Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

da.merci pt sfaturi.pai costurile sunt relativ ok.anuale.sa zicem asa.eu caut sa mi iau o masina buna si m am orientat la un bmw prima data apoi un a4 sau in ultima instanta un golf5 sau passat.nu stiu ink.vreau sa caut bine.am gasit multe oferte.km cam toate in jur de 90de mii 100de mii poate putin peste 100de mii.nu stiu ink dak de afara sau de la noi.e mult mai comod la noi..cu taxa asta de inmatriculare.gen.dar si de afara e o varianta.la astea din tara am acea frik tipic romaneasca.gen sa nu fi umblat pe la ea,dar asta se rezolva dak merg la un service cu ea.nu stiu.ma sfatuiesc si cu prietenii si la fel parerile sunt impartite.ba a4 ba 320...!

 

si ca sa raspund despre cu detalii despre masina.pai eu am zis un 320 din 2002,2003,2004 cam ce gasesc.am gasit cate ceva.km am zis in jur de 100 de mii;cat mai putini cu atat mai bine.bani am zis pana n 14-15000euro.cu optiunile pe care le au fiecare.cineva m a sfatuit sa merg pt piese la bosch.acum intai sa vad ce cumpar.ce stare.sa aiba service la zi presupun...sa i fac o verificare...si mai departe asta ma interesa ..cam cat de scumpe sunt la intretinere...service anual si chestii de genu...dar eu zic ca sunt rezonabile..depinde de piese bineinteles si de accidente si de cum o intretii...!deci audi sa o iau cu distributia schimbata...la bmw nu i problm.cu asa ceva..am inteles...o sa caut..o sa revin cu intrebari.merci mult

Link to comment
Share on other sites

nu stiu.ma sfatuiesc si cu prietenii si la fel parerile sunt impartite.ba a4 ba 320...!

 

Asculta-ma. Mergi cu amandoua si vei sti singur pe care o vrei.

 

 

 

 

mda...acum tre sa gasesc si masinile cu care sa merg:Pnu prea am pe nimeni cu audi sau bmw.tocmai d asta e greu...astia ma sfatuiesc la astra nou...toyota nou...in banii astia...

 

nu stiu.ma sfatuiesc si cu prietenii si la fel parerile sunt impartite.ba a4 ba 320...!

 

Asculta-ma. Mergi cu amandoua si vei sti singur pe care o vrei.

 

 

 

 

mda...acum tre sa gasesc si masinile cu care sa merg:Pnu prea am pe nimeni cu audi sau bmw.tocmai d asta e greu...astia ma sfatuiesc la astra nou...toyota nou...in banii astia...

 

 

 

tu ai luat o din RO sau de afara ?320d?cam cat e un service anual..estimativ...!asta ma intereseaza...!inainte am avut un renault:Pdar iti dai seama ca nu mi a placut si caut ceva mai bun.

Link to comment
Share on other sites

Din Germania. Nu as lua o masina relativ scumpa de aici, decat de la un cunoscut.

 

 

 

....mda.nu stiu ce sa zic.eu am gasit si pe la noi cateva si n germania cateva...dar nu prea am pe nimeni cu care sa merg...dar asta e deja alt topic:Psi mie mi e cam frik de RO.stii cum sunt romanii...dar asta eu zic ca se poate verifica dak a umblat la ea..dak ia facut el ceva.tre sa caut bine o luna si apoi sa ma hot.sa caut din astia care aduc masini...si e cam naspa si cu taxa asta...oricum merci mult.

Link to comment
Share on other sites

daca te referi la verificarea km, poti sa renunti de pe acum. este o operatiune imposibil de detectat la masinile despre care vorbim. doar daca au service history verificabil.

Astra H e o masina buna, dar nu se poate compara cu E46 sau A4.

Toyota ( presupun Avensis ) ar putea fi o varianta de luat in calcul.

Link to comment
Share on other sites

daca te referi la verificarea km, poti sa renunti de pe acum. este o operatiune imposibil de detectat la masinile despre care vorbim. doar daca au service history verificabil.

Astra H e o masina buna, dar nu se poate compara cu E46 sau A4.

Toyota ( presupun Avensis ) ar putea fi o varianta de luat in calcul.

 

 

eu d asta am intrebat pt ca am auzit ca se poate verifica km reali.din auzite bineinteles.cum ca ar avea 3computere de unde ai putea sa vezi!dar doar din auzite...deci tu zici ca dak mah duc frumos la service cu ea nu are cum sa mi zica dak a dat sau nu kmtrajul inapoi?e bine de stiut mai ales pt astea din RO.merci

Link to comment
Share on other sites

daca cel care a modificat km stie ce face, nu ii mai gasesti niciodata :blink: se modifica in bord, pe cheie si in comp de lumini.

nu pune baza pe verificarea asta, e importanta starea tehnica a masinii, nu km. o masina cu 100 000 km poate fi in stare mai proasta decat una cu 300 000.

mergi la service pt verificare tehnica, daca vrei sa ai garantia km reali, cauta masini cu carte service care poate fi verificata.

Link to comment
Share on other sites

Si eu am luat 320d din Germania, (costurile de intretinere la diesel sunt putin mai ridicate) daca te hotarasti sa o iei de acolo sa te duci mai intai pe la reprezentante, acolo vei gasi cele mai bune masini. Cat despre Audi A4 parerea mea ca este putin deasupra lui E46 la interior, dar aici se termina +`urile, am auzit o gramada de oameni care au avut si Audi si alte masini care au zis: imi pare rau ca am pierdut timpul cu alte marci pana acum ! Multa bafta la alegerea masinii !
Link to comment
Share on other sites

eu tot din germania am luat-o,sa stii ca nu e greu am fost pentru prima data,sa nu te sperie drumul.mai greu e cu gasitul,adica masini sunt,sfat cumpara doar de la reprezentanta,ai sa vezi dif daca ajungi acolo intre masinile de la reprezentanta si cele din targuri,referitor la gasit,masini sunt,dar sunt echipate ca naiba,ori are nav,dar n-are jante,ori are jante si nav,dar n -are clima,are butoane de aragaz...intelegi aluzia,eu cu problema asta m-am confruntat.sau am gasit cu mai de toate,aratau noi,dar aveau euro 3,si peste 180 mii.
Link to comment
Share on other sites

Nu stiu cat te ajuta tinand cont ca vrei model 2002-2003 dar intre 320d 2001 (al meu) si A4 2001 (al unui prieten) pot sa-ti spun ca 320d este mai sportiv si se comporta mai bine pe sosea pe cand A4 este clar mai "lenesa" dar pare mai confortabila la prima vedere.

Despre confort este adevarat doar la prima vedere pentru ca 320d este sufcient de confortabila sa nu-ti faca probleme la drumuri lungi (peste 10 ore).

A4 iti ia ochii cu interiorul dar cu 320d te vei convinge ca totul (butoane, manete) e la indemana.

 

E bine daca poti sa conduci amandoua modelele inainte de a alege pentru ca parerile sunt subiective: eu nu as alege A4 pe cand prietenul meu nu ar alege 320d (sau cel putin asa sustine) :blink:

 

Daca te gandesti mai mult la intretinere, poate iei in considerare si un model pe benzina - motoarele nefiind cu turbina sunt mai simple deci in timp s-ar putea dovedii mai fiabile (e singura chestie care imi da mie idei de a schimba masina) desi mizeria de taxa de prima inmatriculare pentru 320i Euro3 este vreo 2800 de euro.

Link to comment
Share on other sites

Niciodata sa nu iti iei masina , mai ales BMW de la cineva care aduce masini de afara. Nu te lasa aburit ca iti aduce masina la pret mic si cu numeroase optiuni. Daca ai ocazia fa o plimbare pana in Germania si ai sa vezi cum sta treaba pe acolo si NICIODATA sa nu iei masina de la turci din Germania.

 

Concluzia : Nu lasa pe altu sa aleaga masina pentru tine !!!

 

BMW 320D VS Audi A4 1,9 TDI

 

Daca alegi BMW-ul dupa 6 luni sunt sigur ca nu iti vei mai dori sa conduci nimik in afara de BMW.

Link to comment
Share on other sites

Parerea mea proprie si personala este :

e46 320d 110kw este o masina buna ,insa in momentul in care are prima problema (e.g.r. , electrovalve, injectoare) devine o masina proasta si dupa parerea mea nu isi mai revine,niciodata...la masina mea pe care o am de noua si am schimbat multe pe ea si inca sunt piese noi originale ,numai merge cum mergea ea cand avea pana in 60mii km...de atunci pt mine masina asta ,este o masina proasta..

Link to comment
Share on other sites

Apropo de gasitul masinii in Germania : (varianta este putin mai costisitoare dar eu zik ca merita daca vrei sa iti gasesti o masina buna)

 

Du-te cu un prieten cu masina , gaseste un Hotel langa un oras mai mare (cam la 20-25 de km pentru ca in oras hotelurile sunt mai scumpe) si de acolo incepi sa cauti pe mobile.de. Gasesti 2-3 masini (suni prima data sa afli mai multe detalii) daca ti se par interesante, bagi adresele in navigatie si intr-o zi treci pe la toate sa le vezi . De sunat eu zik sa suni de la cabinele telefonice din Internet Cafe-uri ca iesi mai ieftin decat sa suni de pe telefonul tau.

 

Masinile bune nu o sa le gasesti in targuri cu sute de masini .... masinile bune le gasesti in cine stie ce orasele uitate de lume unde sunt firme care vand masini dar care in curte nu au mai mult de 10 masini la vanzare. Si nu poti da de ele doar daca gasesti anuntul pe Mobile prima data pt ca toti baga masinile pe mobile. Daca te duci la reprezentante preturile sunt destul de piperate , au masini bune dar scumpe .

 

Daca faci cum ti-am spus eu te mai si distrezi pa langa faptul ca iti iei masina buna ... :blink:

Link to comment
Share on other sites

E posibil sa tragi la hotel pe langa vreo 3 sau 5 orase si tot sa nu gasesti ceea ce vrei, nemaisocotind costurile care se ridica d pe o zi pe alta....acum, daca un 500-600 eur in plus nu e problem si ai timp la dispozitie, poti sa mergi si la plimbare....insa e foarte probabil sa nu gasesti daca te plimbi prin oraselele mici....e chestie de noroc daca faci asa.

Dealeri germani de origine sunt tot mai putini de gasit insa intr-adevar se merita sa iei de la ei. Arabii si turcii in procent mare, dau kilometrajul inapoi.

Eu am cautat cu un prieten de-al meu pe net un 320d, acum un an si ceva cred ca era... si am mers eu dupa masina lui, a fost 15.000 din 12.2004 cu euro4 si avea vreo 80.000 de kilometri. Am fost sceptic oricum (desi cand am intrat intr-un service sa schim uleiul in germania, le-a aparut alora in calculator seria masinii si kilometrii la care trebuia facut schimbul si se potriveau cu ce aveam pe bord), insa masina facea toti banii...fara sa fi stat pe la hoteluri. La fata locului poti sa te uiti la uzuri la scaune, schimbator, pedalier, volan, presuri, pragul de la sofer, insa motorul nu prea ai cum sa-l vezi cum e, decat dupa ureche asa :blink: Eu am vazut si care luau interioare de pe bmw-uri lovite si schimbau pe altele cu kilometri mai multi.

E de preferat sa mergi si tu insa sa ai cateva masini listate, macar stii incotro o iei.

Cat despre BMW vs. Audi, BMW e de departe deasupra la toate capitolele, incepand cu interior, apoi sasiu si motor. Toate masinile merg cum merg pana pe la 160km/h, dupa viteza asta le vezi pe fiecare cum si cat poate...cum sufera si gem la franari si manevre :). Mie personal Audi mi se par zgomotoase la suspensie si motor.

Link to comment
Share on other sites

Si te duci cu mecanicul dupa tine in Germania ? Si ce poate el sa iti spuna cand vede masina in fata ? Crezi ca poate mecanicul sa iti spuna daca are masina uzura la motor sau km reali ? Sa fim seriosi .... Poti si tu sa o dai prin niste gropi (chiar daca in Germania o sa iti fie greu sa gasesti gropi pe strada :blink: ) sa sa urci o bordura cu ea sa vezi daca se aude ceva de la bucsi sau telescoape , sa te uiti putin pe la motor sa nu fie murdar de ulei ....

 

Bafta ! Dupa ce iti cumperi masina sa ne arati si noua ce ai luat !

Link to comment
Share on other sites

da..normal.nu stati dupa mine ca pana ma hot.pana iau o decizie.oricum dupa mijlocul lui ianuarie cred c o sa incep operatiunile de achizitionare.postez poze oricum.macar de ash gasi eu ceva bun:D...mai revin cu intrebari pana atunci..pana o fi s o iau.merci tuturor!

 

bmw (110 kw) e mult peste audi la:

 

- suspensie

- demaraj

- cuplu

- motor mult mai silentios

- stabilitate

- sistem de franare / eficacitate a franelor

- in curbe

- tinuta generala de drum

 

deci, nu mai sta pe ganduri

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
depinde ce cauti,320d i-ti ofera ceva senzatii in plus, adica cei 34 cai chiar se cunosc .318 este in schimb mai economicos ,cu cel putin un litru la suta. Putere mai mica inseamna o uzura a motorului mai mica . Eu unul as alege totusi 320d
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.