Jump to content

bmw 320d 150cp sau audi A4 1,9tdi 131cp


danut

Recommended Posts

mai intai vreau sa va salut pe toti pt ca acesta este debutul meu aici.

in prezent am un opel astra caravan 1,7 dti si sunt foarte multumit de el, dar am pus mana pe un imprumut si vreau sa o schimb cu ceva mai performant, fiabil si mai usor totusi de intretinut pt ca fac rata la banca pt el.

In prezent la banii care ii am oscilez intre Bmw 320d de 150 cp si Audi A4 de 131 cp 1,9 tdi. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi comparand cele doua masini, si daca se poate sa imi dati si niste argumente pro si contra.

Mentionez ca intentionez sa o cumpar cu anul de fabricatie 2004-2005.

Va multumesc si astept raspunsuri.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 50
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mai intai vreau sa va salut pe toti pt ca acesta este debutul meu aici.

in prezent am un opel astra caravan 1,7 dti si sunt foarte multumit de el, dar am pus mana pe un imprumut si vreau sa o schimb cu ceva mai performant, fiabil si mai usor totusi de intretinut pt ca fac rata la banca pt el.

In prezent la banii care ii am oscilez intre Bmw 320d de 150 cp si Audi A4 de 131 cp 1,9 tdi. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi comparand cele doua masini, si daca se poate sa imi dati si niste argumente pro si contra.

Mentionez ca intentionez sa o cumpar cu anul de fabricatie 2004-2005.

Va multumesc si astept raspunsuri.

292866[/snapback]

Aici poti sa afli o multime de lucruri despre BMW care iti pot da o imagine despre ea.Nu cred ca inafara de revistele de specialitate care fac teste sa zicem BMW 320d vs AUDI 1.9tdi cineva ti-ar putea da un raspuns impartial.Ambele sunt marci prestigioase , mult depinde de gustul tau care dintre ele iti place.Si eu in urma cu 3luni am avut dileme asemanatoare eu am ales BMW 320d ,cit despre costurile de intretinere ,sunt pe masura marcilor,si nu mai vorbim de ratele lunare la CASCO daca vrei sa dormi linistit.

Link to comment
Share on other sites

mai intai vreau sa va salut pe toti pt ca acesta este debutul meu aici.

in prezent am un opel astra caravan 1,7 dti si sunt foarte multumit de el, dar am pus mana pe un imprumut si vreau sa o schimb cu ceva mai performant, fiabil si mai usor totusi de intretinut pt ca fac rata la banca pt el.

In prezent la banii care ii am oscilez intre Bmw 320d de 150 cp si Audi A4 de 131 cp 1,9 tdi. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi comparand cele doua masini, si daca se poate sa imi dati si niste argumente pro si contra.

Mentionez ca intentionez sa o cumpar cu anul de fabricatie 2004-2005.

Va multumesc si astept raspunsuri.

292866[/snapback]

 

Aceeasi alegere am avut si eu de facut, tot aceelasi an, si am ales bmw 320d 150 de cai. Pur si simplu mi-a placut mai mult bmw la motor si la exterior decat audi, dar care are un interior mult mai frumos decat bmw(parerea mea). Acum daca iti iei audi nu stiu cum o sa te simti cand o sa te intalnesti cu o skoda la semafor cu motor identic dar care a costat de 2 ori mai putin. La 2 luni nu regret alegerea avand si un motiv intemeiat: prietena mea are a4 si nu imi place deloc(masina, nu fata)

Edited by bogdans17
Link to comment
Share on other sites

dar performantele cum sunt fata de a4 ? nu ma intereseaza neaparat fata masinii> vreau sa stiu care sta mai bine la drum, care se infige mai bine la deal cu masina plina, care alearga bine la drum lung(croaziera) ?, care e mai obostor si care e ma fasnet prin oras ?
Link to comment
Share on other sites

mai intai vreau sa va salut pe toti pt ca acesta este debutul meu aici.

in prezent am un opel astra caravan 1,7 dti si sunt foarte multumit de el, dar am pus mana pe un imprumut si vreau sa o schimb cu ceva mai performant, fiabil si mai usor totusi de intretinut pt ca fac rata la banca pt el.

In prezent la banii care ii am oscilez intre Bmw 320d de 150 cp si Audi A4 de 131 cp 1,9 tdi. Va rog daca se poate sa ma ajutati cu niste sfaturi comparand cele doua masini, si daca se poate sa imi dati si niste argumente pro si contra.

Mentionez ca intentionez sa o cumpar cu anul de fabricatie 2004-2005.

Va multumesc si astept raspunsuri.

292866[/snapback]

 

Grea alegere, hmm ... GLUMESC!!! Cumpara audi si o sa vezi cum se tin meganurile si golfurile in curu tau :blink:

Si eu am opel astra 1.6 mas de serv si am mers in curu unui 1.9 tdi de la audi tot drumu cj-oradea.

Acu am si bmw 320d 150 din nov 2004 si fac cu blitzu la audi sa se traga pe dreapta ca am de mers nu de stat pe sosea :)

Ia BMW tata ca nu o sa regreti!!!

:)

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand sunt 2 masini diferite,una este commonrail iar una este pumpe duse,in al doilea rand una are tractiune fata iar cealalta are spate.Amandoua sunt masini bune dar bmw-ul este mai sportiv si mai placut la condus asta e parerea mea.Am avut de ales intre bmw si audi fabricatie 2006 ambele si am ales bmw si nu regret nici o clipa decizia.Ca si calitate a materialelor nu pot sa fac o diferenta decat la modelele full la care sincer tot bmw-ul este superior doar ca la audi ai o senzatie de (plin de butoane si luminite).Alege ce vrei dar mai intai fa un drive test sau roaga pe cineva care are masinile respective sa vezi cum sta treaba.
Link to comment
Share on other sites

ce intrebare e asta frate ? :blink: BMW all the way... cei 150 de cai de la bmw sunt toti acasa, se tureaza lin, aproape ca o benzina...cat despre interior, audi mi se pare fad, fara personalitate...mai rotunjit asa...femeilor siigur le place :)

Motorul ala de audi cand il incingi vibreaza tot si...sunt doar 131 de cai....daca vrei sa zici ca ai masina si vrei audi, ia 2.5 v6 diesel, daca nu...nu

Link to comment
Share on other sites

Pai in primul rand sunt 2 masini diferite,una este commonrail iar una este pumpe duse,in al doilea rand una are tractiune fata iar cealalta are spate.Amandoua sunt masini bune dar bmw-ul este mai sportiv si mai placut la condus asta e parerea mea.Am avut de ales intre bmw si audi fabricatie 2006 ambele si am ales bmw si nu regret nici o clipa decizia.Ca si calitate a materialelor nu pot sa fac o diferenta decat la modelele full la care sincer tot bmw-ul este superior doar ca la audi ai o senzatie de (plin de butoane si luminite).Alege ce vrei dar mai intai fa un drive test sau roaga pe cineva care are masinile respective sa vezi cum sta treaba.

292925[/snapback]

pai si care e mai buna common rail sau pompe duse ? si cum e cu tractiunea spate? ce se intampla iarna , ce se intampla pe mazga sau daca intri in noroi undeva ? ca asta sperie pe marea majoritate cand aud de tractiune spate. eu am condus un audi A4 dar de 101 cp si mi s-a parut puturos dar bmw de 150 cp nu am condus dar am o cunostinta care si-a luat acuma si tre sa il prind sa ii iau masina un pic sa vad cum mere. deci ce ma doare mai mult e sa stiu cum e cu tractiunea spate pe vreme rea. si care e diferenta intre common rail si pomp[e duse. Bmw-ul are distributia pe lant la 320d? cand se schimba lantul si ce cade mai des la ele ?

Link to comment
Share on other sites

Mergi fara frica pe BMW. Tractiunea spate o sa-ti ofere doar placere in condus crede-ma.

 

Conditia este pt iarna sa-ti cumperi niste cauciucuri bune, DSC-ul face minuni si atata timp cat il ai activat n-o sa-ti fuga masina deloc, n-am avut absolut nici o problema iarna trecuta...si am fost la munte destul de des.

 

Diferenta de motoare este una foarte mare dupa parerea mea, in favoarea neta a 320-ului.

 

Din cate am auzit si costurile de intretinere sunt ceva mai mici la BMW fata de Audi, oricum ambele sunt masini la care rar iti pica ceva daca mergi frumos.

 

Sincer eu personal nu mi-as cumpara Audi fara sa fie quattro.

 

Multa bafta!

Link to comment
Share on other sites

mare atentie!!!marea majoritate a audi a4 1.9tdi 131 cp sunt cipate la 166 cp din fabrica la cerere client..am freo 3 tovarasi asa..

293052[/snapback]

Cine ti-o mai zis prostia asta?Nu e adevarat.Ca au facut ei chiptuning e altceva dar din fabrica mai greu....

Danut distributia e pe lant la Bmw deci nu ai treaba cu ea iar tractiunea spate iarna atata timp cat ai cauciucuri de iarna bune nu o sa ai probleme pentru ca are destule sisteme de siguranta care nu te vor lasa sa ai necazuri.

Link to comment
Share on other sites

chiar acuma m-am intors dintr-un test drive cu un 318 d, cu chiptunning la 143cp din 116 cat avea initial. e fantastica masina, ca viteza, accelerqatie si tinuta de drum. dar omul nu a apucat sa schimbe nik la ea ca nu o are de prea mult timp, mai astept pareri despre costuri de intretinere si fiabilitate in timp.
Link to comment
Share on other sites

eu am 318i 2004 si un prieten bun a4 131 cp tot 2004

am mers si cu a lui destul de mult si facand comparatie cu bmw pot spune ca , din punctul meu de vedere , bmw prin design , motorizari , e mai tinereasca , fiind mai sportiva , a4 e de oameni mai linistiti, familisti la casa lor , 320d e mult mai sportiva , are performante mai bune (150 cp fata de 131 cp , demaraj 8,9 sec , fata de 10.1 sec , sta mai bine in viraje , e mai agresiva , mai sexoasa , prin tot ce inseamna ea)

cand ma urc in a4 din bmw parca am o senzatie de mai multa sobrietate

eu nu regret nici un moment alegerea facuta

 

singurele puncte slabe ale lui 320d fata de a4 si in general seria 3 fata de a4 sunt -- finisajele interioare un pic mai slabe

- luminile de bord. a4 e plin de butonase si afisaje rosii si albastre f.frumoase , bmw e mai putin luminat si in portocaliu

- sistemul audio , audi concert e destul debun 8 dif + woofer , la bmw daca nu pui mana pe unul cu harmann kardon muzica e ca in cielo

- ar mai fi tractiunea spate dar eu nu o consider un punct slab

 

puncte mai tari la bmw fata de a4 sunt toate celelalte si ar trebui sa scriu pana diseara

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.