Jump to content

BMW Seria 3 E46


Bogdanel

Recommended Posts

Buna seara tuturor!!!M-am decis sa cumpar un benzinar si dupa ce am cumpanit indelung(mai mult sau mai putin) :blink: ,am ales un 330i din 2002 cu 130.000km,cu care am sa merg la bavaria sa-l testez inainte sa dau 12.000 pe el si nu are optiuni f. multe.Acum mi-ar prinde bine si cateva pareri avizate referitor la pret, consum si ce probleme ar putea sa apara dupa 130.000km.Multumesc anticipat si multi km fara probleme!!!!

 

12k E mi se pare un pret ft bun pt un 330i 2002 cu 130k km

consumul in oras la masina mea (330i 2002) oscileaza intre 15 si 18, niciodata nu mi-a luat mai mult de 18 si asta cand e ft ft aglomerat (vb de Bucuresti) si nu prea merg seara cand e liber, intre vara si iarna nu exista diferenta de consum pt ca vara mergi cu klima iar iarna e frig

afara imi consuma intre 9 si 11 in fuctie de drum (DN sau A ) si nu mi-a luat mai mult de 11 (nici nu am mers constant cu viteze astronomice) dar pot spune ca 11 e un consum bun scos asta vara pe un drum de mare cu klima si A2 varfuri de 190-200km/h nescazand sub 140-150 iar pe dn 120-140

cat despre fiabilitate, in afara de motor (care eu il consider ft fiabil) alte probleme sunt comune ca la alte modele de e46 , eu inca nu am nici o prbm ca nu am depasit 50k cu ea (franele sunt ceva mai scumpe datorita supradimensionarii lor- dar nu ft scumpe-ca ex am schimbat discuri + placute fata si m-au costat 599 ron discuri zimmerman sport + 190 ron placute ATE)

ulei LL04 75 ron/L si intra 6.5 L deci trebuiesc 7 L (pret bavaria)

filtru aer _ nu stiu ca am filtru admisie directa

filtru ulei MANN 25 ron (l-am luat cu reducere de undeva, mai adauga 15-20%)

filtru particule pt habitaclu / polen MANN 80 ron (la fel, mai adauga 15-20%)

filtru combustibil undeva la 180 ron (doar m-am interesat de pret de pret)

daca imi mai aduc aminte am sa postez sau intrebi tu

 

bafta multa

Link to comment
Share on other sites

Care mai sunteti pe aici cu e90?

Mie chestia asta cu consumul sub 10 in oras (cu trafic de bucuresti) mi se pare o mare gluma. De 3 zile am resetat BC si am mers numai in oras - e adevarat ca pe distante scurte 3-4 km si in trafic si cu viteza redusa. In conditiile astea consumul s-a "stabilizat" la 15%!!!! cu siguranta ca daca mergi mai mult si ai o viteza medie mai mare scade da' nu cred ca atat de mult. Nici nu ma gandesc ce o sa iasa daca fac socoteala la pompa...

Link to comment
Share on other sites

Multumesc frumos,acum chiar mi-am facut o idee,vroiam neaparat sa vorbesc cu cineva care are modelul asta,sunt mai atras de benzina si oricum cred ca sunt sanse mai mari sa gasesti un benzinar bun cu km reali etc decat un diesel.M-ar mai interesa asigurarea casco cat te costa pe an??Apoi mai ramane sa vedem daca iese "stamba la cot" la bavaria,am vorbit cu baiatul si i-am spus ca fara un test prealabil nu o iau,sa vedem...intre timp mai astept opinii , sfaturi etc
Link to comment
Share on other sites

cand cautam sa fac casco, am gasit tot felul de preturi intre 1200 si 1700 E / an dar am rezolvat la omniasig cu 995 cu fransiza 10% in caz de furt in UE (fara in RO), fara vandalism, la valoarea de 16800 E de catalog

impozitul anual 900ron

RCA ca la toate auto de peste 2000 cmc (~600 ron/an)

 

verifica ft bine istoricul masinii daca te duci la AB, dupa asta iti poti da sseama daca sunt km reali sau nu

Link to comment
Share on other sites

cat o lasati sa se incalzeasca inainte de a merge aia 3-4 km? acum si picioru mai e de vina 44... mai mult?

E adevarat ca nu o las sa se incalzeasca dar in traficul in care merg fie ca porti 40 sau 50 tot aia e. Iar daca mergi 50 de km intr-o singura tura e una, alta e sa mergi 50 de km din 10 buc de 5 km in care rar ajungi in viteza a 3-a. Chestia cu consumul in oras depinde tare mult de traficul in care mergi. Am avut niste saptamani cu drumuri mai lungi si parea sa consume mai putin - dar tot nu ajungea sub 10. Acu poate au gresit-o pe-a mea desi nu prea cred pentru ca la drum intins consuma foarte decent..

Link to comment
Share on other sites

eu am un E46 330dA si imi consuma cam 13-14% in oras. pana acu eram frustrat cand imi zicea un amic cu E46 320dA ca ii consuma 8-9% in oras (dar el se lua numai dupa BC)

deci si restu lumii cu 320d se invarte pe la 10-11% ..... ma simt deja mai linistit

Atentie - eu vorbesc de consum de pe BC - n-am avut niciodata rabdare si masor si la pompa. Poate ca pe e9x au facut bc mai exact - nu stiu ce sa zic.

Apropos - am mers in weekend prin oras drumuri mai lungi si mi-a scazut consumu da la 15 la 12.5 da mai jos de atat nu se duce... In general mie cam aici imi sta media de mers doar in oras 12-13. E adevarat ca touring-ul este cu 80 de kg mai greu decat sedanul dar diferenta de consum in specificatiile tehnice este de doar 0.4 l/ 100km...

Link to comment
Share on other sites

E o prostie sa calculezi dupa calculatorul de bord . Cel mai sigur si corect e la pompa.

 

12 mi se pare un pic cam mult pentru o masina din pct de vedere tehnic ok , fie el si in bucuresti , un 10-10.5 , hai 11 daca e frig , poate 11.5 maxim , dar deja 12 normal si 13 sau mai mult pe frig e un pic cam mult.

 

Mie imi manca asa cand aveam termostatul dus.

 

12 este mult, nu? tehnic masina are probleme, asta rezulta nu-i asa?....spune-mi tu ce piesa vrei sa schimb la masina asta si iti promit ca o schimb maine numai sa vad si eu ca intradevar consuma 9 sau 10 sau 8.5 cum spun unii.

 

 

Daca iti arata un 12 pe BC e posibil sa fie un 10 la pompa . Nu ai de unde sa stii pana nu faci un consum la pompa.

 

Aseara am facut iarasi consumul la pompa, si intradevar am reusit sa scot un consum de 9.4/100km; mentionez ca, m-ati ambitionat asa tare sa scot un asemenea consum incat am schimbat treptele in turatii de maxim 2300-2400 rot/min. Deci, concluzie : Consumul se face la pompa si difera foarte mult in functie stilului de exploatare al masinii. Pentru mine e clar ca un consum normal va fi de 12//100km :) ....nu pot sa merg cu turatii de maxim 2400rot/min, ma face sa ma simt ca in matiz :blink: .....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.