Jump to content

530i sau 530d


aphedrone

Recommended Posts

Totul depinde de propriul tau gust! Daca iti place benzina iti iei benzina , daca nu atunci ai varianta diesel! Pentru mine e foarte simplu , nu am nimic cu niciuna!Sunt mare fan benzina , si imi plac masinile si sportivitatea! Dar de masina zi cu zi ,de mers la servici,de plimbat toata ziua in oras logic ca se merita diesel pentru consum si chiar nu ma deranjeaza deloc zgomotul produs de "tractoras"!

Restu problemei din cate stiu eu 530i are motor aspirat si dieselul e turbo! Logic ca are cuplu mai mare ... incearca benzina turbo :blink: asa ca dupa parerea mea teoretic nu se pot compara ...

Si la final e alegerea ta ... e mai mult vorba de ce iti place : diesel sau benzina ... Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 122
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

530i .... pt ca are un motor care se preteaza unei asemenea masini...sunet superb in ture (nu de tractoras), putere si acceleratii f bune, silentiozitate la viteze mici, fiabilitate crescuta.

 

Eu daca nu ar fi goana asta dupa consum redus, as fi mers pe un 545i... :blink:

 

Dieselurile sunt motoare bune ...cuplu/consum etc..insa eu unul urasc zgomotul acela...nu-mi provoaca nici pe sfert senzatiile pe care mi le ofera un benzinar...

Link to comment
Share on other sites

Stiti ce s-a intamplat ieri? Am vorbit cu un prieten care mi-a spus exact ca spune tiberiuenache mai sus: ia-ti un 545i.

 

Si ... am dat o cautare pe mobile. Cam la 25k am gasit vreo 3 oferte. Doua automate, una manuala. 545i, 333cp :blink:

 

Ce spuneti? Aveti careva experienta cu motorul de 4.5l? Mai exact cu 545-ul? Masinile au peste 100k km. Una are 102, una 130 si una 140k km. Ce sa ma sfatuiti? E exact la acelasi pret cu 530i.

Link to comment
Share on other sites

Stiti ce s-a intamplat ieri? Am vorbit cu un prieten care mi-a spus exact ca spune tiberiuenache mai sus: ia-ti un 545i.

 

Si ... am dat o cautare pe mobile. Cam la 25k am gasit vreo 3 oferte. Doua automate, una manuala. 545i, 333cp :blink:

 

Ce spuneti? Aveti careva experienta cu motorul de 4.5l? Mai exact cu 545-ul? Masinile au peste 100k km. Una are 102, una 130 si una 140k km. Ce sa ma sfatuiti? E exact la acelasi pret cu 530i.

296778[/snapback]

ia manuala...si asa se gasesc cam greu sh, iar pt DE 140k kilometri nu e mult...

Link to comment
Share on other sites

Stiti ce s-a intamplat ieri? Am vorbit cu un prieten care mi-a spus exact ca spune tiberiuenache mai sus: ia-ti un 545i.

 

Si ... am dat o cautare pe mobile. Cam la 25k am gasit vreo 3 oferte. Doua automate, una manuala. 545i, 333cp :)

 

Ce spuneti? Aveti careva experienta cu motorul de 4.5l? Mai exact cu 545-ul? Masinile au peste 100k km. Una are 102, una 130 si una 140k km. Ce sa ma sfatuiti? E exact la acelasi pret cu 530i.

296778[/snapback]

 

 

Un 545i e super daca faci multe drumuri in afara :blink:

Link to comment
Share on other sites

@ciupanezu

Dieselul a cazut. Acum voi lua ori 530i ori 545i. Pretul e tot pe acolo, asa ca pretul de vanzare o sa fie tot pe acolo. S-o gasi un sarit sa cumpere un V8 :blink:

5.7s pana in suta, nu e rau. Chiar si cu un consum de 20l urban.

 

Maine sun la asigurare sa vad cat e Casco. O sa aflu cat e si RCA-ul si impozitul. Daca ma rupe, o las balta. TPI pentru 4.5l Euro4 e 6.4k euro. Dar o tin cu numere de Zoll vreo 3 luni, pe urma o mai tin o luna cu numere rosii romanesti, pana cand scad astia taxa. In acel moment probabil o sa platesc vreo 2k euro, ceea ce e ok.

 

Asigurarea la 520 care il am acum e 2,1k pe an pentru ca am cerut sa mi-o asigure la o suma mult mai mare ca ceea ce au propus ei. Ei au spuns 19k, eu am zsi 25k. Si uite asa sare de 2k pe luna. Probabil ca 545 il vor evalua in mod natural pe la 25k deci nu o sa platesc practic nimc in plus. Sa vad restul taxelor.

 

Un V8 e foarte tentant. FOARTE :)

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

Ai grija cu impozitele, asigurari, taxa de inmatriculare. Numai impozitele si asigurarile (casco + rca) sar de 3000 de eur pe an. Asta daca o inmatriculezi in ro.

296784[/snapback]

RCA costa la fel si pentru 530i si pentru 545i sau orice alta motorizare mai mare. Diferenta e doar la taxa, impozit si casco.

Link to comment
Share on other sites

@romulus

In banii pe care ii am disponibili era doar un diesel care ma interesa cu adevarat. A disparut pana m-am cacait eu, asa ca a ramas 530i. Iar acum ma chinui sa ma conving sa iau un 545i.

 

550i e cu facelift daca nu ma insel, SH incepe de la 39k euro :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca taxele din romania ar fi mai blande cred ca multi pasionati de bmw si nu numai si-ar lua m-uri sau masini cu motoare mari peste 3000cc. Dar deocamdata raportat la impozit si la celelate taxe 530i ramane o varianta mai putin costisitoare si destul de performanta. La 3.0 platesti daca nu ma insel 8-9 mil impozit pe cand la m5 platesti vreo 25-30 mil.
Link to comment
Share on other sites

Tocmai am calculat pentru 545i:

RCA: 100 RonImpozit: 2600 Ron

Casco: 6800 Ron

TPI: 6400 euro / sa speram ca o lasa pe la vreo 2k euro

 

3k euro pe an numai taxe/impozite cum spunea cineva pe aici. Rupere.

296978[/snapback]

1000 poate :blink:

Link to comment
Share on other sites

Da, 1000 :blink: Adica 10 meleoane vechi. Am refacut calculul si am facut si o comparatie.

 

545i

RCA: 1,000 Ron

Impozit: 2,600 Ron

Casco: 6,800 Ron

TPI: 6,400 euro / sa speram ca o lasa pe la vreo 2k euro

Benzina: 7,200 Ron

----------------------------

total pe an: 24,400 Ron

 

 

 

530i

RCA: 1,000 Ron

Impozit: 900 Ron

Casco: 5,800 Ron

TPI: 3,200 euro / sa speram ca o lasa pe la vreo 1k euro

Benzina: 4,000 Ron

----------------------------

total pe an: 15,100 Ron

 

Diferenta pe un an: 9,300 Ron ~ 3k euro.

 

FACE?

 

* am calculat cam 3 plinuri pe luna

** am presupus ca se modifica TPI

Edited by aphedrone
Link to comment
Share on other sites

3 plinuri pe luna ? eu bag 1 plin la 5 zile :blink: si am 318i ...

297014[/snapback]

 

Aia vroiam sa zic si eu... Cu 525iA bagam 3 plinuri pe saptamana, nu pe luna. La momentul de fata bag cam 2 pe saptamana cu CLK si mi se pare ca merg gratis.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.