Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

La E60 cu xenon si high beam assistant nu se poate faca ca la F30?

Adica sa regleze faza lunga in functie de masinile din fata, sa faca tunel de lumina, sa lase farul stanga mai jos cand vin masini din fata dar sa am vizibilitate mai buna pe marginea drumului....

Aia e valabil doar la ultimele editii de F-uri, cu faruri LED. Xenon-ul nu face asta. Iar E60 in niciun caz.

Link to comment
Share on other sites

Gresit.

In filmul tau e high beam assistant pe adaptiv.

Nicidecum nu iti coboara/ridica farurile cand vine cineva din fata. Cu atat mai putin sa-ti faca tunel de lumina.

Doar iti comuta intre faza lunga si scurta.

 

Tu vrei asta:

https://www.youtube.com/watch?v=-dvPZ3H1Vm4

 

Eu vad o diferenta.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Crede-ma, e doar poveste plus impresie.

Farurile xenon nu fac asta. Doar adaptiv + cornering + high beam assistant (activare/dezactivare automata faza lunga).

Pe langa superioritatea luminii, acesta e inca un avantaj major al farurilor cu matrice de LED-uri.

Poti sa ma crezi sau poti sa cauti orice informatie legata de asta, rezultatul va fi acelasi: nu exista ceea ce spui tu.

Link to comment
Share on other sites

Adrian, tu cunosti termenul High beam Assistant? Inseamna asistenta la schimbarea fazei lungi.

Mai pe romaneste, iti comuta faza scurta/lunga atunci cand vine o masina cu luminile aprinse din sens opus.

 

La VW e altceva. Insa BMW nu are asa ceva pe faruri cu xenon. Cel putin nu la nivelul E-urilor.

Edited by C_o_s_m_i_n
Link to comment
Share on other sites

Normal ca stiu ce inseamna HBA.

Eu n-am spus ca exista sigur la E-uri.

Eu am intrebat daca se poate faca cumva ca la seria 3 (F30) si seria 7 (F01) ca si cele din videoclipurile de mai sus unde specifica clar ca au xenon si au si functia asta care e inclusa in Visibility Package.

Stiu ca e nevoie de HBA si Adaptive Bi-Xenon Headlights ca sa functioneze.

Dar oare ce mai trebuie in plus? O fi destul o codare?

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa ma contrazic, insa filmuletul e destul de evident, nu?

Uite inca unul: https://www.youtube....h?v=yJYJS5thyQA

Tehnologia e de mult timp disponibila si la alte masini cu xenon.

Chiar si VW are asa ceva pe xenon (dynamic light assist): https://www.youtube....h?v=jgs6ZBWh9tQ

Nu se poate face Adaptive headlights cu xenon. Punct. Treaba asta-i valabila doar la faruri full Led. E diferenta mare intre high-beam assistant si adaptive headlight. La cele adaptive, adica cu Led uri, pata de lumina ce se modifica i se zice "cut of line" Deci ce fac farurile adaptive? Modifica cut of line ul pentru o iluminare cat mai eficienta pentru sofer.

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Nu se poate face Adaptive headlights cu xenon. Punct. Treaba asta-i valabila doar la faruri full Led. E diferenta mare intre high-beam assistant si adaptive headlight. La cele adaptive, adica cu Led uri, pata de lumina ce se modifica i se zice "cut of line" Deci ce fac farurile adaptive? Modifica cut of line ul pentru o iluminare cat mai eficienta pentru sofer.

 

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

 

Deci filmulete de mai sus sunt trucate? Scrie clar ca e xenon.

Si masina mea are adaptive headlight S524A Adaptive Headlights si nu face asa.

Sa nu informam gresit oamenii.

Link to comment
Share on other sites

Deci filmulete de mai sus sunt trucate? Scrie clar ca e xenon.

Si masina mea are adaptive headlight S524A Adaptive Headlights si nu face asa.

Sa nu informam gresit oamenii.

 

 

Nu stiu la xenon ce inseamna adaptive, dar faza cu modificarea formei cut-of-line-ului(pata de lumina) nu se poate realiza din bec!

Link to comment
Share on other sites

Inca ceva: geamurile pe spate, la apasare lunga, nu coboara/urca continuu. Se misca doar cate ~5 cm.

 

Ai incercat sa le "inveti" care e lungimea de cursa?

 

Am reusit. Mai jos am pus procedura de reinitializare.

 

1) Roll down the window all the way from the "broken" window (it wants to stop every xx inches, keep making it go down all the way)

2) I released the switch

3) I pushed and held down (I heard from another place that it needs to be exactly 17 seconds)

4) After 17 seconds I immediatly pulled up on the switch to roll the window up (it went all the way up).

5) after the window went all the way up, and still holding the up switch, it rolled all the way down, and then all the way up once more.

6) After #5 the process was complete and the window was functioning normal again.

Link to comment
Share on other sites

Are cineva idee care sunt simptomele unui rulment uzat pe fata la un E60? Pot aparea vibratii in mers in volan din cauza rulmentului ? Huruit nu imi dau seama sa aiba.

 

simptom e zgomot la rulare , de multe ori se aude si din masina , un mecanic isi da seama imediat trebuie ridicata pe elevator , iti poate da vibratii daca are vreo bila crapata si se misca roata , am patit eu o schema similara la \e46

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

simptom e zgomot la rulare , de multe ori se aude si din masina , un mecanic isi da seama imediat trebuie ridicata pe elevator , iti poate da vibratii daca are vreo bila crapata si se misca roata , am patit eu o schema similara la \e46

 

Cu masina suspendata ar trebui sa aiba joc roata daca e miscata sa inteleg ... la mine nu are. E doar o vibratie mica in volan la rulare.

Link to comment
Share on other sites

Deci nu imi vine a crede .Am mers pana acum la 3 service-uri in Oradea si nici un mecanic nu e in stare sa elimine vibratia din volan :angry2:

nu mai stiu ce ai schimbat dar eu as schimba capete de bara complet tot bratul , merita o incercare , eu am avut batai la bascule si pe elevator iesea totul bine dar de fapt in sarcina bateau in draci ,, ca urmare am demontat basculele si pe stand aveau joc f mare pivotii , deci nu poti sa verifici mereu o piesa pe masina .chiar daca montata pare ok .

Link to comment
Share on other sites

Am un e60 fara navigatie. Poate sa ma lamureasca cineva si pe mine daca am cic, ccc sau ce am?

Dorinta mea e sa-i pun un ecran care sa ocupe tot spatiul alocat. Eu am ecran mic. In dreapta, daca dau de idrive, am obc. Cred ca m-am facut inteles.

Din cate am citit pe aici, cic nu am sigur. S-ar putea sa am ccc dar nici de asta nu sunt sigur. Cineva zicea ca am mask (sau ceva asemanator).

Daca se poate si o recomandare de unde sa achizitionez ce am nevoie. Nici nu stiu ce sa caut in google. Am citit undeva ca un ccc (ocupa tot spatiul alocat ecranului) la "second" e vreo 200 euro, ca nu-l vrea nimeni..... Asa e?

Deci un raspuns de genul "cauta pe google retrofit ......... la .........." m-ar ajuta cel mai mult. Nu simt lipsa navigatiei, ma supara doar ca "ecranul" nu ocupa tot spatiu. Cine a avut asa ceva, probabil stie la ce ma refer.Daca intreaga operatiune costa mai mult de 1-1500 ron (dupa opinia voastra) nu mai au rost explicatiile, ca nu sunt dispus. Mersi.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.