Jump to content

Seria 5 E39, 1995-2003


Ciupanezu

Recommended Posts

sal, mi-am cumparat si io un 520i e39 (din 99 luna 3) de o saptamana si pana acuma is foarte multumit de ea. Cand am luat-o am cautat un 525i (numa e39) dar taxa de inmatriculare m-a impins la un motor de 2l. pana in tara s-a comportat excelent, are 184.000 km si ii foarte bine intretinuta. o singura intrebare am...pe panoul de clima am un buton REST care nu prea vrea sa functioneze si sincer nici nu stiu ce face...ma poate ajuta careva?

 

p.s. nu-i masina din poza...

Link to comment
Share on other sites

sal, mi-am cumparat si io un 520i e39 (din 99 luna 3) de o saptamana si pana acuma is foarte multumit de ea. Cand am luat-o am cautat un 525i (numa e39) dar taxa de inmatriculare m-a impins la un motor de 2l. pana in tara s-a comportat excelent, are 184.000 km si ii foarte bine intretinuta. o singura intrebare am...pe panoul de clima am un buton REST care nu prea vrea sa functioneze si sincer nici nu stiu ce face...ma poate ajuta careva?

 

p.s. nu-i masina din poza...

 

 

salut! din cate stiu dupa ce apesi butonul '' rest' continua sa iti bage caldura in masina(asta iarna cand e cazul normal) atunci cand opresti motorul dar trebuie ca motorul sa fi mers minim 15 minute inainte sa o opresti.

Link to comment
Share on other sites

foarte bun ghidul, cu o singura chestie nu sunt de acord, si anuma blamarea motorizarii 2.0 diesel 136 cai. E o motorizare foarte corecta pentru cei care cauta o masina luxoasa cu o foarte buna tinuta de drum si care sa aiba un consum foarte bun fara a avea valeitati sportive. Daca vrei sa conduci tare cu siguranta vei fi dezamagit, insa pt. un om normal care cauta o masina *buna* si atat e o solutie excelenta. Am studiat cat de cat problema si chiar am achizitionat recent un 520d de frecat si drumuri lungi prin europa. Voi face o mica descriere si comparatie cu 530d cand pun masina poate va ajuta pe cineva :)
Link to comment
Share on other sites

Ămi pare rĂŁu dar nu-Ăži ĂŽmpĂŁrtĂŁÂşesc pĂŁrerea.

 

525d este o alegere mult mai bunĂŁ la costuri similare.

 

Iti respect parerea insa raman la convingerea mea ca fiecare motorizare are un anumit tip de cumparator. Nu am zis ca 520d ar fi mai bun sau rau, doar ca merita luat in considerare si nu e o motorizare rea deloc.

Link to comment
Share on other sites

520d merita ca motorizare atunci când exista o diferenÞã de preÞ Între 520d ºi 525d, adicã atunci când cumpãrai o maºinã nouã ºi cu miile diferenÞã Între 520d ºi 525d, adãugai niºte opÞiuni.

 

Acum nu cred cĂŁ mai meritĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

520d merita ca motorizare atunci când exista o diferenÞã de preÞ Între 520d ºi 525d, adicã atunci când cumpãrai o maºinã nouã ºi cu miile diferenÞã Între 520d ºi 525d, adãugai niºte opÞiuni.

 

Acum nu cred cĂŁ mai meritĂŁ.

 

De acord, la acceasi bani, optiuni si stare tehnica as tinde sa recomand si eu 525d. Insa fiind mai bine cotata de obicei e mai scumpa 525d (din ce am obs. eu). Depinde de fiecare ce isi doreste/are nevoie si ce gaseste pe piata atunci cand vrea sa cumpere.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Vin si eu si cer un sfat. Am gasit un 530D din 2000 cu 194 000 km (dupa cum arata inauntru par reali - foarte ingrijita). Masina are urmatoarele probleme pe care le-am observat la drive test:

- nu are electroventilatorul de la clima (zice ca s-a stricat si l-a dat jos)

- cand cupleaza vitezele se simte un mic soc in cardan

In rest masina merge superb si nu troncane absolut nimic pe la ea.

Intrebarea mea este urmatoarea: Merita 5600 eur? Cat ma mai poate costa sa ii cumpar electroventilatorul si eventual sa repar instalatia de clima (compresorul cupleaza, dar cine stie ce poate sa mai aiba) si cat de mare poate fi problema socului de la cardan?

Link to comment
Share on other sites

La ce dotari are ii foarte ok :) dar cum zice si ciupanezu sa te duci sa o verifici intr-un service sa vezi cat de grave is problemele tehnice. daca trebuie sa mai pui inca o mie de euro in reparatii deja is prea multi bani. In caz ca o cumpari sa o folosesti sanatos :lol:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.