Jump to content

E46 vs E90


.Bogdan

Recommended Posts

eu am E46 si am condus E90. E clar ca avem de a face cu cel putin o clasa in plus la E90. ce insa apreciez si eu ca altii la E46 e forma bordului si daca partea de la sofer a fost mult laudata mai sus m-as opri la partea pasagerului unde bordul este scobit creand astfel mai mult spatiu si totodata punind in evidenta orientarea consolei centrale catre sofer.
Link to comment
Share on other sites

la ce te referi ggigiro cand spui ca e90 este cu cel putin o clasa peste e46?

 

oricum trebuie sa ne gandim ca de obicei noi comparam e46-ele care are multisori ani si km in spate, cu un e90 care e o masina destul de noua 2-3 ani si probabil putini km.

 

chiar as fi curios intre un e46 absolut nou si un e90 deasemenea nou, cu aceleasi dotari si motorizare, care ar lasa o impresie mai buna :)

Link to comment
Share on other sites

off. vechea poveste.... E46 vs E90.

cei care sar in sus si spun ca E46 e mai tare , mai misto, mai sportiv .. mai nush cum, sunt in general chiar posesorii de E46. eu fac exceptie :)

mie imi place E90-ul , mai ales facelift-ul, dar NU am bani de unul dotat frumos. pentru ca dotarile fac diferenta. adica daca am 20 de mii de euro prefer un E46 cu dotari pana in dinti decat un E90 chel (majoritatea posesorilor de E90 care ii vedeti prin oras .. au ales cealalta varianta :) ) .

daca pui un E90 echipat corespunzator langa un E46 cu dotari similare va spun eu ca nici nu vedeti E46-ele.

Link to comment
Share on other sites

@leoberti: chiar asta e titlul topicului "E46 vs. E90 dezbateri", deci care e problema? eu unul am e46 si imi place, dar intorc capul dupa un e90 sau mai ales e92 frumos si nu neg ca mi-ar placea o masina de generatie mai noua. intrebarea mea e pur si simplu, in ce consta acea clasa (una sau mai multe) in plus fata de modelul anterior? e construit pe o platforma mai buna? are frane, suspensii, electronica mai buna? motoarele aparent sunt mai bune pentru ca au cai mai multi, dar asta nu inseamna neaparat ca sunt mai fiabile nu?

 

ar fi bine ca cei care au mers cu ambele masini sa spuna ce le-a placut/displacut la una din ele in comparatie cu cealalta, fara sa li se sara in cap.

Link to comment
Share on other sites

daca pui un E90 echipat corespunzator langa un E46 cu dotari similare va spun eu ca nici nu vedeti E46-ele.

La fel zic si eu.... :)

 

ar fi bine ca cei care au mers cu ambele masini sa spuna ce le-a placut/displacut la una din ele in comparatie cu cealalta, fara sa li se sara in cap.

Am condus si E46 si E90.Este cu cel putin 1 clasa E90 peste E46,asta e parerea pe care mi-a lasat-o...

Edited by alexandru_83
Link to comment
Share on other sites

Cu 12-13000 nu iei un e46 foarte dotat si mai ales 2004.

 

Am e46.

Nici eu un am bani de E90. Insa vreau sa sar peste generatia asta, ori, daca nu reusesc, imi iau E92. In nici un caz E90. Pentru ca nu imi place. Prea l-au japonizat. Insa E92 e alta mancare de peste si nici nu face parte din topic :) .

 

Insa nu poti spune ca un E46 dotat se ascunde pe langa un E90 la fel de dotat. Lasand la o parte parerea mea despre E90, ambele sunt masini frumoase. Iar un pachet M schimba total orice masina(e46 sau e90).

Intradevar, E90 este o evolutie, iar din cate observ, majoritatea omenirii este conservatoare. Insa nu orice evolutie e un lucru bun.

 

E90 trebuia sa aiba mai multe din E46. Cum are E46 din E36.

 

Personal, bordul de la E46 mi se pare superb. Nu e deloc incarcat, e serios, plus ca imi da o senzatie de comuniune cu masina. E un cockpit adevarat, spre deosebire de bordul putin cam sec al lui E90(chiar si cel cu navi)

 

LE: Ma distreaza astia cu clasele. Care e masura unei clase? Dar definitia ei? Sa stiu si eu ce inseamna cand ziceti: e cel putin cu o clasa peste :)

Edited by autonero
Link to comment
Share on other sites

intrebarea mea e pur si simplu, in ce consta acea clasa (una sau mai multe) in plus fata de modelul anterior? e construit pe o platforma mai buna? are frane, suspensii, electronica mai buna? motoarele aparent sunt mai bune pentru ca au cai mai multi, dar asta nu inseamna neaparat ca sunt mai fiabile nu?

 

Pai e foarte simplu,dc tu ai E46,urca-te intr-un E36 si ai sa-ti dai seama;este exact aceasi senzatie pe care o ai cand te dai jos din E90 si te urci intr-un E46.asa vei primi singur raspuns la toate intrebarile si poate iti vei face o parere reala si lipsita de subiectivism.

Link to comment
Share on other sites

Ce nu ai inteles?

 

Eu vroiam sa zic ca asteptarile in 1999-2000, la 2-3 ani dupa aparitia lui e46 sunt diferite de asteptarile de acum, la 2-3 ani de la aparitia lui E90.

 

 

Si la fel cum cei care au e46, il apara(in viziunea unora), asa nici unul cu E90 nu zice ceva rau de E90. Asa ca unde e lipsa de subiectivism? Ca E90 are suficiente minusuri.

Edited by autonero
Link to comment
Share on other sites

Ce sa inteleg din asta? Eu vreau sa iau in 2-3 luni un e46 coupe, ce a vrut sa zica mai sus?

 

Ce sa inteleg din asta? Eu vreau sa iau in 2-3 luni un e46 coupe, ce a vrut sa zica mai sus?

 

 

ÂŞi eu am observat acest lucru.

Materialele folosite la motorizãrile mari sunt un pic mai bune decât cele folosite la motorizãrile mai mici ºi mai puÞin dotate.

ca sa nu mai vorbim de coupe-uri.

Link to comment
Share on other sites

E46 in plus de E90 - avantaje:

-si-a mentinut bordul clasic de BMW(orientat spre sofer), dupa parera mea mult mai ergonomic

-o forma a caroseriei mai lumeasca, cel putin E46 face lift este splendid

 

E 46 in minus de E90 - dezavantaje:

- E90 are o tehnologie mai noua, din aproape toate punctele de vedere

- pe E 90 au indreptat grselile facute pe E46, dau aici exemplul manerelor exterioare de la usi, care la E46 se deschideau tragand "inspre sus", cunosc caz in care " a ramas cu manerul in mana"...

-spatiul interior din E 90 este putin mai mare(cel putin pt pasagerii din spate)

-E90 este dotat cu filtru de particule, deci nu mai vezi baloane de fum dupa el

-sistemul "idrive" este o minunatie

Link to comment
Share on other sites

exceptand spatiul interior, cred ca atunci cand ai mentionat "plusurile" la E90 ai fost ironic, nu ? :)

 

Nu. Am un prieten cu e46 din 2004 si mi-am dat cu parerea. Am condus si E46 si E90, mi-a placut e46 nu este o masina rea si atat. Dupa parerea mea nu prea este loc de comparatie intre un model vechi si unul nou, nu prea isi are rostul decat daca nu mai avem despre ce vorbi. E cursul firesc al lucrurilor, omul tinde spre mai bine, tinde sa-si imbunatateasca stilul. Sincer, comparatia mi se pare fara noima sa pui in balanta modelul nou si cel anterior. :)

Este exact cum ai face comparatie intre omul din neardenthal si omul modern, este vorba de evolutie. Poate ca omul din neardenthal avea ceva in plus : traia in ginta, bigamia nu era o problema, etc :)

Daca ai primi cadou 30.000 E maine doar pt a cumpara o masina si ai avea ca optiune doar E46 si E90, ti-ai lua E46 sau E90 ? exemplifica ! :)

Edited by fantozzi007
Link to comment
Share on other sites

nu sunt fan E46, nu ma impresioneaza cam nici o motorizare, nici macar M3-ul.

dar in E90 am o senzatie de Skoda sau alta plasticaraie impersonala care ma enerveaza

cat despre performante, e normal sa fie mai bune. tehnic BMW inca face progrese.

design ? bullterrier-ul e armonios. E90 nu e. nici ergonomic nu exceleaza.

baloane de fum ? la un E46 fara probleme nu vei vedea asa ceva, altfel spus un E90 va "fuma" la fel daca nu e intretinut.

 

as vrea sa imi schimb masina, dar cu siguranta E90 sau E60 nu e pe lista, decat daca sterg cu buretele tot ce imi place mie la BMW.

 

se pare ca e un ciclu al generatiilor BMW, E30-ul a avut totala apreciere a fanilor marcii, E36 a facut pe multi sa strambe din nas, E46 a readus marca unde ii era locul, E90 o face sa se piarda in batalia opiniilor pro si contra.

astept urmatoarele serii 3 si 5, ar trebui sa fie ceva intr-adevar special.

 

Daca ai primi cadou 30.000 E maine doar pt a cumpara o masina si ai avea ca optiune doar E46 si E90, ti-ai lua E46 sau E90 ? exemplifica ! :)

 

daca nu as avea si optiunea E92, cu siguranta as lua un E46 de toti banii :) jur

 

PS: 30.000 sunt oricum cam putini pentru un E90 acceptabil

Link to comment
Share on other sites

Am avut E46 320d timp de 3 ani i mi-a placut f mult acea masina, incepand de la motorizare, design, fiabilitate pana la confort. In prezent am un E90 318d din 2006, masina o am de 1 an jumate, dar nu a reusit nici pana in momentu de fata sa ma atraga k modelul vechi. Interiorul ma dezamageste prin prisma bordului, care nu mai este indreptat spre sofer ca la modelele anterioare si park si-a pierdut alura de masina sport, park si-a pierdut alura de BMW.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.