Jump to content

25-28 a suta pentru un e46 330xi cutie aut. o fi normal ?


hoinar

Recommended Posts

Multam ....dar Nu dimpotriva, am incercat (si am reusit) la ultimele 2 plinuri sa nu trec de 3000 doar ca e traficul asta de la noi si e ceva mai frig .....nu stiu daca e cazul sa ma duc cu ea la AB sau la Filaret ....
Link to comment
Share on other sites

Multam ....dar Nu dimpotriva, am incercat (si am reusit) la ultimele 2 plinuri sa nu trec de 3000 doar ca e traficul asta de la noi si e ceva mai frig .....nu stiu daca e cazul sa ma duc cu ea la AB sau la Filaret ....

 

mi se pare foarte mult,sincer...cred ca 18-20 ar fi mai realist la traficul din bucuresti

Link to comment
Share on other sites

As zice ca e normal ca l-am vazut in actiune si merge destul de agresiv! La mine (320i automata) imi papa un plin de benzina la 300km in bucuresti-adica un 20%! eu zic ca e normal

Pe BC imi zice consum mediu 17% dar este ireal pt ca imi papa 20%, asa ca este irelevant consumul pe BC!

 

 

Cat de agresiv poti sa mergi in buc cu semafoare din 300 in 300 m ... Aglomeratia e cea mai mare problema ..Oricum un consum enorm ..O sa ajungem sa ne luam masini superfull dar slabe ca putere ...La cat o frecam aiurea in trafic ...e mai important sa te bucuri de tot felul de optiuni si confort interior decat de un sprint pe 200 M .. :blink: ..in fine ma refer la cei care-si iau masina sa mearga la servici ...Daca e doar de plimbare atunci sa ia cat vrea ea ...

Edited by myxage
Link to comment
Share on other sites

Si a mea tot automata e :blink: dar am 3500 cmc, la tine 20% nu e normal.

 

Depinde cu ce viteza a mers. Si eu am inregistrat intr-o zi consum de 28. Viteza medie era de 8-9 km/h. Daca jumatate din timp a stat pe loc, e ceva normal sa indice atat.

Link to comment
Share on other sites

Pai da, daca a stat in aglomeratie e normal, insa consumul mediu adevarat este cel calculat pe minim 500 km..

 

Nu cred ca are legatura neaparat cu numarul de km. Sa nu fie pe 2 km, aia e clar irelevant. Dar daca traseul lui zilnic implica semafor din 10 in 10 secunde asa cum e la mine, atunci poate sa calculeze media pe 500.000 km, tot peste 25 ii da. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Mie pe 318i imi indica 11% pe BC si la pompa imi da 8,8% asta in oras...In bucuresti ajung lejer la 13-14% pe BC in trafic infernal deci probabil ca si cel la pompa creste pe la 10% iar la drum intins mers FOARTE lejer am scos si 5,5%, dar cu mercedesul C 180 care e tiptronic (si are motor de 2.000 cmc) nu reusesc sa scad cu consumul sub 13-14% in oras iar in bucuresti papa cam 16-17%, dar din cate am inteles Mercedesurile benzinare stau foarte prost la consum iar BMW face motoare foarte echilibrate in raportul dintre calitate si consum...Deci mi se pare enorm 25-28%... ML-ul 55 AMG imi ia 35% la 240kmph pe autostrada...
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.