Jump to content

635d


bobi11

Recommended Posts

  • Replies 241
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

deocamdata bmw nu se vrea asa exclusivist ca porsche si alte marci ... pana face M5 touring va face si seria 6 diesel, zic ca e blasfemie m5 touring pentru ca la cati cai putere are.. se lupta cu supermasini.. la care poate nu-i intereseaza daca nu ai unde sa pui poseta... Edited by Roxana
Link to comment
Share on other sites

deocamdata bmw nu se vrea asa exclusivist ca porsche si alte marci ... pana face M5 touring va face si seria 6 diesel, zic ca e blasfemie m5 touring pentru ca la cati cai putere are.. se lupta cu supermasini.. la care poate nu-i intereseaza daca nu ai unde sa pui poseta...

 

Nu mi se pare deloc o blasfemie M5-ul touring. Asa putem spune si despre M5 sau M3 sedan, ce treaba are numarul de usi cu puterea motorului ? Daca vreau un break supersportiv stiu ce sa caut RS6 sau M5!

Sunt multi tatici ce vor o masina sport, insa sunt fortati de sotii si copilasi sa se multumeasca cu un van sau un break "de familist".

Asa ca BMW si Audi vin in ajutorul acelor tatici ...care nu-s putini.

Edited by tiberiuenache
Link to comment
Share on other sites

Propun redenumirea domeniului din bmwclub.ro in bmwBenzinaClub.ro. Vad aici niste chestii de ma ia durerea de cap, acum un BMW diesel este comparat cu mileuri si cruciulite pe bord... de unde atata frustrare domnilor? Chiar credeti ca atatea sute de mii de oameni din intreaga lume care-si iau diesel sunt pur si simplu niste tarani imbecili? Chiar nu puteti accepta ca parerile si preferintele proprii nu sunt adevaruri absolute? Unii cumpara diesel pentru consum. Altii pentru cum se conduce (putere mare inca de la turatie mica). Nu va cere nimeni sa fiti de acord cu asta. Dar incetati cu atitudinea asta gen "daca ai bmw diesel, esti taran". Nu va face cinste nici voua nici forumului. Invatati sa respectati si alegerile si preferintele altora. Eu activez in general pe alt forum si uneori mai arunc cate-un ochi si pe-aici. Mi se pare incredibil cum orice discutie genereaza in diesel vs benzina, chiar daca tema este alta. Edited by Ice_2k
Link to comment
Share on other sites

Propun redenumirea domeniului din bmwclub.ro in bmwBenzinaClub.ro. Vad aici niste chestii de ma ia durerea de cap, acum un BMW diesel este comparat cu mileuri si cruciulite pe bord... de unde atata frustrare domnilor?

 

Pai tu te-ai uitat cu cine stai de vorba intai? Uita-te cine sunt mari fani benzina si apoi trage o concluzie, multi din ei nu baga benzina din veniturile proprii si aia care baga au bani destui ca sa nu le pese.

Link to comment
Share on other sites

Propun redenumirea domeniului din bmwclub.ro in bmwBenzinaClub.ro. Vad aici niste chestii de ma ia durerea de cap, acum un BMW diesel este comparat cu mileuri si cruciulite pe bord... de unde atata frustrare domnilor?

 

Pai tu te-ai uitat cu cine stai de vorba intai? Uita-te cine sunt mari fani benzina si apoi trage o concluzie, multi din ei nu baga benzina din veniturile proprii si aia care baga au bani destui ca sa nu le pese.

 

Exact! Si daca ai destui bani ca sa iti iei un E63 nu ar trebui sa te deranjeze diferenta de 3-4 Euro la 100km !

Motorul 3.0dTT este exceptional, insa parca nu sta bine pe un coupe sau cabrio de nivelul E63. In schimb l-as lua oricand pe un E90/E60/E70

Link to comment
Share on other sites

Sa nu ma intelegeti gresit...motorul biturbo 3.0 d de la BMW este un motor de exceptie, e adevarat......dar parca prea se amesteca treburile, un seria 6 eu il vad ca pe ceva special, cu un motor care sa-l turezi in blana si cu care preferi sa mergi cu muzica oprita ca sa il auzi....pur si simplu, seria 6 nu e facuta sa fie neaparat o masina cu care sa mergi drum cat mai lung fara sa alimentezi, prea vor sa imbine placutul cu..utilul...cand te uiti la vechea serie 6 iti dai seama ce fel de masina ar trebui sa fie un 6......

Consuma putin, e adevarat, trage foarte bine...la fel de adevarat...dar, cea mai buna comparatie care imi vine in minte este sa iei cei mai comozi pantofi sport (adidas sau altceva) :blink: cu cel mai stilat smoking sau costum.....

E ce se poarta in ziua de azi, una care sa le faca pe toate, telefon+aparat foto+camera video etc., vorba cuiva de pe aici, mai lipseste un carlig....

Un 6 e mai mult decat un mijloc de transport care trebuie sa te duca unde ai treaba si cu costuri cat mai mici.....prietenii stiu de ce......un 6 pur si simplu trebuie sa fie pe benzina (un NOS ar merge) :)).....au pus diesel pe 6 ca sa vanda mai multe masini si......cred ca reusesc....numai bine !

p.s: vrei o sabie ninja originala dar...daca se poate sa aiba si un tirbuson, furculita si lanterna...:)

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

never say never... am un revista auto din 90..... ce masini...ce performante....ce "cotete" catalogate de multi in ziua de azi....

 

( mentionez ca in revista gaseai un INFINITI, un test cu o HF Integrale , un 205 GTI , un tiat tipo , un nissan 300zx , un citroen ax , teste dinamice cu clasa e...)

 

ciudat , nu era nimic cu/despre nici un diesel....

Link to comment
Share on other sites

intradevar e motorul de 2l de la audi 100 si unele modele vw... dar sunt si unele diferente...oricum ptr aceea perioada 125 de cai, o masina usoara si un sasiu bun..erau ceva extreordinar...( la cativa ani a urmat si un 944 turbo de 280 cai...care fugea rau,dar deja era mai mare/greu,multa electronica...)

 

e la fel cum am simtit EU diferenta intr m3e30 si me e46...

 

.......... si totusi sunt diferente....cum nu au nici o legatura cei 200 de cai ai m3-ului e30 cu cei 220 ai mei ( e cipat...)

 

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

motoarele diesel incep sa se cam caute pe piata in curand cred ca o sa fie introduse mai pe toate masinile....nu cred , ca mai conteaza , ca seria 6 cu motor diesel nu este sportiva ....daca bmw simte ca poate sa scoata profit din asta crede ti ca o sa se gandeasca "Stai ma ca seria 6 trebuie sa fie doar pe benzina ca altfel nu mai pare sportiva " ...... 635d cu cateva optiuni ajunge in jur de 80-90.000 euro DDP ....deci o mica avere :blink:
Link to comment
Share on other sites

motoarele diesel incep sa se cam caute pe piata in curand cred ca o sa fie introduse mai pe toate masinile....nu cred , ca mai conteaza , ca seria 6 cu motor diesel nu este sportiva ....daca bmw simte ca poate sa scoata profit din asta crede ti ca o sa se gandeasca "Stai ma ca seria 6 trebuie sa fie doar pe benzina ca altfel nu mai pare sportiva " ...... 635d cu cateva optiuni ajunge in jur de 80-90.000 euro DDP ....deci o mica avere :blink:

 

 

Cred ca nimeni nu isi ia masina ca sa faca BMW profit!

 

Dizlpower a spus tot ce era de spus.

Edited by white320ci
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.