Jump to content

Recommended Posts

Ieri am fost respins la r.a.r. pentru noxe.

Eu banuiam sonda lambda dar am fost la filaret sa imi fac programare la tester si cel de acolo mia spus ca nu are cum sa fie de la ea si ca ar trebuii sa schimb catalizatoru.

Precizez ca nu imi scade consumul sub 16% in oras si nu am mai observat alte simptome.

Pareri?

 

LE: 320ci este cel cu pricina

Edited by Vrabiuta
Link to comment
Share on other sites

RAR sau ITP ?

271432[/snapback]

La RAR...pentru omologare

 

Pai daca au zis ca tb sa schimbi catalizatorul eu zic ca e foarte clar nu?

271434[/snapback]

Daca nu imi poti da vrun sfat bun mai bine te abti de la comentarii. Oricum in prima faza mia zis ca nu are ce sa faca :blink: deci mai avea putin si imi zicea sa schimb masina.

 

Deci care mai pot fi cauzele noxelor?

Link to comment
Share on other sites

Pai catalizatorul stricat e cauza noxelor....ce alta cauza vrei? Daca masina functioneaza normal, consumul este normal, performantele sunt normale asta inseamna ca ai nevoie de alt catalizator...

Acesta e rolul catalizatorului, a scadea nivelul de noxe emis de motor prin evacuare...

Cat despre sfaturile celor de la filaret, eu nu m-as increde prea mult in ei...au incercat sa ma tzepuiasca cu niste injectoare acum cateva luni asa ca nu e de mers acolo decat pt reparatii pe casco..

Acesta e catalizatorul de pe masina ta:

http://bmwfans.info/original/images/151772_p.png

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost respins la r.a.r. pentru noxe.

Eu banuiam sonda lambda dar am fost la filaret sa imi fac programare la tester si cel de acolo mia spus ca nu are cum sa fie de la ea si ca ar trebuii sa schimb catalizatoru.

Precizez ca nu imi scade consumul sub 16% in oras si nu am mai observat alte simptome.

Pareri?

 

LE: 320ci este cel cu pricina

271430[/snapback]

 

Si eu zic ca tot sonda lambda e de vina, ea dicteaza amestecul in functie de gazele din evacuare......catalizatorul in sine nu face mare branza , putin amelioreaza cantitatea de noxe si putin din zgomot(aproape nesemnificativ). Mai verifica si daca nu cumva e scoasa mufa de la debitmetru.....oricum e din amestecul carburant-aer....si sonda lambda ''face treaba asta''.

Link to comment
Share on other sites

Deci dupa parerea ta catalizatorul ce face daca nu scade nivelul de noxe?

Daca era sonda lambda iesea pe tester :blink:

271564[/snapback]

Nu a zis nimeni ca nu scade nivelul de noxe, dar nu este singurul care face asta. Am precizat ca imi consuma minim 16 in oras in cazuri bune (ceea ce mi se pare mult), deci banuiesc ca noxele se datoreaza amestecului bogat. Daca era catalizatorul banuiesc ca nu se simtea la consum.

Si nu am zis ca am testato si nu a iesit sonda lambda pe tester, am zis ca am fost sa ma programez (luni la 1:30) si tipu mia zis ca nu are cum sa fie lambda.

Link to comment
Share on other sites

Pai daca nu ai pus-o pe tester inseamna ca sunt sanse mari sa fie sonda lambda...

Consumul intr-adevar creste cand ai sonda lambda dusa insa 16 litrii in oras poate fi normal in caz ca mergi cand e aglomerat...depinde si de stilul de mers...mergi la tester si o sa afli exact.

Link to comment
Share on other sites

Acum am venit de la Filaret si surpriza, nu au gasit absolut nimic. :)

Au bagato si ei la test de gaze (sau cum ii zice) si au zis ca e totul ok si ca nu sunt noxe.

Deci in concluzie ori a fost manevra ori sia revenit brusc masina, poate benzina dar nu cred.

Maine ma duc inapoi la RAR sa fac scandal, revin cu detalii :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ieri am fost respins la r.a.r. pentru noxe.

Eu banuiam sonda lambda dar am fost la filaret sa imi fac programare la tester si cel de acolo mia spus ca nu are cum sa fie de la ea si ca ar trebuii sa schimb catalizatoru.

Precizez ca nu imi scade consumul sub 16% in oras si nu am mai observat alte simptome.

Pareri?

 

LE: 320ci este cel cu pricina

271430[/snapback]

Iti spun eu ca l-am schimbat de vreo saptamana si sigur catalizatorul e. Inainte ma intoxicam singur la semafor, se simteau aiurea gazele insa dupa ce am pus unul Magnaflow universal, e in jur de 290ron, s-a simtit foarte mult diferenta la gaze. Daca te intereseaza da-mi un PM si iti zic de unde l-am luat.

Link to comment
Share on other sites

Iti spun eu ca l-am schimbat de vreo saptamana si sigur catalizatorul e. Inainte ma intoxicam singur la semafor, se simteau aiurea gazele insa dupa ce am pus unul Magnaflow universal, e in jur de 290ron, s-a simtit foarte mult diferenta la gaze. Daca te intereseaza da-mi un PM si iti zic de unde l-am luat.

273032[/snapback]

:blink: Nu ma intereseaza!

Link to comment
Share on other sites

Au bagato si ei la test de gaze (sau cum ii zice) si au zis ca e totul ok si ca nu sunt noxe.

Deci in concluzie ori a fost manevra ori sia revenit brusc masina, poate benzina dar nu cred.

Maine ma duc inapoi la RAR sa fac scandal, revin cu detalii  :blink:

273019[/snapback]

 

Nu are nimic masina, stai de capul lor acolo.

Link to comment
Share on other sites

oare cand a avut ultima inspectie metrologica  "pe  bune" RAR ....Aparatele lor merg non stop ..posibil sa aiba erori !.

273203[/snapback]

Nu aparatele sunt de vina, ci jegurile care le utilizeaza. Probabil "inginerul" care mia testato o fi zis ca nu o sa mai stau sa umblu prin serviceuri si ca o sa vin a doua zi cu spaga achitata.

Chiar acum m-am intors de la RAR si binenteles ca nu aveau cum sa imi zica iar ca are noxe. Cand iam zis "inginerului" ca nu am reparat absolut nimic la masina si ca chem OTV-ul daca nu imi da o explicatie mia zis ca sigur am avut o imbinare la toba pe unde tragea aer fals si sia revenit intre timp. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Nu aparatele sunt de vina, ci jegurile care le utilizeaza. Probabil "inginerul" care mia testato o fi zis ca nu o sa mai stau sa umblu prin serviceuri si ca o sa vin a doua zi cu spaga achitata.

Chiar acum m-am intors de la RAR si binenteles ca nu aveau cum sa imi zica iar ca are noxe. Cand iam zis "inginerului" ca nu am reparat absolut nimic la masina si ca chem OTV-ul daca nu imi da o explicatie mia zis ca sigur am avut o imbinare la toba pe unde tragea aer fals si sia revenit intre timp.  :blink:

273406[/snapback]

 

Daca consumul e totusi mare sonda lamba e de vina....ceea ce nu era in regula pe buletinul cu valorile masurate la masina era tocmai factorul lambda.......

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.