Jump to content

service-wien-budapesta-germania


excellence

Recommended Posts

Nu Ăži se pare un pic cam departe ĂŽn Geneva? :blink:

 

 

Depinde unde ajunge in Germania, poate sa ii fie in drum. Au tarife mai mici decat la AB. De fapt, normarea este putin diferita, dar per lucrare, iese mai ieftin.

 

PS Nu stiu de ce, dar numele userului m-a dus cu gandul la limba franceza.

 

Edit: Se poate recupera TVA-ul (piese), Elvetia nefiind in Uniune

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Nu Ăži se pare un pic cam departe ĂŽn Geneva? :blink:

 

 

Depinde unde ajunge in Germania, poate sa ii fie in drum. Au tarife mai mici decat la AB. De fapt, normarea este putin diferita, dar per lucrare, iese mai ieftin.

 

PS Nu stiu de ce, dar numele userului m-a dus cu gandul la limba franceza.

 

Edit: Se poate recupera TVA-ul (piese), Elvetia nefiind in Uniune

oriunde s-ar duce in Germania nu are nici o treaba cu Geneva... e mult prea departe si pana la urma BMW-u e din Germania

Link to comment
Share on other sites

Nu exista taxe de autostrada, vigneta este pe un an (calendaristic). Iar cu benzina, tara este atat de mica ca te invarti o data prin ea si tot mai ai in rezervor. Dar nu despre asta vorbeam, ci despre service-uri BMW.
Link to comment
Share on other sites

FĂŁrĂŁ vignettĂŁ nu intrii pe autostradĂŁ ... :blink:

 

Nici nu am sustinut asa ceva, ci doar ca NU exista taxe de autostrada, doar vigneta, care se cumpara pe un an. Este 40 CHF, daca retin corect.

Link to comment
Share on other sites

Am sunat,ce sa zic m-au uns pe suflet cum au vorbit,mi-au zis ca daca nu ma descurc sa ii gasesc sa le dau un telefon si vin sa ma ia de la intrare.

Revin cu impressi ,miercuri am programare.Multumesc mult pt ajutor.

 

Ai PM

 

Tot o cheltuialĂŁ ĂŽn plus este :-)

 

Carcotasule :blink: Si-o scoate din diferenta de calitate a serviciilor

Edited by CC23298
Link to comment
Share on other sites

Sincer, cine dracu s-ar duce pânã În ElveÞia când sunt sute de service-uri BMW la mama lor În Germania ? :blink: Te pomeneºti cã ãla le Întrece pe toate

 

 

Eu m-am dus la ei pentru ca era cel mai aproape de locul necazului meu. Si am fost si multumit si entuziasmat. Dar, vorbind despre service-uri BMW in Germania, nu stiu de ce, dar parca vorbim de ciupercaria de service Dacia in Pitesti. La orice colt de strada este un magazin de piese auto si in spatele fiecarui bloc este un service auto.

Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare o exagerare enorma sa mergi la un service in Geneva!!! De ce nu Beijing? Am auzit ca au servicii bune... :blink:

 

 

Bogdane, eu am ramas fara alternator la cativa km de Geneva, nu aveam cum sa mai ajung in Beijing pe baterie. Iar daca colegul nostru a cerut relatii despre serviceuri in Austria-Germania... am sugerat o mica bucla. Atat.

Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare o exagerare enorma sa mergi la un service in Geneva!!! De ce nu Beijing? Am auzit ca au servicii bune... :blink:

 

 

Bogdane, eu am ramas fara alternator la cativa km de Geneva, nu aveam cum sa mai ajung in Beijing pe baterie. Iar daca colegul nostru a cerut relatii despre serviceuri in Austria-Germania... am sugerat o mica bucla. Atat.

 

Am inteles situatia ta. Nu era vorba despre tine. Mie mi se pare aiurea sa mergi din Romania SPECIAL pana la Geneva la un service BMW. Atata tot...

Link to comment
Share on other sites

Nu ma descurc deloc in germana ,am tot incercat sa gasesc un nr de telefon de la un Service bmw din Viena,Budapesta sau chiar Germania,am drum pe acolo sapt viitoare si as vrea sa fac o programare...cine ma poate ajuta mi-ar fi de mare folos.

Multumesc anticipat.

 

 

Nu vad de ce n-ai alege sa-ti faci service-ul in .de, daca ai drumuri frecvente-n zona. Scapi de stresul unei programari in .ro si parca ai somnul mai linistit dupa ce pleci dintr-un service nemtesc.

Link to comment
Share on other sites

eu am facut service in germania la bmw si dupa o factura de 800 euro, pe autostrada m-am speriat foarte tare ca era sa-mi pice roata, nu au strans-o bine, si cand am desfacut capota am vazut ca au uitat sa-mi prinda carcasa in suruburi de la filtru-ul de aer,
Link to comment
Share on other sites

Sincer mi se pare o exagerare enorma sa mergi la un service in Geneva!!! De ce nu Beijing? Am auzit ca au servicii bune... :blink:

 

 

Bogdane, eu am ramas fara alternator la cativa km de Geneva, nu aveam cum sa mai ajung in Beijing pe baterie. Iar daca colegul nostru a cerut relatii despre serviceuri in Austria-Germania... am sugerat o mica bucla. Atat.

 

Am inteles situatia ta. Nu era vorba despre tine. Mie mi se pare aiurea sa mergi din Romania SPECIAL pana la Geneva la un service BMW. Atata tot...

la cat sunt de incompetenti cei de la BMW de la noi as spune ca se merita... nu chiar asa departe ce-i drept, dar macar in Ungaria sau daca ai drum prin Germania indiscutabil

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salutare,

Am revenit cu acest post sa va povestesc experienta mea la service-ul Bmw din Viena.

Am fost acolo dat fiind faptul ca dupa o incercare esuata la una din reprezentantele din Romania am vrut sa vad si eu cum ii sa fi tratat respectabil si sa fi multumit de tot ceea ce inseamna raport pret calitate.

Pe scurt am facut revizia de 30,000km acolo ,unde placut surprins dupa cei din Ro mi-au spus ca masina mea a iesit din garantie ,la cei din Viena mi-au spus ca nu este asa.

In fine,am oftat in gand si le-am lasat masina acolo .Am primit un card de 5Euro pentru taxi sa ma duc sa ma plimb prin oras ,mi-or zis ca masina va fi gata in jurul orei 15:00.

Totul a fost pefect,promptitudine,tratare ca pentru o firma care se respecta si pentru care te gandesti ca dai un pic mai multi bani sa ai macar parte de o mai buna primire din partea celor de la service,placut surprins am fost ca am avut un nu stiu exact ce furtun micut pe care l-au schimbat fiind fisurat si pentru care am platit 80E.

Restul a fost totul din partea casei,ulei,filtru de aer,de polen si de combustibil.

Experienta reusita,bani ramasi in buzunar,ce sa mai ..a meritat tot,plus ca am vazut si ceva de prin Viena.

Parca te unde pe suflet cand vezi ca ai parte de atentie si esti placut surprins sa afli ca ti se cuvin mai multe lucruri doar pentru ca esti client Bmw,ceea ce eu n-am intalnit in RO la Bmw ,cel putin pana acum,o singura experienta am avut si numai vreau sa aud de ea.

A si inca ceva..mi-au spalat masina si exterior si interior.

ps: sucuri ,cafele,sandwich-uri pe gratis acolo :blink:)

Link to comment
Share on other sites

Bine ai revenit si ma bucur ca a mai postat cineva aici felul in care este tratat un posesor de BMW intr-un Service BMW din Europa.

 

 

Eu cred ca ii foarte important dat fiind faptul ca te gandesti ca dai niste bani seriosi pt o masina serioasa de la care astepti prestatie si tot ceea ce inseamna suport din partea firmei ca atare.

M-as bucura enorm sa aud ca exista macar un service Bmw in Romania in care poti fi tratat serios si nu ti se schimba piesele si toate povestile citite pe acest forum.

Link to comment
Share on other sites

Faza cu garantia ii nasoala rau caci am sunat apoi si-am intrebat de ce mi-or zis ca numai am garantie ,raspunsul "poate in Austria ei au 3-4 ani garantie"...am ramas socat.. totusi am reusit sa inchei conversatia politicos.. nu cred ca poate sa existe asa ceva.

In ceea ce priveste ora de manopera nu stiu caci eu n-am platit manopera fiind in garantie,dar poti suna si intreba -oameni chiar vorbesc foarte frumos=mie mi-or zis ca daca nu ii gasesc sa ii sun si vine cineva sa ma ia de la intrare din oras.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.