Jump to content

NEED INFO


road_runner

Recommended Posts

NU EXISTA nici un E46 cu EUR 2. Toate au 3 si/sau 4!

277952[/snapback]

 

nu fii chiar atat de sigur... stiu ca in Germania sunt catalogate cu normele D4 si D3... de ex pe www.mobile.de am vazut un BMW 318i din 98 cu D3si Euro2...

Edited by road_runner
Link to comment
Share on other sites

ATENTIE!

 

D3 NU este Euro 3

D4 NU este Euro 4

 

Despre D3 stiu sigur ca este echivalent cu Euro 2. Iar despre D4 am auzit ca ar fi echivalent cu Euro 3.

278860[/snapback]

 

D3 poate fi euro 2 sau 3

Masina mea era D3 si dupa serie a iesit ca e euro3, dar altele sunt D3 si euro 2

Link to comment
Share on other sites

- Masina produsa pana in Ianuarie 2000, va fi Euro2, indiferent daca este atestata de nemti D3 sau D4.

- Masina produsa dupa Ianuarie 2000, dar pana in Ianuarie 2005 sunt Euro3, indiferent de norma D.

- Dupa Ianuarie 2005, D3 este 100% echivalent Euro3, iar D4 100% Euro4.

 

 

- non-euro pana in Iulie 1992.

- Euro1 din Iulie 1992

- Euro2 din Ianuarie 1996

- Euro3 din Ianuarie 2000

- Euro4 din Ianuarie 2005

 

Si in viitor:

- Euro5 din Septembrie 2009

- Euro6 este in proiect, neavand inca o data finala de implementare.

Edited by BoBo
Link to comment
Share on other sites

- Masina produsa pana in Ianuarie 2000, va fi Euro2, indiferent daca este atestata de nemti D3 sau D4.- Masina produsa dupa Ianuarie 2000, dar pana in Ianuarie 2005 sunt Euro3, indiferent de norma D.

- Dupa Ianuarie 2005, D3 este 100% echivalent Euro3, iar D4 100% Euro4.

- non-euro pana in Iulie 1992.

- Euro1 din Iulie 1992

- Euro2 din Ianuarie 1996

- Euro3 din Ianuarie 2000

- Euro4 din Ianuarie 2005

 

278927[/snapback]

 

 

asta e o aberatie, eu am avut 2 x e46, 316 si respectiv 318, ambele din '99, si ambele cu euro3, respectiv d3 in brief.

este laguna din 98 cu euro3.

Link to comment
Share on other sites

Unii producatori s-au aliniat la Euro3 mai devreme de ianuarie 2000, pe ANUMITE motorizari, iar datele exacte la care au facut trecerea nu au fost date niciodata publicitatii.

 

Este ABSOLUT SIGUR ca o masina D4 dupa 1 ianuarie 2005 este Euro4. Dar acest lucru NU EXCLUDE ca exista D4=Euro4 si inainte de ian 2005, par example.

 

O masina este Euro4, DOAR DACA aceasta norma este certificata de PRODUCATOR (sau ADAC, RAR-ul nemtesc). Faptul ca vanzatorul va scrie cu de la el putere vreo hartie in care apare Euro4 este nerelevant pentru RAR.

Link to comment
Share on other sites

pai nu trebuie sa-ti specifice vanzatorul ce euro are masina, dar dupa cum ai spus tu acolo, nicio masina inainte de 2000 nu are e3, ceea ce nu e adevarat.

hai mai bine sa ne luam toti dupa lista de la rar, ce a postat-o ciupanezu, si sa nu mai postam aiurea chestii auzite si sa inducem lumea in eroare.

Link to comment
Share on other sites

In 2000 Ford Germania a trecut la Euro 3 doar pentru motorizarile benzina. Motorizarile diesel de la Ford au devenit Euro3 abia in 2001. O sugestie buna pentru cei care isi cumpara masini SH (cele in ale caror carti de identitate nu apare explicit norma euro) sa pastreze in general o anumita rezerva fata de anul de productie 2000 (adica iunie 99 - iunie 2000 - in aceasta perioada au fost epuizate stocuri de motorizari euro2).

 

Intervalele mentionate mai sus sunt oficiale, dar asa cum am mai spus, exista derogari de la acestea, in functie de alinierea anumitor motorizari ale producatorilor.

Link to comment
Share on other sites

pai tocmai, la bmw 316/318 cu motor 194E1, din 98/99, in brief scrie d4 sau d3, in niciun caz E3, si totusi au euro 3...

278950[/snapback]

Corect. Din '98 ,pt motorul 194e1, e incadrat euro 3. Insa o alta problema , la nemti nu cred ca scrie tipul de motor de mai sus , poate m43, parca asa vazusem la un prieten.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.