Jump to content

Seria 5 E60, 2003-2009


Christian10

Recommended Posts

Buna seara!Nu stiu daca am postat unde trebuie,spuneti-mi si mie care ar fi solutia sa montez incalzire in scaune ,ce ar insemna acest retrofit,inca nu am masina cumparata,dar vreau sa-i fac acest lucru daca o iau sau ce retrofit ar insemna o inlocuire a interiorului cu cel comfort (scaune seria 7 cu memorii) si chiar mai bine daca stiti pe cineva care s-ar baga la acest lucru.Le-am zis celor de la BMW sa-mi faca un deviz sa pun incalzire in scaune la masina si astept sa vad ce pret imi zic.ma astept la cel putin 500 euro.

 

Eu zic sa te astepti undeva la peste 1000Euro. :) Esti optimist.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

.. Exista si la bmw vreun sistem de incalzire auxiliara parca PTC ii spune, un fel de calorifer electric care baga caldura dupa 1-2 min indiferent de cat de frig e afara sau doar webasto? Chestia asta o are audi si ma incanta mult sa am caldura repede si sunt curios daca exista si la bmw si cum imi pot da seama daca are..

 

 

 

 

Eu am un 530d LCI si nu am "caloriferul" dar se incalzeste destul de repede, dupa 5-10 min e destul de cald in masina

Link to comment
Share on other sites

sunt curios si eu unde verificati km. fiindca mie mi-au zis ca nu se poate!(nu am fost la reprezentanta)dar am intrebat la un service care mi-a zis ca merge destul de des la BMW,pentru diferiti clienti care-i are.

se poate ferifica km la reprezentanta daca masina a facut schimburile la reprezentanta.

la mn ia verificat. a bagat cheia intrun aparat si ia aparut tot istoricu masini . bineinteles pana sa plece din germania.. daca e rulata in ro nu prea ai cum sa ii verifici.

nici io nu ma pricep bine. dar io asa am facut.

bafta

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am si eu nevoie de un sfat de la posesori.Vreau sa cumpar un seria 5,525D cutie autĂłmata(moderna)fabticat in 2007(decembrie),full option mai putin trapa, insa problema este ca are 305 000 km,cu carte servis stampilata la reprezentanta(se poate verifica),Interiorul si exteriorul sunt impecabine.masina este in Spania iar pretul de achizitie ar fi 8400.Merita avand asa de multi km?

Ia in calcul ca in spania sunt temperaturi foarte mari,atat vopaseaua cat si motorul au mult de suferit. nu gasesti in germania la km aia?

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Toate dimensiunile permise sunt puse pe stalpul B al masinii. Se vede cand deschizi usa la sofer. In principiu, pe jantele originale de E60 (7j/16 et 20) merg 225/55/16 si 205/60/16 dar pot diferi in functie de motorizare. Edited by X M I
Link to comment
Share on other sites

In urma unei constatari mai amanuntite trebuie sa inlocuiesc urmatoarele:

 

Bucsa grup

Flansa cardan

Tampon cutie de viteza

 

De aici sa vina si problema de mai sus ?

 

 

Salutare! am cumparat si eu un E60 din 11/2008 (model Euro 5),masina este ok nu are nici-o problema ,dar exact problema care a descriso colegul mai sus o am si eu ,daca o putem numi problema.Din ce m-am uitat pe forum mai multa lume spune ca asa face pe liber acest motor N47(a mea este manuala),multa lume mi-a spus dinainte sa iau masina ca este un motor putin mai zgomotos decat majoritatea,dar la relanti de ex la semafor sau cand stau pe loc exista o vibratie care se simte mai mult in schimbator si putin in scaune,nederanjanta sa zic asa,dar cand merg cu 40-50-60 km/h si o scot pe liber tremura destul de urat,adica se simte clar ca si cum ar fi un tampon la motor lipsa,dar cum o bag in viteza dispare de tot vibratia respectiva!Ce sa fie?? l-am sunat pe cel de la care am luat masina si mi-a spus ca el nu a sesizat asta deoarece nu o scoate pe liber deloc sau sa mearga cu ea pe liber decat cand sta pe loc.El mi-a zis ca se poate sa fie de la esapament(care se misca destul de urat cand am ridicato pe elevator,impingeai cu degetu de el si avea joc mare de tot,dar suportii erau buni) daca simt vibratia in toata masina,omul e sincer si nu ar fi avut probleme sa-mi zica dupa vanzare daca are masina ceva orice ar fi fost,el mi-a zis sa stau linistit ca masina e foarte buna si nu are nici-o problema,asa pare la modul cum a fost ingrijita,cum merge si cum se simte,dar totusi vibratia aia este foarte puternica.

 

Un ex: stateam in dreapta si taikmiu conducea si inainte de vreun sens giratoriu sau de astea o scotea pe liber si punea frana,i-am zis de cateva ori ca face urat cand pune frana ca si cum ar fi discurile ovalizate...ehh..acel sunet e de la vibratia respectiva care nu-mi dau seama de unde vine!(eu cred ca de prin partea motorului).Ce sa verific mai atent,la ce sa ma uit?chiar as vrea sa mai merg cu un E60 manual acelasi motor sa vad cum face ,dar nu prea am ocazia.

 

Daca poate cineva sa ma ajute cu niste informatii mai clare daca doreste il rog sa-mi lase mesaj si pe privat si facem schimb de numere.Multumesc!O seara frumoasa!

Edited by davyd
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Salutari ! Am faruri cu CORNERING exista posibilitatea de`a activa pe ele DLR in loc de a se aprinde la viraje stanga/dreapta sa le pot folosi pe ambele la o anumita intensitate ?! Multumesc anticipat !

 

Lampile de cornering nu se pot folosi pe post de DRL :) Desi emit o cantitate mare de lumina, peste intensitatea unui DRL, de altfel fiind considerata o functie de tip headlamp, din cauza ca aceste lampi emit lumina in lateral(90gr) si nu pe directia de mers, e de la sine inteles ca nu vor putea fi utilizate ca si DRL. Au fost proiectate sa ilumineze cat mai in lateral, de aici si numele de cornering lamp, tocmai sa imbunatateasca vizibilitatea pe partile laterale ale masinii.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

M am oprit la un e60 535d din 2009 in jur de 185.000km

Am vazut un coleg pe aici cu 535d (lexius) sau ceva de genul, care a avut o groaza de problema cu ea, pur ghinion sau toate sunt asa. La masinile mai recente mai apar probleme astea sau s-au rezolvat pe parcurs?

La ce probleme sa ma astept la modelul asta din 2009?

Este in general un model fiabil?

Edited by ashkael
Link to comment
Share on other sites

Daca te iei dupa Lexius nici o masina nu e buna, asa ca baga-ti mintile in cap si cauta masina care iti place.

 

Asta-mi place. BMW 535d e60. O sa fie prima oara cand o sa detin o masina cu tractiune pe spate, presupun ca nu mai este ca inainte cand mergea lumea cu sacii de nisip iarana. Voi cum treceti pste anotimpul rece, aveti probleme ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.