Jump to content

Putere motoare BMW


Ciupanezu

Ce putere are masina ta?  

2459 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Acum banuiesc c-or mai fi murit din martzoage... asa ca banuiesc ca ma incadrez undeva in intervalul 101-150cp :blink: probabil am undeva pe la 135-136 de cai...

Nu neaparat sa fi murit asa de multi, al meu a scos 192 CP la AutoTest2000 prin ianuarie anul acesta, adica exact cat ar tebui sa aiba din fabrica (probabil a iesit cu cativa in plus din fabrica).

Link to comment
Share on other sites

Din fabrica are teoretic 192, si mi-au iesit tot 192 si la test. Presupun ca a avut cativa in plus cand a iesit din fabrica, altfel nu-mi explic cum de are tot 192 dupa aproape 12 ani (testul l-am facut in ianuarie, masina a facut 12 ani in mai). Asta vroiam sa zic.
Link to comment
Share on other sites

Din pacate dyno-urile de la noi nu sunt de incredere...

Producatorul oricum nu declara puterea de la roata ci cea de la volanta care este cu cativa cai mai mare.

Astfel ca si daca masina avea 192 de cai acum dupa atatia ani nu ar fi trebuit sa aiba in test 192 ci mai putin, asta daca masurau la volanta si nu la roata unde trebuia sa iasa neaparat cu cativa cai mai putin, asta datorita pierderii din de putere datorata cutiei si diferentialului.

 

Am facut si eu un test dyno cand mi-am cumparat masina si au iesit 254 cp in loc de 245 cat are de fapt. La volanta are 241, asta stiu de pe un site asa ca n-am pic de incredere in testele de la noi din tara.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

daca scrie de ex la mine 170 (170brake horse power) ea de fapt la volanta are 172,4 conform datelor trehnice. Producatorul specifica nr de cp la roata. SI oricum nu e musai sa zici ca dupa x ani de zile nu mai ai 150 si 130. Poate pierzi 1-2-3cp depinde cat de intretinut e motorul.
Link to comment
Share on other sites

daca scrie de ex la mine 170 (170brake horse power) ea de fapt la volanta are 172,4 conform datelor trehnice. Producatorul specifica nr de cp la roata. SI oricum nu e musai sa zici ca dupa x ani de zile nu mai ai 150 si 130. Poate pierzi 1-2-3cp depinde cat de intretinut e motorul.

276459[/snapback]

Tu ai obiceiul sa spui imediat dupa mine ceea ce am spus si eu anterior :blink:

Link to comment
Share on other sites

HP = puterea la roata - se foloseste de americani

BHP = puterea la volanta - se foloseste de europeni

 

 

L.E. am corectat greseala. din graba si neatentie o comisesem grav :blink: .nici eu nu inteleg cum. merci pt cei ce au fost atenti :)

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

fix invers :blink:

 

 

si nici macar nu e de la americani,e ISU (International Sistem Unit)

 

 

 

 

Brake horsepower (bhp)

 

Brake horsepower (bhp) is the measure of an engine's horsepower without the loss in power caused by the gearbox, generator, differential, water pump, and other auxiliary components. Thus the prefix "brake" refers to where the power is measured: at the engine's output shaft, as on an engine dynamometer. The actual horsepower delivered to the driving wheels is less. An engine would have to be retested to obtain a rating in another system. The term "brake" refers to the original use of a band brake to measure torque during the test (which is multiplied by the engine RPM and a scaling constant to give horsepower).

Edited by Tesio
Link to comment
Share on other sites

eu nu am zis ca este DE LA americani.

ci doar ca la ei aceasta unitate se foloseste preponderent.

 

L.E. da man stiu. ma da exact vrei sa fiu. am zis americani ca aia mi-au venit in cap. nu de alta dar eu m-am lovit de chestia asta de fiecare data cand am vazut ceva de la americani - nerealizand pe moment ca puterea de care vb ei nu este cea pusa la roata :blink:

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

daca scrie de ex la mine 170 (170brake horse power) ea de fapt la volanta are 172,4 conform datelor trehnice. Producatorul specifica nr de cp la roata. SI oricum nu e musai sa zici ca dupa x ani de zile nu mai ai 150 si 130. Poate pierzi 1-2-3cp depinde cat de intretinut e motorul.

276459[/snapback]

Lifestyle Posted Today, 11:44

  deci care e BHP si care e HP?

 

170 e bhp si 172,4 e hp :blink:

Link to comment
Share on other sites

deci tu ai puterea la roata mai mare decat puterea la motor ? daca am inteles bine definitia.. BHP e la motor si HP la roata..

276888[/snapback]

 

mai el o avea la roata mai mult :) .

cred ca de la neoane i se trage :blink: . neoanele alea sunt propice pt inmultirea cailor din herghelie. :)

Edited by c0sta
Link to comment
Share on other sites

mai el o avea la roata mai mult :) .

cred ca de la neoane i se trage :blink: . neoanele alea sunt propice pt inmultirea cailor din herghelie. :)

276903[/snapback]

BAD POST

Brake horsepower (bhp) is the measure of an engine's horsepower without the loss in power caused by the gearbox
Edited by duxter
Link to comment
Share on other sites

BHP e puterea la roata !!!!

276923[/snapback]

 

:blink:

 

"Brake horsepower (bhp) is the measure of an engine's horsepower without the loss in power caused by the gearbox "

 

in traducere:

 

BHP este masura cailor-putere ai unui motor FARA pierderea de putere cauzata de cutia de viteze.....

 

la roata puterea ajunge prin cutia de viteze plus altele - sa nu mai intram in discutii inutile

 

asa cum au mai spus colegii mai sus BHP e puterea la volanta - adeca INAINTE de a ajunge la cutia de viteze....

 

 

ma ce ti-e si cu engleza asta. greu se intelege cand in scoala mai mult tragi chiulul nu?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.