Jump to content

BMW 335i Xdrive 2011 E92 - greseala sau nu?


minu94

Recommended Posts

Astazi a primit bobine (OEM Delphi) si bujii (OE Bosch) noiii! 
 

oMACQ6O.jpeg

Bujiile vechi aratau ft ft ok, semn ca arderea este buna.

Next on the list: niste bucse/bucsi? de la bratele fata si XHP Stage 3 pentru cutie 😇

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

wnR9Ahk.jpeg

Masina merge super dupa schimbul de bujii si bobine, nu mai are timing corrections deloc deci e cum ar trebui sa fie 😄 

Abia astept sa termin si cu articulatia pe fata, se simte putin floaty. In rest, mananca benzina de rupe :)) 

  • Like 3
  • Haha 1
Link to comment
Share on other sites

Daca vrei sa faci o investitie pe partea de handling, se potrivesc bratele de m3 e92, fata spate. Deasemenea, ar mai fi barile stabilizatoare de la whiteline sau h&r.

Aprox 1000-1200 euro toata distractia, merita nu merita... asta depinde de fiecare.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am mai bifat azi un lucru de pe lista, evacuarea 😄 

kqYJHS3.jpeg

 

A fost modificata finala precum in video-ul de mai jos. E o modificare care o aduce aproape de sunetul de finala M Performance.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 3/19/2024 at 4:42 PM, minu94 said:

E deja schimbat hihi. Dar iti multumesc enorm de info. Am dat acu o cautare si e fara rechemare pe nimic momentan.

D0EHsb8.jpeg

salut, unde pot vedea si eu istoric de genul?

Link to comment
Share on other sites

Posted (edited)
7 hours ago, quze said:

PE mode ii spune, si eu am facut. Chiar un sunet foarte frumos fara sa fie deranjant, mai ales cu clapeta inchisa

Exact, acela. Chiar nu ma asteptam sa faca asa diferenta si se aude ft, ft decent. Cautam sa fie ceva intre, nu voiam mega galagie. Tu ai pus si vata inapoi?

Mi s-a pus pata acum pe un set de jante Style 313, arata superb cu ele 😞 

Edited by minu94
Link to comment
Share on other sites

Am pus vata inapoi. N-am incercat fara, mi-a fost teama de drone sound, sunt multumit n-as mai deschide sa o scot e suficient 🙂

Vis a vis de 313, este o alegere decenta in bani si vizual. 

Vezi si 437M (m3 si m4 f80/f82). Le poti gasi in 1.5-2k cu gume cu tot

Eu am niste replici de m3 CSL si pe astea le poti gasi la un pret decent

rsz_1img_2969.jpg

  • Love BMW 1
Link to comment
Share on other sites

Si eu am pus vata inapoi tot pt frica de drone :))

Acele replici de M3 CSL de la cine le ai? Am vazut o varianta de la Avus, MB04 ft reusite insa se intind pana la 9.5j pe spate si 8.5j pe fata pe 19”. Tu ai pe 18 sau 19? 
PS: Imi place enorm culoarea ta

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Multam, e revopsita in Le Mans Blue (381) initial a fost montego blau

Jantele sunt pe 19, 9 cu 10 latime dar nu mai tin minte et-uri (am distantieri fata spate ca sa vina la linie). Am cautat si eu putin acum si nu am gasit la prima mana ceva mai lat de 9, ciudat. 

Aici am mai gasit ceva optiuni: https://wheelmania.co.uk/wheel-package/?wheel_id=3992165&rear_wheel_id=3992345&chassis=628&_page=1

Sunt din UK, trebuie vazut ce costuri de shipping si taxe sunt.

Si pe mine ma bate gandul sa fac o schimbare, ori 437M ori ceva pe 18 de la apex... dar e greu sa ma decid.

Pentru apex, in EU am vazut ca aduc niste belgieni: https://baanvelgen.com/collections/apex-wheels

Nu stiu daca prin RO importa cineva la un pret decent (ma rog, nu ca ar fi decent pretul de mai sus vs preturile din US).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/7/2024 at 10:36 AM, minu94 said:

As merge pe Apex clar, daca imi permitea bugetul direct la ei ma uitam...

Dar intradevar, diferenta de pret intre EU si US este enorma, nu inteleg de ce 😞 

Te-ai uitat si la jantele de la VMR? https://www.vmrwheels.eu/eu/

Am avut V710 pe un Golf 7, enorm mi-au placut

Da si VMR 703 imi plac/placeau doar ca sunt prea asemanatoare cu ce am acum. Ar fi o optiune buna pt tine

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Very true. Momentan lupta se da daca sa raman la 18" sau sa trec la 19". Mi-e putin teama ca va fi prea rigida cu 19 sincer, vad.

Intre timp, am comandat intercooler, astept sa ajunga 😄 

  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

Am tot cautat variante de am innebunit in Europa si pana la urma am mers pe unul de la fmic.eu, a fost decent la pret fata de ce mai gaseam. Daca nu va fi ce trebuie, luam Wagner Evo 1. Am mers pe varianta de 5"

Clar va fi coborata, sta mult prea sus acum. M-am oprit la suspensia de la ST Suspensions.

Trebuie sa gasesc sa merg cu un E92 cu jante de 19" sa ma conving :))

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.