Jump to content

lanturi?


Krash23_2006

Recommended Posts

combinatia asta cu lanturile e mai costisitoare decat pare. Practic lanturile astea sunt ca niste mici gropi, sau ceva piatra cubica si in timp distrug de la rulmenti pana la bucsi si pivoti.

asa ca mai bine nu le folositi sau folositi/le putin!

bafta pe patinuarul de afara! / fara incidente.

Link to comment
Share on other sites

Lanturile folosite pe zapada(nu pe asfalt sau gheata) nu produc daune la masina. Pentru a nu produce daune jantei de aliaj sunt recomandate lanturi speciale pentru jante de aliaj. Sunt lanturi cu protectie pt jante de aliaj http://www.snowchains.co.uk/main/klack_and_go_pro_tech.htm sau o alternativa la lanturi http://www.autosock.com/page.aspx?did=9052...se+the+AutoSock.
Link to comment
Share on other sites

Lanturile sunt super ok pe zapada si gheata , atata . Eu unu nu as merge cu ele pe asfalt .

 

Cum e acu bucurestiul e ok pe bulevardele principale , printre blocuri e mai greu dar acu e culmea , doar nu iti pui lanturile , iesi din spatele blocului si pe urma le dai jos :blink:

Link to comment
Share on other sites

cand ramai intepenit in munti nu cred ca-ti mai arde sa dai roata jos sa montezi lanturile la frig de -15 grade

 

cea mai veche solutie IMPINSUL :blink:) yo asa am scapat de 2 ori dupa ce m-am chinuit 2 ore sa montez niste lanturi (fara sa dau roata jos ca oricum nu puteam s-o ridic ca erea moale sub zapada ) evident ca la ce frig erea si cati draci aveam nu am reusit sa le pun in concluzie am aruncat 80 ron pe o pereche de fiare care zac pe balcon

Link to comment
Share on other sites

Pentru tractiunea spate, eu nu recomand lanturi datorita puterii transmisiei. Am avut si chiar pe zapada am avut pb. S-au rupt, au atins in aripa si s-a luat toata vopseaua.

Sunt 2 tipuri de lanturi: cele care tb. sa dai roata jos si sa le montezi si cele care pur si simplu, le intinzi pe jos, aduci rotile pe ele si doar le inchei prin sigurantele pe care le au.

 

Daca aveti posibilitatea, achizitionati lanturi din afara, nu din RO. Aici toate sunt niste mizerii. :blink:

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde se pot gasi pentru 17" 205/50/17 ?

Am fost degeaba la o gramada de benzinarii, pina acum nu am avut nevoie dar vreau sa ma duc la ski si nu se stie ...

 

 

pai bine frate la x drive al tau te mai gandesti la lanturi , cauciucuri de iarna sunt suficiente ; unde ai de gand sa bagi bijuteria aia de masina

Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde se pot gasi pentru 17" 205/50/17 ?

Am fost degeaba la o gramada de benzinarii, pina acum nu am avut nevoie dar vreau sa ma duc la ski si nu se stie ...

 

 

pai bine frate la x drive al tau te mai gandesti la lanturi , cauciucuri de iarna sunt suficiente ; unde ai de gand sa bagi bijuteria aia de masina

 

Oare sunt sufiecente ? Tinand cont ca omul a spus ca se duce prin munti cu ea , o pereche de lanturi in portbagaj nu strica , nu stii niciodata cand o sa ai nevoie de ei pe coclauri.

Link to comment
Share on other sites

Ieri dimineata am plecat din Poiana Marului (Caras Severin). Ninsese toata noaptea si zapada avea cam 20-25cm. Incurajat de ideea ca mai sunt doua SUV-uri cu noi in grup, care la nevoie ma puteau remorca, am mers fara lanturi (am anvelope de iarna noi) ...pt unii poate este o surpriza, pt mine nu...am mers excelent, nu am avut nici o problema !... Problema a fost a celor din grup care tot facusera glume pe seama tractiunii spate a BMW-ului.

Parerea mea (poate nu cea mai buna) este ca in cazul in care ai anvelope de iarna bune este suficient ..daca este sa nu ai aderenta nu faci prea mare lucru nici cu lanturile.Oricum lanturile sunt pt zapada nu pt gheata, pt gheta sunt anvelope speciale cu crampoane, destul de "piperate" la pret si daca nu ma insel aceste anvelope nu sunt admise in toate tarile, printre care si Romania.

Ca o concluzie, am stricat aripa la Skoda ,acum ceva ani pt ca am mai mers aproape un km cu lanturile pe asfalt pana am avut loc unde sa ma opresc sa le scot....dar intre timp s-au rupt si au "aranjat" aripa.

In cazul in care ai tractiune fata si pui lanturile (normal pe fata) si mergi "fara zapada" ,deasemeni, o sa "beneficiezi" de uzura avansata in articulatii.

post-2282-1199396583_thumb.jpg

Edited by Edgji
Link to comment
Share on other sites

Stie cineva unde se pot gasi pentru 17" 205/50/17 ?

Am fost degeaba la o gramada de benzinarii, pina acum nu am avut nevoie dar vreau sa ma duc la ski si nu se stie ...

 

 

pai bine frate la x drive al tau te mai gandesti la lanturi , cauciucuri de iarna sunt suficiente ; unde ai de gand sa bagi bijuteria aia de masina

E mai mult pentru confortul psihic ma gandeam sa le am portbagaj ....nici eu nu sunt convins ca o sa le folosesc, cauciucuri de iarna am noi Dunlop Wintersport M3 205/50/17 pe care le recomnad ...sunt super.

Oricum dupa thread-ul asta si dupa ultimele zile nu prea mai sunt sigur ca mai vreau ...

Aseara a fost o faza faina ...la mine in fata blocului un loc de parcare liber (!) dar plin de zapada afanata ceva mai mult de 1 m, imi iau un pic de vant si infig masina acolo, numai bine ...dupa care ma chinui sa deschid portiera si dau sa plec ...apare unul care cica era "propietarul de drept" al locului de parcare care spune ca astepta un utilaj sa ii elibereze locul :blink: ...pina la urma ne am inteles si m-a lasat acolo

Edited by hoinar
Link to comment
Share on other sites

imi iau un pic de vant si infig masina acolo

 

 

tare faza :blink: :)

 

mai naspa este cand cureti locul de parcare si te trezesti cu el ocupat :)

 

ma rog ...avant ar fi fost corect :)

Edited by hoinar
Link to comment
Share on other sites

sa dai roata jos sa montezi lanturile la frig de -15 grade

:blink: cum adica? in mai putin de 5 min le ai pus, nu dai jos nici o roata. Sigur mai confortabil decat sa chinui cu impins, asta daca reusesti sa-ti gasesti ajutor la impins. Pe bucatica care ieri dimineata cu impins m-a luat o ora, am facut ieri seara un minut. Si nu, nu au curatat intre timp.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.