Jump to content

daca nu ai centurile..


Krebs

Recommended Posts

  • Replies 59
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Sunt active si fara cuplarea centurii de siguranta.

285033[/snapback]

am inteles ca la alte masini nu sunt si acuma sa stau lejer psihic..ms pt raspuns :blink:

la lovituri din spate nu sunt active ca mi-a tras-o un papuc acum freo doua saptamani in spate...s-a indoit jumate de papuc pe bara spate si stopul dr. spate...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Exista comp. de airbag care trimite un impuls si detoneaza o chestie ca o bila si creeaza presiune, care la randul ei umfla airbagul si se dezumfla, nu e ca in filme...taie bruce willis airbagul cu cutitul :)

285114[/snapback]

asta o spui referitor la ce!? :blink:

Link to comment
Share on other sites

teoretic e posibil. senzorul e similar unui accelerometru ( de fapt masoara deceleratia )

 

a disparut un post de aici  :)

285128[/snapback]

Deci practic masoara "frana brusca" care daca nu se incadreaza in parametrii de oprire inclusiv in parametrii franei fortate declanseaza airbag-ul :) :blink: !?

Link to comment
Share on other sites

sunt mai multe variabile pe care computerul masinii le ia in calcul. Nu e de ajuns sa o legi de un stalp si sa-i dai drumul la ambreiaj la 6000rpm in a 1-a ca sa sara airbag-ul.

Se masoara deformari ale Âşasiului in anumite puncte, pe langa viteza de decelerare.

Daca te va lovi cineva in spate este posibil sa sara air-bag-ul numai daca sunt si au fost afectati eventuali senzori de pe o punte-spate/ceva.

 

Back on-topic, s-a raspuns din primele 3 posturi :blink:

Link to comment
Share on other sites

sunt mai multe variabile pe care computerul masinii le ia in calcul. Nu e de ajuns sa o legi de un stalp si sa-i dai drumul la ambreiaj la 6000rpm in a 1-a ca sa sara airbag-ul.

Se masoara deformari ale Âşasiului in anumite puncte, pe langa viteza de decelerare.

Daca te va lovi cineva in spate este posibil sa sara air-bag-ul numai daca sunt si au fost afectati eventuali senzori de pe o punte-spate/ceva.

 

Back on-topic, s-a raspuns din primele 3 posturi :blink:

285143[/snapback]

 

:) :) :) asa-i!!! s-a raspuns...

Edited by POIUYT
Link to comment
Share on other sites

Eu stiu ca sar oricum, si in orice caz la viteze de peste 60-70 la ora, un impact e oricum foarte violent, airbagurile si centurile nu prea mai fac diferenta, numai norocul...

285106[/snapback]

 

gresit. tocmai la un asemenea impact airbagurile fac diferenta. sau poate vroiai sa zici 160-170 km/h .... in cazul asta iti trebuie miracol.

Link to comment
Share on other sites

chiar daca bubuie bag-urile si fara centuri nu vrei sa stii ce se intampla cu vertebrele tale cervicale daca nu ai centura

bag-urile sunt gandite in tandem cu purtatul de centura , eu unul m-am obisnuit cu centura si parca am fermoarul desfacut la pantalon daca nu o pun

285186[/snapback]

bravo tie...esti unul din fericitii si putinii oameni care reusesc performanta asta in Romania si mai ales in Bucuresti...

Link to comment
Share on other sites

gresit. tocmai la un asemenea impact airbagurile fac diferenta. sau poate vroiai sa zici 160-170 km/h .... in cazul asta iti trebuie miracol.

285184[/snapback]

 

 

Asa ma gandeam si eu, dar unul din amicii mei s-a izbit de o stanca cu un E46, cam cu 80 la ora, si avea si centura pusa...a fost ranit destul de grav la maini si la gat.. Oricum sper sa nu ajunga vreodata careva dintre noi sa probeze pe viu, cand se deschid sau cum te protejeaza airbagurile.. :blink:

Edited by ovidiu_s
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.