Jump to content

E46 vs E90


.Bogdan

Recommended Posts

C-classe este o masina foarte frumoasa, numai BMW-ul nu stiu cum mama masii a reusit sa faca o masina mai urata ca precedenta, eu am un e46 si nu zic asta doar pentru ca am eu e46 si sunt subiectiv, dar e90 chiar nu imi place, am cativa amici care au preferat sa isi ia e46 decat e90.

 

Cu toate acestea, E90-ul nu arata chiar atat de rau.

Iar un E90 cu pachet M arata foarte bine.

E90-ul facelift regleaza conturile cu E46, ca sa zic asa...

 

 

Si chestia cu I-drive nu imi place deloc. Eu nu apreciez electronica prea multa intr-o masina, ce dracu ai nevoie de atea butoane, butonase, si alte porcarii. La I-drive ai atatea meniuri si submeniuri si apoi alte meniuri de te zapacesti un bmw e facut sa fie condus.

 

Exista alternative: Lada, Dacia, Volga... :twoup:

 

Am gasit o poza care a aratat-o odata Clarkson la Top Gear

 

Era despre seria 1 poza lui Clarkson nu despre E90.

 

 

Nu era despre seria 1 era despre e60 , oricum cei de la Top Gear au inceput sa critice BMW-ul. Si la chestia cu lada, dacia si volga chiar nu vad rostul, Mercedes nu are i drive, audi nici atat, nici un e39 nu are i drive asta inseamna ca poti compara un e39 cu o voga?

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios numai cati dintre cei cu E46 care critica E90 isi vor cumparara mai devreme sau mai traziu unul........eu zic ca destul de multi.

daca o voi face, voi alege cu siguranta tot varianta Touring... e mai placuta decat sedanul E90, din pct meu de vedere.

:twoup:

Link to comment
Share on other sites

Sunt curios numai cati dintre cei cu E46 care critica E90 isi vor cumparara mai devreme sau mai traziu unul........eu zic ca destul de multi.

 

Bineinteles ca multi. Si pe atunci vor zice ca E90 e cel mai reusit si blabla, tot intr-un topic de genu asta, E90 vs EXX

Edited by vl4d
Link to comment
Share on other sites

Sunt curios numai cati dintre cei cu E46 care critica E90 isi vor cumparara mai devreme sau mai traziu unul........eu zic ca destul de multi.

 

Bineinteles ca multi. Si pe atunci vor zice ca E90 e cel mai reusit si blabla, tot intr-un topic de genu asta, E90 vs EXX

 

 

oracolul din Carpati :twoup:

Link to comment
Share on other sites

@leoberti - revizuieste-ti cunostintele de geografie. L-)

 

ontopic:

 

BMW's marketing department on the E90 seemed to go something like this:

Guy #1: "Hanz, I know zee window switches have always been next to zee shifter in zee 3er cars, but I think ve should move them to zee door!"

Guy #2: "But zee doors are already designed and ve do not have time to re-design them!"

Guy #1: "Just make it verk or you will be verking over at VW!"

 

Chiar sunt prost puse intrerupatoarele, cel putin pasagerul din dr se chinuie sa ajunga la el. Trebuie sa iti sucesti usor mana. Iar soferul trebuie sa se intinda dupa ele.

Link to comment
Share on other sites

@leoberti - revizuieste-ti cunostintele de geografie. L-)

 

ontopic:

 

BMW's marketing department on the E90 seemed to go something like this:

Guy #1: "Hanz, I know zee window switches have always been next to zee shifter in zee 3er cars, but I think ve should move them to zee door!"

Guy #2: "But zee doors are already designed and ve do not have time to re-design them!"

Guy #1: "Just make it verk or you will be verking over at VW!"

 

Chiar sunt prost puse intrerupatoarele, cel putin pasagerul din dr se chinuie sa ajunga la el. Trebuie sa iti sucesti usor mana. Iar soferul trebuie sa se intinda dupa ele.

 

 

agree gree !

butoanele pt ferestre sunt puse aiurea. era mult mai comod langa schimbator. inclusiv DTC-ul si avariile.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

urmatorul BMW care il voi lua va fi unul vechi E30 E28 E34 poate E36 modele noi in niciun caz ,problema e ca ei trebuie sa vanda si nu au nici un interes sa mai faca masini care sa tina 10 ani fara probleme.

Prea multa electronica in modelele noi,deja nu mai poti sa faci nimic fara un laptop:)

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu: esti sigur? de exemplu mie bordul la e90 mi se pare facut dintr-un plastic foarte aiurea, fata de e46 unde e dintr-un fel de cauciuc moale.

 

@THX-1: ai dreptate intr-un fel, masinile normale nu mai sunt atat de permisive pentru ca s-au bagat tot felul de reguli si limitari (de protectie a mediului, a persoanelor in caz de accident, etc). e adevarat ca toate sistemele astea electronice se pot defecta mai usor, dar acum un motor de 3000 biturbo benzina de 306 cai iti consuma 15-16 in oras...si te bucuri ca nu-ti mai ia poate 25 ca pe vremuri.

 

dupa parerea mea exista masini pentru orice stil de condus, vrei ceva agresiv, nelimitat de electronica, iti iei masina corespunzatoare. lumea a inceput sa ceara tot mai mult de la o simpla masina de strada...sa poti sa iei curbe cu viteze astronomice, sa te bage in scaun la fiecare apasare pe pedala, sa nu se strice nimic...dar totusi sa consume putin, sa fie ieftina, etc. e cam imposibil zic eu.

Link to comment
Share on other sites

Salut!

Ce tine despre materialele folosite in E 46 si e90 sunt cam la fel, chiar as inclina sa cred ca sunt mai reusite la E46 - cel putin bordul.

Despre partea cu turbo exista o problema. Daca masina a fost cumparata din Romania, a facut parte din lotul pt Europa de est nu m-ar mira. Va spun asta pt ca eu inainte am avut Skoda O2 facuta pt Europa de E iar turbina era construita la Brasov, tapiseria la Sibiu, iar anvelopele erau facute la Pirelli in Slatina si multe alte componente facute pe genunchi. La Skoda nu era o problema asta, dar la BMW-o firma cu pretentii, daca s-a facut aceasi eroare, inseamna ca este o mare problema de marketing. Acesta a fost si motivul pentru care am ales sa-mi cumpar masina direct din Germania.

Link to comment
Share on other sites

@Ciupanezu: esti sigur? de exemplu mie bordul la e90 mi se pare facut dintr-un plastic foarte aiurea, fata de e46 unde e dintr-un fel de cauciuc moale.

 

Da, sunt sigur.

 

Totul Ăžine de impactul vizual al dotĂŁrilor.

Marea majoritate a E90-urilor sunt chelioase, n-au piele, n-au mici mĂŁcar dotĂŁri strict necesare cum ar fi xenonul.

Când compari cu un E46 care are piele, climatronic, volan sport cu comenzi, etc. este normal sã Þi se parã superior interiorului de E90.

 

Am mers cu un E90 330i destul de dotat Âşi pot spune cĂŁ materialele din interior sunt la fel de bune ca Âşi cele de pe E46.

Link to comment
Share on other sites

eu nu ma refer la dotari, ci strict la calitatea materialului folosit. e90 imi da senzatia de multa plasticaraie ieftina. dar suntem cam offtopic :)

 

Păi dotările ĂŽţi dau impresia de interior frumos sau urât.

 

Materialele sunt la fel de bune, eu sunt mai obiectiv decât tine pe subiectul ăsta. :)

 

are dreptate ciupanezu. in afara de faza cu xenonu dotare strict necesara. :)

 

Să-ţi explic punctul meu de vedere... :)

 

Mi se pare o mare aberaţie să cumperi o maşină fabricată după 2005 pe care să dai peste 15 000 € şi să nu ai măcar xenon.

Mi se pare foarte util xenon-ul la drum lung, vizibilitatea pe care o oferă este incomparabil mai bună decât la o instalaţie cu halogen.

Edited by Ciupanezu
Link to comment
Share on other sites

.

 

Da, sunt sigur.

 

Totul Ăžine de impactul vizual al dotĂŁrilor.

Marea majoritate a E90-urilor sunt chelioase, n-au piele, n-au mici mĂŁcar dotĂŁri strict necesare cum ar fi xenonul.

Când compari cu un E46 care are piele, climatronic, volan sport cu comenzi, etc. este normal sã Þi se parã superior interiorului de E90.

 

Am mers cu un E90 330i destul de dotat Âşi pot spune cĂŁ materialele din interior sunt la fel de bune ca Âşi cele de pe E46.

 

Ai dreptate,m-am urcat si in E46 chel si aveam la fel o impresie destul de proasta dar asa cum ai zis totul depinde de dotari.

Link to comment
Share on other sites

mikken are dreptate: am mai scris si in alt topic despre e90 despre faptul ca totul e mult mai multa plasticaraie decat in e46 care are bordul dintr-un fel de spuma, sau ceva mai moale mai cauciucat, mult mai ok la atingere si vizual decat plasticul dur de pe e90. astea toate se observa clar indiferent daca vb de comparatia intre modelele dotate sau cele chele ale ambelor masini.......

am avut e46 si tot caut acum e90 si sincer sunt oarecum dezamagit de zenzatia asta de plasticaraie de la bordul e90..........

Link to comment
Share on other sites

cred ca tine de gusturile fiecaruia, la fel cum e si la caroserii. personal, bordul la E46 mi se pare foarte reusit, datorita formei gen cockpit unde toate sunt orientate spre sofer...special pentru el :) butoanele sunt parca mai placute la atingere si dau impresia de fiabilitate sporita. oricum eu sunt adeptul...cu cat mai multe butonase cu atat mai bine :)

 

privitor la nivelul de dotare si calitatea materialelor folosite, am observat si eu ca exista o diferenta (nu doar senzatia). de exemplu pielea folosita la schimbator si frana de mana este complet diferita la modelele mai bine dotate (am observat asta la 330 meu fata de mai multe 320).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.