Jump to content

Pilotaj? Sofat? Ce atata tevatura?


Romulus

Recommended Posts

  • Replies 99
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Stai linistit, eu am dat peste unu pe trecerea de pietoni, l-am luat pe capota si tot el si-a cerut scuze si a fugit.

 

Se intampla multe in zeci de mii de km. La tine 2 accidente minore in cateva mii, e nimica.

Link to comment
Share on other sites

Sa mai incingem un pic discutia: "An Australian study found that women who are told that men are better drivers are more than twice as likely to collide with jaywalking pedestrians as other women in a similar test."

 

http://www.abc.net.au/science/articles/200.../24/2197632.htm

 

Deci atentie ce discutati aici si in masina. Se pare ca femeile singure in masina conduc mai bine decat cele care sunt cu un barbat :twoup:

 

edit: si ca sa nu uit - pana acum cativa ani as fi spus ca femeile sunt mai ezitante, ca 'nu se baga', ca nu taie fata. De vreun an incoace sunt din ce in ce mai des suprins de femei care fac manevre agresive in traficul citadin (nu extern). Uneori mai agresive decat barbatii... Nu e un comentariu pozitiv sau negativ. E doar o constatare ca lcrurile se schimba :twoup:

Edited by mihaig
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea femeilor conduc prost, este o realitate.

 

 

vezi ca la unele societati de asigurare, casco pt masini a caror proprietari sunt de fapt proprietare, e mai ieftin. si asta tocmai din cauza ca, statistic, femeile comit mult mai putine accidente decat barbatii. asta bineinteles, raportat la numarul de soferi/soferite. :twoup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Majoritatea femeilor conduc prost, este o realitate.

 

 

vezi ca la unele societati de asigurare, casco pt masini a caror proprietari sunt de fapt proprietare, e mai ieftin. si asta tocmai din cauza ca, statistic, femeile comit mult mai putine accidente decat barbatii. asta bineinteles, raportat la numarul de soferi/soferite. :twoup:

 

Eu tot n-am incredere in femei la volan. :twoup:

 

Fiind mai precaute nu fac accidente grave insa parcarile facute de femei sunt legendare.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Majoritatea femeilor conduc prost, este o realitate.

 

 

vezi ca la unele societati de asigurare, casco pt masini a caror proprietari sunt de fapt proprietare, e mai ieftin. si asta tocmai din cauza ca, statistic, femeile comit mult mai putine accidente decat barbatii. asta bineinteles, raportat la numarul de soferi/soferite. :D

 

Eu tot n-am incredere in femei la volan. :twoup:

 

Fiind mai precaute nu fac accidente grave insa parcarile facute de femei sunt legendare.

 

:twoup: :D :D pana la urma e chestie de obisnuinta, de design de caroserie si de echipamente de asistenta de parcare

cel putin eu "pendulez intre sublim si grotesc" in functie de factorii de mai sus

Link to comment
Share on other sites

Ce distractie pe topicul asta.... :twoup:

Pe forumurile de motociclisti disputele astea se rezolva pe strada sau pe circuit la alegere.Care e mai bun....care e mai rapid.....bleah :D

Diferentele intre piloti si soferi de strada sunt foarte mari.Insa spre surprinderea unora dintre voi sunt foarte multi piloti care nu merg deloc pe strada(de ex. campionii romaniei la motociclism viteza Pascota si Mistode).Asta nu inseamna ca daca sunt nevoiti sa mearga pe strada sunt mai buni decat niste soferi obisnuiti.Dar nici mai slabi....experienta ii ajuta sa reactioneze mult mai repede dar totusi strada mai are si alte aspecte....gropi,carute,cretini care trec pe rosu si nu dau prioritate,femei la volan :twoup: ...etc.In principal experienta inseamna mai ales puterea de a prevede ce se va intampla in fata ta cu cateva secunde mai devreme...secunde care iti pot salva viata.

Ca un exemplu personal.Inainte sa ma apuc sa alerg la curse cu motocicleta alergam ca un tampit pe strada.Mi s-a spus ca dupa ce intru pe circuit strada imi va ramane numai pentru plimbare chiar daca statutul de "chilot" imi permite sa merg chiar mai tare.Spre surprinderea mea...chiar asa a fost.Acum cu motorul ma plimb relaxat pe strada ...adrenalina ramane pentru circuit.

Pentru cei care aveti cum sa intrati cu masina pentru cateva ture macar pe un circuit adevarat faceti-o cu incredere.Merita din plin :D

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Acum am gasit si eu topicu asta interesant. Dupa experienta Nurburgring mi s-a reconfirmat ca soferia nu are nici o treaba cu pilotajul.Ambele sunt la poluri opuse, un pilot isi dedica totul la limita scotand 110% din ce poate,duce totul la un alt nivel, are grija ce mananca,se antreneaza, iar confirmarea sa vine numai prin rezultate. Pe cand un sofer bun trebuie sa aiba indemanare sa respecte regulile de circulatie etc etc. ce te invata la cursurile de legislatie.

Este adevarat experienta a 1000 de km de circuit nu echivaleaza nici macar cu 10.000 de strada pentru ca solicitarile la care esti supus sunt prea mari pentru a exista in viata reala.

Si da este un loc unde multi soferi si-ar pierde multe din frustrarile refulate in trafic fata de altii fara nici o vina.

Link to comment
Share on other sites

ll stiu, ti se aplica tie.Parca ti-am mai spus sa canti la alta masa.Poate nu. :)

 

Nick-ul este @wlf, @wolf este altcineva.

 

ps

 

Ce vrei sa dovedesti?Topicul are doi ani vechime, ai vazut tu acum de cine a fost deschis si te-ai gandit sa iti arati abnegatia, sa bagi un pic batul prin gard.Ridica-te din genunchi, stai in picioare, sa vezi ce bine este. :lol:

Edited by Bavaria
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition

eu ma bucur sa vad ca unele "simpatii" sunt constante din 2007, probabil chiar 2005, pana azi... asta da consecventa, oameni de caracter domle' :lol:

 

On Topic:

 

Eu nu stiu cati km am si nici lungimea penisului, dar mi s-a spus in mod repetat ca sunt un sofer foarte prost, dar se pare extrem de norocos :)

Edited by poleposition
Link to comment
Share on other sites

Guest poleposition
eu ma bucur sa vad ca unele "simpatii" sunt constante din 2007, probabil chiar 2005, pana azi... asta da consecventa, oameni de caracter domle' :lol:

 

On Topic:

 

Eu nu stiu cati km am si nici lungimea penisului, dar mi s-a spus in mod repetat ca sunt un sofer foarte prost, dar se pare extrem de norocos :)

 

edit.. ah, am dat reply din greseala...

 

whatever.

Link to comment
Share on other sites

eu ma bucur sa vad ca unele "simpatii" sunt constante din 2007, probabil chiar 2005, pana azi... asta da consecventa, oameni de caracter domle' :lol:

 

 

Pa inginerul asta nici nu il cunosc din 2005, pa vremea aia nici nu era mandru membru pe acest forum. :lol:

In rest mi-am pastrat simpatiile.

 

 

 

 

Pacat de acest subiect pentru ca este unu foarte constructiv.sau a fost.

 

 

Pai topicul exista, poti sa citesti daca doresti. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.