Jump to content

BMW F36 420i M Sport


Recommended Posts

Cum probabil la unii povestea schimbarii masinii de burlac incepe de la un nou membru in famile asa incepe si la mine. In calcul au fost luate doar masini cu tinuta de drum ceva mai sportiva, asa ca m-am orientat spre 4GC sau X1 e84 (nu radeti). Cu X1 inlocuiam masina sotiei, iar cu 4GC inlocuiam 335u meu. In final am inlocuit masina sotiei si am ramas cu 335u, dar povestea nu s-a oprit aici deoarece filtrele pentru 4GC nu au fost sterse, iar intr-o zi de noiembrie sau decembrie a aparut albastra. A stat ceva vreme salvata in lista pana cand am luat decizia sa ii acord o sansa. Astfel intra in scena masina de mai jos, care in mare este exact configuratia dorita de mine plus upgrade de frane imediat dupa livrare. Dupa X1 m-am uitat vreo 6 luni pana la achizitia in sine, iar dupa alte 6 luni a aparut si 4GC care a fost cumparat de la acelasi handler din Germania de la care am luat si X1(urmeaza topic si la asta).

BMW F36 420i M Sport sDrive Manual 2020 - 30i era perfect

Colour Estoril Blau Metallic

Fabric Hexagon with anthracite Alcantara

S337 M Sports package

S704 M Sports suspension

S710 M leather steering wheel

S715 M Aerodynamics package

S7LF Model M Sport

S403 Glass roof, electrical

S430 Interior/outside mirror with auto dip

S431 Interior mirror with automatic-dip

S481 Sports seat - au si aripioare laterale care se umfla

S488 Lumbar support, driver and passenger

S493 Storage compartment package

S494 Seat heating driver/passenger

S4AE Armrest front, retractable

S4MN Aluminum Dark Carbon with Pearl Gloss Chrome

S4NE Blow-by heater

S606 Navigation system Business - preferam un Professional

S654 DAB tuner

S676 HiFi speaker system

S6AE Teleservices

S6AK Connected Drive Services

S6AP Remote Services

S6NH Hands-free system with USB interface

S507 Park Distance Control (PDC), rear - ideal era si fata

S521 Rain sensor

S534 Automatic air conditioning

S544 Cruise control with brake function

S563 Light package

S5A1 LED Fog lights with cornering

S5A2 LED Headlights - din pacate fara adaptiv

S5DA Passenger airbag deactivation

S230 Extra package, EU-specific

S2PE BMW LA wheel, M star spoke 400

S2VL Variable Sport Steering

S3AC Trailer coupling

S3L8 Exterior trim aluminum satin

S775 Headlining anthracite

S1DE Exhaust emission standards EU6 RDE

S9BD Business Package

SA090 90 Ah AGM battery

S801 National version Germany

ImagineWhatsApp2024-05-09la15_11.37_1f8c1a25.thumb.jpg.b34165db8deb31d2dbd90e01c4912307.jpg

 

  • Like 4
  • Hot!! 1
Link to comment
Share on other sites

foarte frumos. 

cum ti se pare accesul la acaunele din spate? bineinteles pentru noul membru al familiei. mie unul mi s-a parut foarte mica usa

in rest sa te duca la cat mai multi km fara probleme. motorul e b48?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Dan_316i said:

[...] un nou membru in famile [...]

@Dan_316i Aceasta este de fapt vestea cea importanta. Faptul ca ai schimbat masina este un detaliu minor.

Cu propriul copil vei avea o legatura unica si indestructibila pentru tot restul vietii. Sa fie sanatos si fericit!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Usa este mica, dar un scaun rotativ este de mare mare ajutor. Motorul este b48b20a.

Ma astept sa isi faca treaba bine si sa nu fie probleme, masina este luata cu 123xxx km.

Dupa ce a fost livrata am facut o revizie mare, ulei/filtre/bujii/stergatoare/etrieri/discuri/placute/anvelope.

Multumesc pentru apreciere si vorbele faine 😉

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, Dan_316i said:

 Motorul este b48b20a.

Ma astept sa isi faca treaba bine si sa nu fie probleme, masina este luata cu 123xxx km.

 

sunt convins ca isi va face bine treaba , nu are de ce nu. ai ceva planuri se tuning pentru motor?

Link to comment
Share on other sites

@Viper05 iau in calcul o resoftare, dar la nivelul unui 25i, multi se arunca la cifre de 30i si automat stres maxim pe motor.

Pentru cum vad eu motorul asta, echilibru intre normal si resoftare este 225-230cp, iar cuplu pe la 350nm.

La 20i cel mai evident lucru este lipsa cuplului ce trebuie suplinit prin ture ridicate ca sa ajungi la caii putere.

Mai conteaza si ce masina ai condus inainte, pentru un utilizator normal poate sa fie suficient si varianta 20i.

@six in line configuratia as spune ca este orientata ca experienta mai mult spre sofer decat spre pasageri, cu toate ca are si accente practice.

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Cred ca sunt destule de comentat pe subiectul comparatiei intre cele 2 masini, dar ca si practicabilitate castiga detasat 4GC.

335u ca si motorizare ofera senzatii, sunet, putere. Rafinament nu stiu daca e un termen potrivit, mai degraba as spune ca isi face auzita prezenta. Zilele trecute ieseam din cartier cu 420u si am mers o distanta buna in spatele unor parinti cu un carucior pana si-au dat seama ca e cineva in spatele lor, defapt i-a atentionat cineva. Eu in situatia asta vad rafinament, dar pana la urma fiecare poate interpreta diferit rafinamentul. La 335i simti explozia de putere, la 420i se simte ca la un motor mai mare aspirat. Oricum ce apreciaza unu om poate sa fie minus pentru altul. Eu din septembrie de la ultimul schimb de ulei la 335, pana acum, am facut doar 2000 km. Am evitat sa mai circul cu el pentru ca distantele pe care il foloseam erau scurte si simteam ca il omor, sa nu mai vorbim de locurile de parcare tot mai inguste. Am preferat sa merg cu alta masina din familie de doar 60cp. Cu ce nu m-am obisnuit si nu prea imi place la 420i este directia, dar poate cu mai mult exercitiu o sa ne imprietenim, mai tot timpul trebuie sa o tin pe sport ca sa fie ceva asemanator cu directia de la 335i.

Cu toate astea eu zic ca ne impacam bine, iar cei 4 cilindrii livreaza suficient pentru nevoia din prezent, vedem peste 2-3 ani...

 

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.