Jump to content

Am si eu urs


mario.b

Recommended Posts

Va saluta din nou stresul de mine, de ieri sant si eu proaspar propietar de BMW , astazi de dimineata am ajuns si eu in bucuresti si acum imi impart si eu bucuria cu voi, doar ne cunoastem de un an si ceva, masina este un urs din 1983 cu motor de 2000 12 valve coupe negru. Pana acum toata activitatea mea pe forum, intrebari si cautari au fost pentru fratele meu mai mic care are tot bemveu, acum sant si pentru mine. Intrebari am foarte multe, desi am mai citit pe forum si din manuale imi tot da cu vrigula.

Nelamurire -- Masina dupa vin pe reolem figureaza ca 323, dar dupa motorizare fostul propietar spune ca este un 320 si in civ fiind trecut la fel, in CIV la rubrica A este trecut model 323 - motor de 2291 102kW si model BMW 236EB si cu o serie , in rubrica B modelul este 320i - motor 1990 92kW si model BMW 20 6e B la fel cu o serie. Mentionez ca in ambele rubrici sant trecute aceleasi serii de identificare .

Intrebare 1 - Care este faza cu rubricile, dece apare intr-o parte intr-un fel masina si in cealalta modifica pana si modelul??? Poate s-a facut recarosare??

Intrebare 2 -- Cum imi dau seama ce fel de motor am pe masina si eu, pentru ca am la pamant instalatia electrica a motorului, as vrea sa ma apuc de ea dar nu stiu cu ce sa incep, am pe masina pana si abs dar la fel nu este legat de nimic, motorul nu este inca functional, nu are legat niciun fir pe el, nu debitmetru, aproape nimic? Eu vreau sa ma apuc maine de ea dar nu stiu unde sa caut motorul, sau trebuie sa caut intr-un fel modelul lui. Credeti ca ma puteti ajuta sa imi dau seama ce fel de motor am pe masina si cel fel de injectie este. Daca nu devin stresant va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat pentru sugestii.Maine revin cu poze,

Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit in lumea ursilor Mario,mai ce pot sa zik.....cand am vazut 323i.....sti 323i sa fabricat foarte putin pana in anul 1986 dupa aceia sa renuntat la el,acum parerea mea daca e totul ok in acte pana la urma nu mai trebuie sa te intereseze asa mult ce motor a avut masina asta la inceput,axeazate pe el sa al faci daca l-ai luat,conteaza sa al faci sa functioneze. :blink:
Link to comment
Share on other sites

Bine ai venit in lumea ursilor Mario,mai ce pot sa zik.....cand am vazut 323i.....sti 323i sa fabricat foarte putin pana in anul 1986 dupa aceia sa renuntat la el,acum parerea mea daca e totul ok in acte pana la urma nu mai trebuie sa te intereseze asa mult ce motor a avut masina asta la inceput,axeazate pe el sa al faci daca l-ai luat,conteaza sa al faci sa functioneze. :blink:

277664[/snapback]

 

Multumesc man, eu asta vreau sa fac, dar nu stiu cum sa imi dau seama ce fel de injectie am pe motor si cel de motor am, nu am ajuns la RAR cu masina.

Link to comment
Share on other sites

daca ai injectie, ar trebui sa fie Bosch Jetronic, Motoronic in nici un caz in 83, primul an in care s-a facut 323

277671[/snapback]

 

Din ce scrie in acte tind sa cred k nu mai am 2300 cm, am 1990, si + ca nu stiu cate tipuri de injectie ste pe motorul de 2000 si cum se deosebesc.

Link to comment
Share on other sites

Pune si tu niste poze cu ursul  :)

Sa te poarte sanatos si fara incidente  :blink:

277680[/snapback]

 

Sarumana' maine o sa ii fac poze, dar sa nu va speriati ca nu are facuri si grila pe fata pt ca a venit e la vopsit si nu are bari si jante, deci un model sa il pot modifica dupa bunul plac.

Link to comment
Share on other sites

Sper ca te referi la un tuning decent  :blink:

277683[/snapback]

 

Iti dai seama ca nu o sa il fac avion, sau sa ii pun eleron sa "sa pot sa bag o suta la ora" . Ceva cat mai decant si sa nu fie tipator. Daca se poate un M-tech1 sau 2 :) dar la bani mai putini :)

Link to comment
Share on other sites

daca ai injectie, ar trebui sa fie Bosch Jetronic, Motoronic in nici un caz in 83, primul an in care s-a facut 323

277671[/snapback]

323-ul are Jetronic in mod sigur, stiu pe cineva care a avut 323 E30.

 

Daca pui niste poze cu motorul sigur vei afla ce motor ai.

Link to comment
Share on other sites

nu stiu cate tipuri de injectie ste pe motorul de 2000 si cum se deosebesc.

277679[/snapback]

 

pai afla din ce an e motorul.. au fost si jetronic si motronic pe 2.0

sau mai bine pune o poza cu motorul :)

 

Daca se poate un M-tech1 sau 2  :blink:  dar la bani mai putini  :)

277690[/snapback]

 

mtech 1 se poate si e ~150E kitul complet (praguri, spoilere, eleron)

mtech 2 nu merge fara modificari la caroserie (a fost pus pe modelele cu facelift) si costa peste 500E ..

Link to comment
Share on other sites

Va saluta din nou stresul de mine, de ieri sant si eu proaspar propietar de BMW , astazi de dimineata am ajuns si eu in bucuresti si acum imi impart si eu bucuria cu voi, doar ne cunoastem de un an si ceva, masina este un urs din 1983 cu motor de 2000 12 valve coupe negru. Pana acum toata activitatea mea pe forum, intrebari si cautari au fost pentru fratele meu mai mic care are tot bemveu, acum sant si pentru mine. Intrebari am foarte multe, desi am mai citit pe forum si din manuale imi tot da cu vrigula.

  Nelamurire -- Masina dupa vin pe reolem figureaza ca 323, dar dupa motorizare fostul propietar spune ca este un 320  si in civ fiind trecut la fel, in CIV la rubrica A este trecut model 323 - motor de 2291 102kW si model BMW 236EB si cu o serie , in rubrica B modelul este 320i - motor 1990 92kW si model BMW 20 6e B la fel cu o serie. Mentionez ca in ambele rubrici sant trecute aceleasi serii de identificare .

  Intrebare 1  - Care este faza cu rubricile, dece apare intr-o parte intr-un fel masina si in cealalta modifica pana si modelul??? Poate s-a facut recarosare??

Intrebare 2 -- Cum imi dau seama ce fel de motor am pe masina si eu, pentru ca am la pamant instalatia electrica a motorului, as vrea sa ma apuc de ea dar nu stiu cu ce sa incep, am pe masina pana si abs dar la fel nu este legat de nimic, motorul nu este inca functional, nu are legat niciun fir pe el, nu debitmetru, aproape nimic? Eu vreau sa ma apuc maine de ea dar nu stiu unde sa caut motorul, sau trebuie sa caut intr-un fel modelul lui. Credeti ca ma puteti ajuta sa imi dau seama ce fel de motor am pe masina si cel fel de injectie este. Daca nu devin stresant va rog sa ma ajutati. Multumesc anticipat pentru sugestii.Maine revin cu poze,

277661[/snapback]

 

Deci , initial a fost 323 iar acum e 320. Ultima rubrica din carte e cea buna. ( Asta daca nu s-au mai facut modificari ulterior care sa nu fie trecute in acte) . Conform celor spuse de tine pe masina e motorul din rubrica B. S-a trecut la rubrica B in urma schimbarii motorului cu unul care nu e de acelasi tip.

Link to comment
Share on other sites

Scuze dar am fost la masina sa lucrez, pun niste poze cu motorul, sincer nu am ce sa arat la masina, este fara nimic. Daca imi puteti spune si mie ce motor am in urma pozelor sant ff recunoscator, nu de alta dar sa ma apuc de instalatia la mototr.

@florin83 - pune niste poze

@noname! - merci frumos man

@user008 - man nush exact ce motor am la masina, presupun ca cel din acte, dak nu :blink: .

Link to comment
Share on other sites

Da 2000cmc injectie!Man ce sa zic...bafta la restaurari si spor la treaba , ca din cate am vazut in poze cam ai ceva de lucru ...  :blink:

278402[/snapback]

Merci frumos, o sa am de lucru, e cazuta rau masina, cel putin pe parte electrica am de lucru muuuult. Mai am la tinichigerie, dar aia nu e ceva imposibil,se poate face fara nicio problema. Electrica cu putin noroc de la Dumnezeu rezolv.

 

Multumesc pentru incurajari si informatii

Link to comment
Share on other sites

Este motor 2000 cmc injectie L-Jetronic 125 cp.Daca vrei o schema electrica ceva da-mi un pm si iti trimit cartea exact pentru masina asta ca si eu am exact la fel motorul.Sa o stapinesti sanatos

278366[/snapback]

Sarumana,acum nu sant acasa, mario.darius@yahoo.com este adresa mea de mail, daca poti da si mie un mail cu manualul sa ma pot apuca maine de masina k am si instalatia de la faruri facuta prafff. De unde esti??? Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.