Jump to content

RS4 bate noul M3?


ggigiro

Recommended Posts

  • Replies 162
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

daca e sa comparam..obiectiv, interiorul lui rs4 cu interioru de m3..cred ca e toata lumea de acord ca rs4 arata mai "de curse"..are si audi atuurile sale la interioare.

 

motor de 4L aspirat cu 420 de cai numai BMW stie sa faca

 

rs4 e 4.2 si parca biturbo daca nu ma insel....

 

ganditi-va voi la un motor de m 3 e92...biturbo :blink:

 

e clar ca fiecare producator are aspecte pe care pune accentu...

 

singura problema pe care o am cu articolele de genu asta e ca de aici pleaca discutii de genu "mama frate ai vazut ca rs4 face muci nou m3"...

 

asta tin minte toti TDI-isti (cu D si I rosii eventual)...prostii

 

restu depinde de alegerea personala....noi alegem BMW pentru toate motivele pentru care am ales si pana acum

Link to comment
Share on other sites

pt cine e interesat si vrea sa inteleaga anumite lucruri spun atat:

Cititi despre motorul 6.3AMG....varianta de putere de pe C-Class,si de pe CL...si puterea maxima ce o poate dezvolta acest motor fara nicio limitare(pe C-Class e limitat vertiginos-strategie de marketing)...cititi despre greutate lui in comparatie cu BMW si Audi,si in comparatie de cc.

Veti intelege mult mai multe despre motoare...pt cine poate bineinteles...

end of OT

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde pana unde sau cine a scos ideea asta ca RS4 face m3-ul ? :) :blink: ...poate la nr de usi mai nou de cand cu m3-ul in 4 usi care a aparut si el nici macar atat ....nu suport lumea care se grabeste sa traga o concluzie (prosta) , de cand un audi cu acelasi nr de cai sta cu un bmw...rs4 nu are nici o sansa nici macar primii 10m pe plecare ...halal 4x4

 

ceva de savurat :)

http://www.youtube.com/watch?v=yMGjmU6ZB1s

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

nu stiu de unde pana unde sau cine a scos ideea asta ca RS4 face m3-ul ?  :)  :blink: ...poate la nr de usi mai nou de cand cu m3-ul in 4 usi care a aparut si el nici macar atat ....nu suport prostia ,

303169[/snapback]

 

 

Ai mers cu ambele modele, de unde stii ca nu este mai rapid RS4? :)

Link to comment
Share on other sites

Pai din primul videoclip, adica emisiunea "Turbo" de pe M6, rezulta o egalitate aproape perfecta.

Diferentele sunt la greutate - 5 kg in plus pentru M3, la tractiune - propulsie pt M3 si tractiune integrala pentru RS4 si la momentul atingerii puterii maxime.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

Pai cam asta e si realitatea, alegerea e pur subiectiva. Sunt oameni care prefera tractiunea integrala si oameni care prefera tractiunea spate. Exista fani Audi si exista fani BMW. E clar ca pe acestia n-o sa-i convinga nimic sa-si schimbe parerea, nici daca ar exista diferente semnificative intre cele 2 masini.

 

Eu nu as sta pe ganduri si as alege M3-ul, desi stiu ca si Audi face masini foarte bune.

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu egalitate ca valori dar pe o scurta liniutza nu am vazut sa ii tina piept rs4-ul nici macar pe plecare si asta e cam nasol pentru un 4x4

m3-ul are montat pe el cel mai performant motor de pana la momentul asta si au zis-o niste monstrii sacri ,la sfarsitul zilei audi tot audi ramane ... cand conduci un audi visezi la un bmw dar cand conduci un bmw nu ai cum sa visezi la un audi pentru simplul fapt ca audi-ul nu poate face tot ce face un m3 si nici macar nu se apropie de adrenalina pe care o resimti intr-un m3

Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

Eu n-am vazut nici o liniutza intre M3 si RS4 insa dupa cifre ar trebui ca RS4 sa fie mai rapid in linie dreapta. M3-ul este mai greu si are tractiune spate, deci la aceasi putere RS4 ar trebui sa fie mai rapid in linie dreapta.

 

La emisiunea Turbo din care ai postat tu s-a intamplat ca M3-ul sa plece bine insa cand vor aparea mai multe filmulete se va vedea clar care e mai rapid in linie dreapta.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
muahaaha asta asteaptam... se vede clar ca m3-ul e din alta clasa si rs4 nu are nici macar o sansa, pe plecare poate sa aibe rs4 un avantaj pe vreme proasta si rece se vede ca m3-ul pierde aderenta dar in conditii de circuit m3-ul este in alta clasa fata de rs4 ... :) :) :blink: :) :) cred ca ar trebui redenumit topic-ul in "noul M3 bate RS4" :) Edited by neo2004
Link to comment
Share on other sites

Frumos topic.

Acum ca unul e mai rapid cu 0.2 secunde pe o trasa ideala, sa fim seriosi. Astea-s discutii care in real life, in Romania, pentru voi si pentru mine nu fac doi bani. Nimeni de aici nu e in stare sa faca diferenta intre 4,5 si 4,3s pana la suta.

 

Pentru mine masinile sunt egale ca performante. Imi place mai mult cum arata Bimul. Dar, probabil ca as alege A4 pentru cele cateva chestii care le ofera in plus: 4x4 pentru conditii dificile, spatiu mai mare (4 usi) + calitatea mai buna la interior.

Link to comment
Share on other sites

[...]

4x4 pentru conditii dificile, spatiu mai mare (4 usi) + calitatea mai buna la interior.

311865[/snapback]

 

Asta cu spatiul mai mare inclin sa cred ca e o gluma. Chiar daca are 4 usi, crede-ma spatiul inauntru la A4 si familia sa, e extrem de mic comparabil, daca nu chiar mai mic cu E92.

 

A4 pentru mine e cea mai urata masina din clasa premium si interior si exterior.

Link to comment
Share on other sites

Daca era o gluma, bagam un smiley :blink: Stiu ca e mic spatiul. Dar nu cred ca-i mai mic decat la 3-ar, si coupe pe deasupra. Oricum, macar accesul e facil.

 

Faptul ca s-au gandit sa scoata si un M3 sedan vine in sprjinul afirmatiei mele ca cele 4 usitze s-ar putea constitui intr-un avantaj. De fapt sunt convins ca este. Coupe iti cumperi ptr. 2 persoane. Dar ce te faci daca esti la fel de sportiv, dar vrei ptr. 4 persoane? Ta-taaam! De ce sa restrictionezi piata?

Probabil ca un test intre cele doua sedanuri ar fi fost mai potrivit.

 

A4 nu mi se pare urat, mi se pare foarte conservator. Dar asta nu e musai un lucru rau. Imi da impresia de foarte bine inchegat, robustete.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.