Jump to content

Seria 5 E39, 1995-2003


Ciupanezu

Recommended Posts

Salutare. Sunt un proaspat posesor de BMW Seria 5 (E39 cred) 525 diesel si as avea o intrebare. Masina mea, in ciuda faptului ca are tv si navi mare nu are CD. Are casetofon :bashwall: . Intrebarea e cum as putea sa ii pun o magazie de CD sau DVD. Am inteles ca nu prea se potriveste orice <_< . Multumesc anticipat

 

 

Are casetofon in habitaclu,magazia de Cd-uri + computerul de navigatie se afla in portbagaj,in partea stanga.

 

 

Asta am cam vazut. Problema mea e ca in portbagaj nu are decat unitatea pentru navigatie, iar magazia lipseste :). Ma intereseaza daca se potrivesc alte modele in afara de cele originale BMW. Sau daca are cineva si la ce preturi. Multam

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Sal. Sunt un proaspat posesor de BMW Seria 5. As avea si eu o intrebare. se poate inlocui casetofonul cu un display de navi iar totul sa fie functional? am tot citit dar nu am gasit exact. Si daca da aveti ideie cam cat costa? Sper ca nu am postat aiurea iar daca s a mai discut si nu am gasit eu imi cer scuze
Link to comment
Share on other sites

Nu doar cu un display, ai nevoie de ĂŽntreaga instalaĂžie, trebuie sĂŁ desfaci tot interiorul, e o bĂŁtaie de cap destul de mare Âşi sare de 1000 €.

 

NavigaĂžia de E39 este destul de primitivĂŁ, mai bine cumperi un headunit 2DIN, vei fi mult mai mulĂžumit.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

salut. am si eu o intrebare legatde e39. exista pe e 39 un modelsau motorizare cu tractiune integrala? xi sau xd?

eu i-am zis la un prieten ca exista, dar nu eram sigur.

am crezut ca daca pe e46 este atunci poate este si pe e39.

Link to comment
Share on other sites

Pe aceastĂŁ clasĂŁ? <_<

 

AdicĂŁ pe seria 5 ĂŽn general?

 

Pe E39 nu existĂŁ tracĂžiune integralĂŁ dar existĂŁ pe E60.

 

Rasfoieste topicul asta, sunt o groaza de informatii utile.

Link to comment
Share on other sites

salut. am si eu o intrebare legatde e39. exista pe e 39 un modelsau motorizare cu tractiune integrala? xi sau xd?

eu i-am zis la un prieten ca exista, dar nu eram sigur.

am crezut ca daca pe e46 este atunci poate este si pe e39.

 

Pe E39 nu existĂŁ tracĂžiune integralĂŁ dar existĂŁ pe E60.
Link to comment
Share on other sites

Guest mar33
Nu doar cu un display, ai nevoie de ĂŽntreaga instalaţie, trebuie să desfaci tot interiorul, e o bătaie de cap destul de mare şi sare de 1000 €.

 

Navigaţia de E39 este destul de primitivă, mai bine cumperi un headunit 2DIN, vei fi mult mai mulţumit.

 

Head unit 2DIN ce inseamna de fapt, ecranul ala mare original si atat?

De fapt , ca sa evitam intrebarile, da si tu o explicatie cap coada sa fie lumea lamurita. De exemplu, sa zicem ca am un E39 cu radio-casetofon sau radio-cd original, si vreau si eu ecran din ala mare, original, ca na..da bine....ce trebuie sa fac? In primul rand sa cumpar ecranul, unitatea 2DIN, ok si apoi? muzica de unde se va auzi?Sa zicem ca nu ma intereseaza navigatia si nici televizorul, asa ca lasam unitatea navi si tv tunerul la o parte. Doar sa avem muzica si ecran mare...ce trebuie sa facem?Cu siguranta sunt multi pe care ii intereseaza asta. Multumim anticipat!

Edited by mar33
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Confunzi navigaţia OEM cu un sistem 2DIN aftermarket.

 

Acesta este un sistem 2DIN aftermarket: http://home.arcor.de/comfort.online/Bilder/13.jpg

Multe dintre ele sunt superioare instalaţiilor de fabrică pentru că au bluetooth ĂŽncorporat, pot citi aproape orice format audio sau video, citesc şi card-uri de memorie.

 

Dacă vrei să cumperi doar un ecran de la o navigaţie originală, ai nevoie şi de modulul de navigaţie ca să funcţioneze.

 

Ecranul de navigaţie nu va funcţiona fără modulul de navigaţie.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Guest mar33
Atunci sa te intreb altfel, ce imi trebuie ca sa pun pe un e39 ecranul de navigatie mare OEM si sa pot asculta muzica? Edited by mar33
Link to comment
Share on other sites

salut.

la o chestie de-asta 2DIN neoriginala mai functioneaza reglajele din bord computer? si telefonul mai functioneza (adica se reduce volumul la instalatie cand suna telefonul?) sau e doar ca un dvd sau cd neoriginal montat cu o carcasa de-aia de plastic cum am avut eu pe masina?

Link to comment
Share on other sites

pai eu am afisajul din bord ala lung. toate erorile mi le scrie in germana. si acolo daca apesi butonul de bord computer apar pe afisajul din bord diferite chesti: ceas, data, limita de km, consum pe ultima suta de km......etc. ca sa le reglez acestea imi trebuie uncasetofon cu MID, tot cu afisajul lung. eu asta vroiam sa clarific, la un ecran neorig 2DIN aceste reglaje mai functioneaza sau nu? acest 2DIN neoriginal functioneaza ca un CD-player neoriginal?
Link to comment
Share on other sites

Pai depinde. Unele din aceste sisteme "neoriginale" permit atasarea optionala a unui modul pentru a putea functiona cu comenzile de pe volanul masinii, si chiar sa afiseze pe displayul din bord informatiile privind postul de radio, melodia sau cd-ul, etc...

Insa informatiile din comuterul masinii, cele afisate in bord, nu vor putea fi afisate pe ecranul sistemului audio-video.

 

Pentru tine, neavand pe masina navigatia originala, cel mai avantajos este sa iti pui un astfel de sitem "neoriginal". Pentru a pune ecranul original, cu modulul audio, cu magazia de cd din portbagaj, modulul de navigatie, cred ca este foarte multa munca nejustificata. Este foarte dificil sa montezi toate astea pe masina. Daca masina nu a avut din standard aceste module instalate, este foarte posibil sa nu ai toate cablurile necesare, si sa te apuci sa tragi cabluri, sa pui sigurantze, etc....e o munca titanica, si ca sa nu mai spun ai si nevoie de un meserias care sa cunoasca in detaliu instalatia masinii si modulele ce urmeaza a fi instalate.

 

Prin urmare e mult mai simplu sa montezi un sistem "neoriginal". Se monteaza mult mai usor, instalatia electrica e mult mai sigura. Daca vrei si navigatie, auzisem pe aici pe forum ca unitatile Clarion, si parca mai erau vreo 2-3 producatori, au harti si pentru Romania.

 

Bafta multa.

Link to comment
Share on other sites

pai eu am afisajul din bord ala lung. toate erorile mi le scrie in germana. si acolo daca apesi butonul de bord computer apar pe afisajul din bord diferite chesti: ceas, data, limita de km, consum pe ultima suta de km......etc. ca sa le reglez acestea imi trebuie uncasetofon cu MID, tot cu afisajul lung. eu asta vroiam sa clarific, la un ecran neorig 2DIN aceste reglaje mai functioneaza sau nu? acest 2DIN neoriginal functioneaza ca un CD-player neoriginal?

Nu vei mai vedea toate acele date.

 

Tu ai OBC mare, la fel am Âşi eu.

Link to comment
Share on other sites

pai eu am afisajul din bord ala lung. toate erorile mi le scrie in germana. si acolo daca apesi butonul de bord computer apar pe afisajul din bord diferite chesti: ceas, data, limita de km, consum pe ultima suta de km......etc. ca sa le reglez acestea imi trebuie uncasetofon cu MID, tot cu afisajul lung. eu asta vroiam sa clarific, la un ecran neorig 2DIN aceste reglaje mai functioneaza sau nu? acest 2DIN neoriginal functioneaza ca un CD-player neoriginal?

Nu vei mai vedea toate acele date.

 

Tu ai OBC mare, la fel am Âşi eu.

 

 

Apropos,are cineva sa-mi vanda si mie ceasuri de bord bmw E39 benzina cu afisaj mare,sau doar afisajul ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.