Jump to content

E90 - schimbare amortizoare pe fata


Recommended Posts

Salutare,

As dori sa stiu si eu posibilele cauze pentru care dupa o schimbare de amortizoare pe fata, masina sta mai ridicata de fata cu 2-3 cm.

Le-am schimbat cu marca Sachs aftermarket. La ele se adauga si flanse + kit protectie tot Sachs.

Nu arcurile dau garda la sol a masinii?

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca la BMW trebuie sa mergi un pic cu masina ca sa se aseze telescoapele pe pozitie. La fiecare schimbare si la fiecare ridicare pe cric sau elevator, dupa coborare, masina va avea garda un pic ridicata. 

Spun asta in cazul in care azi sau ieri ai facut schimbul. 

Link to comment
Share on other sites

Salutare,

Pentru o scurtă perioadă, este normal sa stea mai ridicată.

Dar întrebările sunt:

- sta mai ridicată cu 2-3cm, fata de ce?

- cat timp a trecut de când le-ai schimbat/cat ai mers cu mașina după schimbare?

- s-au tensionat amortizoarele (după montarea lor pe mașină) când s-au strâns brațele? 

 

Te întreb pentru că săptămâna trecută le-am schimbat și eu, aceleași amortizoare, flanșe, etc doar că la un F34 și nu am avut mașina ridicată, la fel cum spui și tu, decât pt vreo 20-30km de mers. Apoi s-a așezat și e totul bine.

Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, BMS921 said:

Salutare,

Pentru o scurtă perioadă, este normal sa stea mai ridicată.

Dar întrebările sunt:

- sta mai ridicată cu 2-3cm, fata de ce?

- cat timp a trecut de când le-ai schimbat/cat ai mers cu mașina după schimbare?

- s-au tensionat amortizoarele (după montarea lor pe mașină) când s-au strâns brațele? 

 

Te întreb pentru că săptămâna trecută le-am schimbat și eu, aceleași amortizoare, flanșe, etc doar că la un F34 și nu am avut mașina ridicată, la fel cum spui și tu, decât pt vreo 20-30km de mers. Apoi s-a așezat și e totul bine.

- mai ridicata cu 2-3 cm fata de rotile din spate

- au fost schimbate acum 5 zile si am mers vreo 50km

- nu am fost de fata la montarea lor dar am incredere in service-ul care le-a montat.

Link to comment
Share on other sites

@obioan O cauza posibila, dar pe care eu o consider improbabila, este ca amortizoarele sa nu fi fost introduse la maxim in urechea lor din fuzeta (poz "2" din poza de mai jos). Pe corpul amortizorului este sudat un limitator ("1", in poza de mai jos). La instalare, amortizorul trebuie introdus pana cand limitatorul atinge fuzeta. Este foarte usor sa verifici. Dar, repet, este putin probabil; daca aceasta este cauza, inseamna ca cei de la service au lucrat neglijent.

 

e90_strut.jpg

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, FiveThreeFive said:

inseamna ca cei de la service au lucrat neglijent.

Ca sa le nimereasca accidental la acelasi nivel fara sa fie introduse pana la capat e aproape imposibil

Flansa poate avea o inaltime mai mare decat cea stock, mai ales daca e suspensie mtech

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, BMS921 said:

Pentru o scurtă perioadă, este normal sa stea mai ridicată.

Scurta perioada zici? 😅 masurata in ani.. 

Da, OP garda la sol e data de arcuri nu de amortizoare.

Am schimbat arcuri eu pe fata si spate cu Bilstein standard si masina sta(tea) mai sus cu chiar 5cm..

Si da, trec ani si o sa se mai lase, adica arcurile isi mai pieed din tarie sa zic asa, cat au stat pe raft ne-tensionate. Le trebuie ani.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, ovy318i said:

din cauza flanselor.

Flansele de la sachs sunt un pic mai inalte decat cele originale. A mea a coborat abia dupa 1 an de la montare.

Si a stat dublu-ridicata? Iar apoi a coboarat doar cat trebuia din slabirea arcurilor?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.