un Mitsubishi Space Star  de ex .B48 e un motor fiabil in principiu dar pot apare probleme oricand, ideea e ca daca iei masina "premium" sa fii pregatit sa platesti pentru ea si pe partea e intretinere . Daca ne poti spune si care ar fi bugetul pentru o asemenea masina probabil ca am putea dezvolta .

Edited by alex230ro
  • Thanks 1
  • De acord! 2
Link to comment
Share on other sites

@emiliano5 Cred ca din intrebarea ta lipsesc cateva informatii foarte importante. Prima: raportul estimat mers oras / mers in afara orasului. A doua: exista un parcurs zilnic predominant (ex: casa - serviciu) - caz in care ar fi util de stiut distanta si durata, sau vei folosi masina pentru un mix de deplasari aleatorii?

In principiu:

  • daca estimezi ca vei folosi masina, ca distanta rulata anual, mai mult de 40% in oras (respectiv mai putin de 60% in afara), si totodata nu vei avea cel putin o data pe luna un drum lung (200+ Km) in regim de autostrada, atunci cred ca poti exclude motorizarile Diesel, desi acestea iti ofera, detasat, cea mai buna economie de combustibil;
  • de asemenea, Diesel-ul este cumva incompatibil cu deplasari frecvente pe distante / intervale de timp scurte (ceea ce, pentru Bucuresti, inseamna tipic mai putin de 15 Km sau mai putin de 1 ora in trafic, per deplasare);
  • dintre motorizarile pe benzina - cu exceptia variantelor hibrid - probabil cea mai buna economie ai obtine-o cu B38B15. Cu 1.5l si trei cilindri, este mult mai potrivit traficului de Bucuresti decat un B48 si totodata este suficient de dinamic la drum intins, in ideea ca nu ai pretentii de cine stie ce dinamica. Din pacate, il gasesti doar pe 318i F30 LCI. Este insa mult mai comun pe Mini sau seria 1/seria 2.

Daca bugetul iti permite, atunci subscriu la recomandarea lui @alex230ro de mai sus: aceea de a avea o masina electrica mica de oras, iar seria 3 sa o utilizezi preponderent pentru deplasari la drum intins.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

58 minutes ago, alex230ro said:

Alegerea "logica" ar fi 330e daca vorbim de BMW. Una peste alta in oras as zice totusi ca "merita"  sa cauti o masina mica hibrida/electrica stiu persoane care au luat Dacia Spring strict pentru oras, eu am luat parintilor un Mitsubishi Space Star  de ex .B48 e un motor fiabil in principiu dar pot apare probleme oricand, ideea e ca daca iei masina "premium" sa fii pregatit sa platesti pentru ea si pe partea e intretinere . Daca ne poti spune si care ar fi bugetul pentru o asemenea masina probabil ca am putea dezvolta .

Mersi pentru raspuns.

Si eu ma orientam tot catre un 330e pentru ca as merge in Bucuresti cu masina 95% din timp pentru drumuri scurte pana la munca si pe unde mai merg eu, deci sa zicem 30km zilnic cam asa o medie. Buget 25 de mii, desigur o doresc la mana a doua. Dar doresc sa ma mai interesez de longevitatea bateriei de pe 330e, si cam cat ar costa o baterie noua, pentru ca intentionez sa tin masina macar 5 ani.

Si am zis sa vad ce spune lumea si de celelalte motoare precum cele pe benzina, si cum se comporta ele in oras.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, emiliano5 said:

Salut. Mersi de raspuns dar te contrazic.

La licitatii este plin de 330e la 25 de mii. Uite unul aici de pe Openlane (fostul Adesa) la 25 de mii buy now cu M sport. Si sunt si mai multe sub 25 de mii.

25 mii fara tva , se mai adauga minim 5000 euro 

Edited by AAC
  • Thanks 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.