Jump to content

Scartie volanul


Recommended Posts

Salutare tuturor! 
De o saptamana am achizitionat un 330e din 2019 cu 98k km. Am deja o problema la ea. Cand virez stanga sau dreapta scartie ceva pe coloana de directie. La inceput credeam ca se aude in masina dar am probat si se aude si sub capota. Este un scartait enervant mai ales daca virez incet. Dava virez mai repede se aude mai incet. Nu pare ceva electric pt ca si daca opresc motorul si virez putin tot se aude. Deci banuiesc ca nu e nimic electric si cel mai probabil ceva mecanic. Urmeaza sa ma programez la b-force dar pana atunci sunt bine venite niste pareri de la voi. 
Va multumesc!!!

Link to comment
Share on other sites

Atunci cand scartie volan, simtiti ceva in rotatia volanului, de parca ar agata putin sau s-ar freca coloana de ceva? Eu am o problema oarecum asemanatore pe X5 de cand era noua masina (acum are 35 000 km) si am fost la service de cateva ori cu reclamatie si de fiecare data imi spun ca ei nu simt nimic. Si la mine, problema este ca face doar la cald. La mine faza este ca eu a-s filma sa le arat dar nu scartite, nu scoate nici un zgomot dar se simte cum agata. Iar asta efectiv nu stiu cum sa le arat. Mai am un an de garantie si cred ca o sa ajung sa-mi repar pe banii mei masina.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Cristi0809 said:

Urmeaza sa ma programez la b-force dar pana atunci sunt bine venite niste pareri de la voi. 

Iti sugerez sa faci rost de un microfon cat de mic, bine ideal ar fi sa aiba carcasa lui de plastic pe care sa poti atasa un con, o palnie mica si cu deschidere mica, menita sa canalizeze zgomote dintr-o directie anume. Si apoi de un reportofon cu posibilitatea atasarii unor casti si care sa poate fi auzite zgomote in casti "online" nu dupa inregistrare. Tu practic nedorind sa inrwgistrezi si sa sculti mai apoi ci sa poti auzi de unde vine precis zgomotul si fara sa inregistrezi.

Eu pentru asta folosesc un minidisc portabil care face si inregistrari prin microfon (dar si prin cablu optic sau Line In, dar astea sunt alte detalii inutile).

Apoi iei dispozitivul asta si te apuci sa il plimbi prin zona coloanei, interior, pe sub capota de unde zici ca se aude. Si asa iti dai seama repejor de unde vine.

Daca cei de la service stiu ca e problema specifica unui anumit model vor elimina zgomotul..,

dar daca nu aceiasi metoda vor folosi.. daca au cu, ce..

Daca treci pe motor electric probabil e relativ usor (tot cu un ajutor) sa afli daca se aude in mers, macar in cabina..

O sa pun.o poza sa iti faci idee de dispozitiv. Ajuta si pe viitor in depistarea zgomotelor izolate.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Salut, incearca intai sa gresezi coloana de directie superioara si inferioara si vezi daca mai face. La mine s-a rezolvat cu ani in urma prin gresarea celor doua. INcearca de asemenea sa ajustezi volanul sus-jos, in fata si in spate de cateva ori si poate disparea acel scartait. 

Link to comment
Share on other sites

Acum 3 ore, șase la rând au spus:

Salut, incearca intai sa gresezi coloana de directie superioara si inferioara si vezi daca mai face. La mine sa rezolvat cu ani in urma prin gresarea celor doua. INcearca de asemenea sa ajustezi volanul sus-jos, in fata si in spate de cateva ori si poate disparea acel scartait. 

confirm. eu am scapat prin gresare cu un spray cu teflon, de la Dedeman. Inclusiv in zona de trecere din interiorul masinii catre sub capota, eo bussa. am dat si pe o cruce cardanica din coloana sub capota, am desfacut si plasticul de sub volan. daca nu se rezolva scoteam si volanul si dadeam pe coloana.😊

Edited by rel1406
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Cristi0809 said:

@goangausexact asa face si la mine. Si mai mult la cald. La rece nu prea se aude. Incearca sa asculti sub capota, defapt de acolo vine sunetul. Si eu la inceput am crezut ca e din masina dar defapt era de sub capota...

SAlut, exact, trebuie gresata coloana de directie. Este o vaselina speciala care e rezistenta si la apa 😉

Link to comment
Share on other sites

 Baietii revin cu update. Sunetul se aude pe coloana de directie. Deci nu este caseta este ceva la colona. Dar nu-si pot da nici ei seama pana nu o demonteaza. Numai manopera este 2600 lei plus problema ce o vor gasi. Au zis sa mai merg asa cu ea si sa revin cand se agraveaza sunetul. Acum deocamdata nu e deranjant.

Link to comment
Share on other sites

Am mai raspuns intr-un topic, cum am procedat.eu la un X3, F25. Aveam  eu un scartait pe coloana, foarte enervant, mai mult cand era cald afara, nu l-am identificat de unde. La volan am demontat ce am putut demonta plastice/masca si am dat pe interiorul tubului metalic al coloanei, pe unde am avut acces, cu spray cu teflon. Sub capota am dat pe bucsa pe unde iese, din caroserie si deasemenea am dat pe crucile cardanice. Mai urma sa demontez volanul sa vad pe la spira si sa dau si de sus in jos cu spray pe colana. Dar la mine s-a rezolvat😊

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.