Jump to content

Consum e32


Vinti

Recommended Posts

Am si io 2 intrebari pt cei care au [avut] un e32

1. Cam cat poate sa consume un e32 cu motoru de 3500 cmc pt ca io am avut unu cu motor de 3000 si din 16 - 17% nu ma scotea L-am dat din cauza ca se defecta cam des [ am mai scris despre asta in alt topic] si mi-am luat o vectra A pana gasesc alt BMW acum am gasit unu cu motor de 3500 persoana care il vinde zice ca consuma maxim 15% in oras. Minte sau asa o fi

 

2. Merge sa-l bag pe GPL

Am mai vazut BMW-uri pe gaz da nu stiu daca merg bine sau daca merge la motoru asta mare

 

PS

nu stiu ce motor e adica M20 de ex. ca nu ma pricep la astea. Masina e fabricata in 89

Link to comment
Share on other sites

Motorul e M30.

Eu am avut 525 E28 cu M30 si sub 15 nu consuma in Bucuresti. O singura data am scos ~ 14 mers f linistit, nebagand in seama stresatii din jur, cu maxim 1500 rpm.

Nu cred ca un M30 de 3500 va consuma vre-odata sub 15 in oras. decat daca-l pui pe ursulet si mergi numai la relanti.

Link to comment
Share on other sites

Eu am avut 535i cu motor de care zici tu.Am avut consumuri sub 15 in oras, dar aici e vorba de Cluj nu de Bucuresti si traficu seara e destul de lejer. In rest, 16-17, chiar si peste 20 cateodata, in special iarna cu opriri dese.

Merge bagat gaz pe el, sunt foarte multe cu gaz.Sunt probleme cu debitmetrul, dar merita la consum.

Link to comment
Share on other sites

gaz nu te sfatuiesc,am avut 520 cu gpl si consuma 16-17 gpl era jmecherie dar mereu aparea cate o problema si nu o sa-mi mai pun nici odata gpl,acum am un 535isi in buc mers normal 13,5-14,5 si asta verificatde nenumarate ori totul depinde tine cum schimbi ,calitatea benzinei ,starea motorului etc
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca un M30 de 3500 va consuma vre-odata sub 15 in oras. decat daca-l pui pe ursulet si mergi numai la relanti.
Sunt cam de aceeasi parere. E drept, M30-ul de pe E32 735i si E34 535i (M30B35) e cea mai evoluata varianta. In primul rand, camerele de ardere din chiulase sunt reproiectate, fiind diferite de modelul utilizat de la inceputurile motoarelor M30 pana la M30B35, iar forma capului pistoanelor se potriveste cu chiulasa. Supapele de admisie sunt mai mari cu 1mm. In plus, managementul electronic al M30B35 este cel mai avansat de pe toate M30-urile, avand Motronic 1.3.

 

Si totusi, nu cred ca un E32 735i va scoate sub 15l/100Km in oras. Chiar ma hazardez sa spun ca se va inregistra un consum mediu de cca. 16l/100Km. Sunt foarte surprins de consumul raportat de SORIN TSO (vezi posturile de mai sus) la E34 535-ul sau: 13,5..14,5l / 100Km in Bucuresti, chiar in conditiile in care un E34 este sensibil mai usor decat un E32. Probabil ca Sorin merge foarte calm iar motorul este intr-o stare tehnica perfecta.

Link to comment
Share on other sites

MOTORUL MEU ESTE IMPECABIL,IAR CA SI BENZINA FOLOSITA BENZINA DE 98+ADITIV ATAT SI NIMIC MAI MULT INTADEVAR CONDUC NORMAL ADICA NU SAR DE 1500-2000RPM DAR ORICUM NU POTI MERGE MAI SUS CA TE SUI PESTE AIA DI FATA :blink:

38448[/snapback]

 

 

Chipul Alpina scade consumul;)De aia iti consuma rezonabil!

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Eu am avut 535i cu motor de care zici tu.Am avut consumuri sub 15 in oras, dar aici e vorba de Cluj nu de Bucuresti si traficu seara e destul de lejer. In rest, 16-17, chiar si peste 20 cateodata, in special iarna cu opriri dese.

Merge bagat gaz pe el, sunt foarte multe cu gaz.Sunt probleme cu debitmetrul, dar merita la consum.

37855[/snapback]

pai bmw seara cand nu sunt semafoare si e libera strada consuma 8 %in oras

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
MOTORUL MEU ESTE IMPECABIL,IAR CA SI BENZINA FOLOSITA BENZINA DE 98+ADITIV ATAT SI NIMIC MAI MULT INTADEVAR CONDUC NORMAL ADICA NU SAR DE 1500-2000RPM DAR ORICUM NU POTI MERGE MAI SUS CA TE SUI PESTE AIA DI FATA :)

38448[/snapback]

 

:blink: pai si nu se maresc sansele de a se strica motorul mai repede cu un schimbat maxim in 2000rpm?ca doar benzinarul e slab in cuplu...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

Tot ce e posibil sa fie dereglat si mie mi se pare mult cam mult..masina nu e a mea dar atat am observat ca consuma . Personal am un 520i din 1997 E39 care consuma 14% in oras, am scos si 13%..dar vara . Iarna urca in 16-17 %

 

 

 

Apropo de 735 (E32) unde gasesc repede un furtun de radiator (ala mare si gros )

 

 

Merci oricui raspunde !!! :blink:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Am si eu o mica curiozitate. Vrea un prieten sa-si cumpere un E23 cu motor de 3.500cmc. Proprietarul i-a spus ca motorul consuma in jur de 10 extraurban la 100-120 kmh! :blink: Avand in vedere ca e vorba despre un motor de generatie mai veche si destul de mare, vi se pare un consum aproape de adevar?

 

BTW, masina e din '86!

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o mica curiozitate. Vrea un prieten sa-si cumpere un E23 cu motor de 3.500cmc. Proprietarul i-a spus ca motorul consuma in jur de 10 extraurban la 100-120 kmh! :blink:  Avand in vedere ca e vorba despre un motor de generatie mai veche si destul de mare, vi se pare un consum aproape de adevar?

 

BTW, masina e din '86!

170347[/snapback]

daca motorul merge bine, da! cam atat consuma la mers constant afara la 100-120km/h insa in oras sa nu se astepte sa-i consume sub 16-17, repet, consumul asta este NUMAI daca motorul e in apele lui, altfel poate sari de 20l/100km lejer

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.