Jump to content

Ce ulei pentru masina mea E46 318i?


intcpr

Recommended Posts

Salutare!am cumpărat recent un bmw e46 2.0 318i benzina n42b20 valvetronic din 2003...masina merge bine fara probleme....vreau sa ii schimb uleiul..proprietarul nu stie cu ce ulei a mers...ca indice de vascozitate....el spunea ca o ducea in service si aia ii schimba uleiul
Intrebarea este cu ce ulei vine din fabrica sau ce ulei trebuie pentru motorul asta...sau ce scrie un manualul de utilizare...am cautat pe net nu am gasit...mulțumesc 

Link to comment
Share on other sites

  • Romulus changed the title to Ce ulei pentru masina mea E46 318i?
1 hour ago, intcpr said:

Vad ca imi da 4 tipuri de vascozitati..0w30 primul 5w30 5w40 si 0w40....inseamna ca toate merg fara problema...cred ca 0w30 si 0w40 ar fi indicat mai ales ca 0w e f bun la rece....

Nu pune nici un 0W la E46. Nu a fost conceput pentru asa ceva.

E46 are Castrol ca si companie oficial BMW punea in anii 2000. Ca atare 5w30 e vascozitatea din fabrica.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, intcpr said:

Pai si la 0w40 de ce are norma bmw ll01 si ACEA A3/B4 si e recomandat pt benzina si chiar gpl?apropo are si gpl....

Iti dai seama ca nu sunt decat un om? Bine, e drept  ca ma mai uit si cred si in lista uleiurilor Aprobate si nu in cea a celor recomandate.

..Nu sunt un selector de ulei pe care tu il folosesti sa am raspuns pozitiv la mai toate variantele, sa nu te las dezamagit..

Oricum te asigur ca daca ma intrebi sa ma uit in lista oficiala a BMW dupa ulei aprobat pentru GPL nu o sa gasesc acel ulei. Selectorul tau in schimb stie mai mult.. ceea ce nu e rau din punct de vedere al vanzarii unui ulei!

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, bimmer90f30 said:

Iti dai seama ca nu sunt decat un om? Bine, e drept  ca ma mai uit si cred si in lista uleiurilor Aprobate si nu in cea a celor recomandate.

..Nu sunt un selector de ulei pe care tu il folosesti sa am raspuns pozitiv la mai toate variantele, sa nu te las dezamagit..

Oricum te asigur ca daca ma intrebi sa ma uit in lista oficiala a BMW dupa ulei aprobat pentru GPL nu o sa gasesc acel ulei. Selectorul tau in schimb stie mai mult.. ceea ce nu e rau din punct de vedere al vanzarii unui ulei!

 

Pai si dupa parerea ta ce ulei imi trebuie /recomanzi?firma si vascozitate?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, intcpr said:

Pai si dupa parerea ta ce ulei imi trebuie /recomanzi?firma si vascozitate?

Am zis mai sus. O sa recomand ce a decis producatorul. Daca il schmbi si pe la 10-12 mii km, nu gresesti.

Un ulei mai bun e 5w30 Shell pure plus (din nou parerea mea) dar nu stiu daca il gasesti prea ieftin. Nici 5w40 nu e rau deloc. Eu folosesc de la 250k.

Apoi LL01 e suficient de bun la benzina.

 

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.