Jump to content

E 39 - E60


Ady 3

Recommended Posts

salut

sunt curios domnilor daca e60 o sa fie fabricat atatia ani ca e39

nu credeti ca o perioada atat de lunga de fabricatie spune ceva

sunt convins ca cei de la bmw nu merg in regres altfel nu imi luam bmw

parerea mea e ca e39 e mai misto decat e60 la ceeasi bani iti iei un e39 mai dotat si la fel de sigur ca un e60

 

oricum eu nu imi doresc ceva in plus de la masina mea

nu cred ca ma ajuta la ceva cel putin la siguranta nu cred ca ai ceva in plus la e60 (am uitat sa precizez ca a mea are 12 airbaguri, DSC, servotronic ) nu credeti ca e suficient ? + aproximativ 1 milion km ai soferului , ce mai vreti altceva

asta e ca la cei care au vandut Solenta sa isi ia Logan si acu stiu o gramada care regreta

asta e parerea mea si nu e obligatoriu sa fie impartasita

apropo stiti de unde pot lua un set de amortizoare fata e39 de calitate ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 279
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

corect pana o anumita suma

azi am vazut un accident intre un bmw e60 si un bus LT35.

busu loveste lateral dreapta fata bmw-ul si din toata aceasta chestia busul e facut praf in fata nici macar usa soferului nu se mai inchide pacat ca nu am facut niste poze.

BMW-ul la prima vedere usa fata si spate de schimbat probabil dar nu sigur stalpul central de indreptat aripa fata de scchimbat si alte marintisuri.

Masina a mers singura pe rotile ei au ramas uluiti si politistii

Asta e principalul motiv pentru care am ales un BMW si mai ales seria 5 , siguranta multi spun ca dotarile astea nu isi au rostul, dar e suficient o singura data sa ai (ma refer la un eveniment de genu asta) , si daca le ai scapi.

Link to comment
Share on other sites

e39 e vechiut si invechit moral, e60 la banii astia il iei cam chel si cam mult rulat. e90 nu va place? sau e prea mic pentru nevoile voastre? mi s-ar parea un 'compromis' perfect...

 

Man, chestia cu "invechit moral" e asa de usor de adus in discutie pt ca e un argument simplu de expus, greu sau imposibil de combatut. Dar "invechit moral" ca termen nu se refera pur si simplu la varsta, ci la multe alte aspecte : evolutia produselor in general, a optiunilor, etc.

 

Daca compari in E39 din 2003 cu aproape orice alt model de masina a altor marci din 2007, vei vedea ca e mult peste ca tehnologie, gadget-uri, etc. Intr-adevar E60 are cateva chestii interesante in plus, dar pana sa spui ca e39 e invechit moral e foarte departe.

 

Deci, eu cred ca e39 nu e invechit moral ci doar se matureaza ca vinul bun :blink:

Edited by andrei27
Link to comment
Share on other sites

Bravo prietene!!! Am vazut ca esti fidel lui E 39 , si eu la fel ( eu am o varsta , fata de a ta ). Intr-adevar e masina NEMTEASCA 100%. E 60 e masina ,,americana,, cu motor german - vezi desgner-ul . Cred ca E 39 impune mai mult ,,respect,, pe sosele decat E 60. Dar ...ca si noi barbatii, ne plac mereu cele tinere. Referitor la pret, de asemenea, sunt de acord cu tine, dar depinde ce optiuni are E60, fata de E 39. A'propos, esti tare in BMW, FELICITARI. Te urmaresc pe forum si ai ,,,intrari,, si teme SUPER. TE FELICIT. STIMA!!!

Totul tine de banii de care dispui.

 

Eu n-as da E39 din ultimii ani si foarte dotat pe E60 chel doar pt ca e E60 si ca pare masina mai scumpa.

 

E39 este unul dintre cele mai frumoase BMW-uri, si sa fim seriosi nu cred ca E60 este peste E39 la confort.

 

Ca siguranta, tehnologie, gadget-uri da, insa la confort nu prea cred.

 

Per total E60 este o masina superioara insa nu datorita confortului superior.

 

Mai e si problema masinilor din primii ani de fabricatie care chiar sunt de evitat.

 

Daca vorbim de E60 facelift, acolo chiar vad o superioritate clara a E60-ului fata de E39 si anume motoarele mult mai avansate, mult mai puternice, mult mai economice.

Link to comment
Share on other sites

Bravos lui E 39! Si tie, coane ! Am, si sunt un fan al acetui tip de....avion. Cei de la Mercedes, cica, le spun ...masini... la BMW -uri

salut

citesc de ceva vreme forumul

spun de la inceput ca sunt posesorul unui e39 touring exclusive edition cu motorizare 525d din decembrie 2003 , are toate dotarile in afara de piele si incalzire in scaune.

Daca ar fi sa imi iau masina acu si sa aleg intre e39 al meu cu toate dotarile si starea tehnica impecabila luat la pretul de 18000 euroi si un e 60 care cu toate aceste dotari cred ca se duce mult peste (nu ma refer la unul nou) si nu e vorba in cazul meu de bani , a-s alege tot e39.

Apropo de ce credeti totusi ca un e39 e apropiat la pret de un e60 in Germania?

Oare aia chiar sunt in necunostinta de cauza.

De fapt vorba unora e39 il putem asemana cu Mercedesul ala vechi bot de cal care a fost o greseala tot a nemtilor (l-au facut prea rezistent), si nu se mai strica.

Cand am luat masina am avut de ales intre e39 si e60 puteam sa iau oricare dintre ele, le-am condus pe amandoua dar e39 iti da acea senzatie de siguranta si confort totodata (oricum materialele interioare sunt net superioare la e39).

Link to comment
Share on other sites

Bravo prietene!!! Am vazut ca esti fidel lui E 39 , si eu la fel ( eu am o varsta , fata de a ta ). Intr-adevar e masina NEMTEASCA 100%. E 60 e masina ,,americana,, cu motor german - vezi desgner-ul . Cred ca E 39 impune mai mult ,,respect,, pe sosele decat E 60. Dar ...ca si noi barbatii, ne plac mereu cele tinere. Referitor la pret, de asemenea, sunt de acord cu tine, dar depinde ce optiuni are E60, fata de E 39. A'propos, esti tare in BMW, FELICITARI. Te urmaresc pe forum si ai ,,,intrari,, si teme SUPER. TE FELICIT. STIMA!!!

 

Multumesc! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Daca observa cineva pe acest topic un posesor de E39 care a spus ca E60 arata mai bine sa mi-l aratati si mie! :blink:

Un e39 decent dotat si ingrijit arata mult mai bine decat un e60 cu carpe pe scaune. Parerea mea. :)

Link to comment
Share on other sites

Daca observa cineva pe acest topic un posesor de E39 care a spus ca E60 arata mai bine sa mi-l aratati si mie! :blink:

Cand il vei gasi, nu va fi decat exceptia care intareste regula.

Cred ca proprietarii de E39 sunt mai consecventi in a-si ridica in slavi masina decat proprietarii de E60 :).

Edited by 525da
Link to comment
Share on other sites

Cred ca E 60 e un E 39 care a facut mai multe operatii estetice, din care , multe nereusite ( vezi chiuveta din spate - portbagajul - asta e vorba celor de la Top Gear ). Motorul, un pic mai puternic. Despre dotari: poti pune aceleasi optiuni si pe una si pe alta). Vedeti ce se intampla cand se baga iar americanii in Europa! Asta e parerea mea ( sa nu se supere posesorii de E 60, pt a nu se crea polemici intre fani BMW)

Daca observa cineva pe acest topic un posesor de E39 care a spus ca E60 arata mai bine sa mi-l aratati si mie! :blink:

Cand il vei gasi, nu va fi decat exceptia care intareste regula.

Cred ca proprietarii de E39 sunt mai consecventi in a-si ridica in slavi masina decat proprietarii de E60 :).

Link to comment
Share on other sites

parerea mea este ca exista totusi la E60 o evolutie sesizabila in materie de design,poate prea extravaganta pt. timpurile noastre,dar eu cred ca in viitorul apropiat va fi chiar mai apreciat;interiorul totusi la E60 e chiar aproape ridicol as zice eu(e mult mai reusit la E39;daca ar fi semanat cu E90 de exemplu ar fi fost o.k);dar exteriorul lui E60 in schimb mi se pare unul din cele mai reusite si indraznete din toata gama de modele actuale(tata-miu are e39 dar imi place per ansamblu mai mult E60).
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Dar tot E39 e mai bun daca ai sub 20 000 euro :blink:

 

Eu chiar nu mi-as lua un E60 mai ieftin de 25 000, motivele sunt evidente.

 

Aproape ca imi pare rau sa redeschid acest subiect.... dar nu se poate face o comparatie intre cele 2 modele. Depinde ce cauti la o masina. Vrei linii elegante? E39. Vrei look modern? E60. Este adevarat, cat am avut E39 nu m-am gandit o clipa la E60 ca fiind o masina mai buna. Sau mai frumoasa. Din contra, mi s-a parut urata in comparatie cu E39-le meu. Pana mi-am dat seama de ce. E60 pare o masina neterminata si anonima, in variantele care apar pe soselele noastre; cu jante pe 16", modelul ala urat cu 5 spite groase si fara kit M.

Si mi-am dat seama de treaba asta cand stand la un semafor in E39, a trecut un E60 pe contrasens, cu jante cred ca pe 18" si cu kit M. Nu am putut sa ma abtin sa nu intorc capul. Era frumos, impozant. Din ziua aia am inceput sa privesc E60 cu alti ochi. Jantele schimba total imaginea lui E60. Pacat ca majoritatea merg pe nenorocirile alea mici de 16". Este adevarat ca jantele mici sunt bune prin gropile noastre... dar totusi... baba sufera la frumusete.

 

Eu am avut asa (poze atasate):

E39 525d din 2003 cu flash la 191cp - fosta

E60 535d din 2005 stock - actual

 

Dupa 3 luni de zile de condus E60, m-am suit in vechiul E39, care l-am vandut unui prieten apropiat. Prima impresie? Pare invechit. Prea simplu. Prea.... plictisitor si nu ma refer la faptul ca are mai putina putere, 525d inca trage onorabil. E39 este plictisitor din cauza simplismului. Nu are atatea butonase si jucarii cate sunt in E60. Clima este greu de folosit pe E39, este mult mai usor sa invarti knob-ul pe E60 decat sa apesi in mod repetat la E39. DSC-ul intra mult mai tarziu pe E39 si este abuziv. Lasa masina sa derapeze mult, dupa care intra brusc si corecteaza. Pe E60 intra din timp, foarte subtil si corecteaza mai eficient. Sunt MULTE alte diferente, care nu tin de motor/transmisie si care il pun pe E60 in fata lui E39. Nu este o ofensa la adresa proprietarilor de E39, este doar evolutie. Dar, trebuie sa conduceti ambele masini, cu motoare si dotari similare, cateva saptamani pe fiecare inainte sa va dati cu parerea si sa ziceti ca nu sunt diferente in afara de look.

 

Confort interior... as zice cam la fel, pe durate scurte. Dar sa nu ne pacalim. Diferenta se face la drum lung. Ce pot spune, este ca E60 ESTE mai confortabil la drum lung. Daca in E39 trebuia sa opresc la fiecare 4-5 ore sa ma intind, cu E60 am condus si 15 ore in continuu. Bucuresti - Augsburg fara oprire, decat alimentari.

 

Interior - materiale folosite, jos palaria, E39 castiga aici. Nu ma refer la piele. Nu ma pricep la piele sa stiu care e de calitate mai buna. Ma refer la materialul din care este confectionata plansa de bord (scoica). Mi se pare mai mare calitatea la E39 decat la E60. Bordul lui E60 tinde sa scartiaie/trosneasca la trecerea prin gropi. Faptul ca in E60 se gasesc niste plastice pe stalpi care par ieftine rau.... nu da bine deloc.

 

Asta este parerea mea.

post-8919-1201674750_thumb.jpg

post-8919-1201674835_thumb.jpg

post-8919-1201674907_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Nu pot sa ma abtin ca dupa cele 8 pagini de argumentari teribile sa nu imi spun si eu parerea.

Acest topic poate continua la nesfarsit. Fiecare o tine pe a lui. Eu pot sa va zic ca am un e39 si l-as schimba pe un e60. De ce? Pentru ca masina mea e din 2001 si imi e frica de potentialele probleme precum si de pretul la revanzare al e39-ului care se invecheste din ce in ce mai mult(tin sa precizez ca venitul meu nu este unul f mare ceea ce ma face sa fiu foarte atent la ). DAR DAR DAR:

daca as avea ocazia sa aleg intre un e39 din 2008 (ar fi frumos nu???) si un e60 din 2008 la aceleasi dotari si motorizare as alege E39 si daca ar fi un pic mai scump. A fost o super masina consider eu. Reusita din toate punctele de vedere. Daca discutia asta ar fi fost intre e39 si modelul anterior sunt sigur ca nimeni cu e34 nu ar fi contestat e39 asa cum se face acum de catre noi cei cu e39 fata de cei cu e60. E tot ce am avut de spus....

Nu doresc sa supar pe nimeni. Nimeni nu accepta sa i se spuna ca masina lui nu e buna. De aceea am spus la inceputul postului ca acest topic poate continua la nesfarsit...

Toate bune

Edited by vardan85
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.