Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

am casco pt ca este necesar..............ideea este ca dupa aprox 2 luni de cand am adus acasa E90 deja am mici zgarieturi de la portiere si chiar si cheie.....vecini dragi si baietasi de cartier...........nu este prima masina care o asigur dar pot sa va zic ca am vopsit o masina de 2 ori complet in 3 ani si amcumparat vreo 2 oglinzi in 6 ani de cand stau in cartier............deci oricat ar costa am sa platesc casco.....si asta daca nu o fac eu o face sotia mea care este mai disperata de acest lucru............tin sa reamintesc ea umbla cu el ..........eu am masina de firma doar 8 ore pe zi rest este al meu :twoup:
Link to comment
Share on other sites

Apropo de cine spunea ca daca nu ai Casco probabil te simti norocos. Va expun doua intamplari:

 

INTAMPLAREA 1. Eu am intotdeauna Casco la masina, de la prima Dacie din 1998 pana la BMW-ul din prezent. Inainte de BMW am avut un Peugeot 206 iar agentul care imi facea asigurarile imi spunea tot timpul ca imi expira asigurarea cu 1-2 zile inainte de data expirarii. In 2007 mi-a expirat asigurarea si am reinnoit-o dar cu o zi ramasa neacoperita. In plus asigurarea noua intra in vigoare in urmatoarea zi calendaristica. La 4 ore dupa ce mi-am facut asigurarea am avut un accident stupid in care nu eram vinovat dar nu puteam demonstra. Am facut o parcare 'in dunga' iar masina parcata langa mine a dat cu spatele in acelasi moment si m-a acrosat. Bineinteles ca in secunda doi soferul acelei masini a parcat inapoi, a oprit motorul si a sarit pe mine ca l-am lovit in timp ce statea linistit in masina. Fara martori, fara posibilitatea de a ma apara, eu eram evident in miscare. Reparatia aripii a costat cat jumatate de CASCO

 

INTAMPLAREA 2. Nu are legatura cu CASCO dar eu am loc de parcare rezervat intr-o parcare privata pentru ca in fata locuintei mele este imposibil de gasit loc de parcare, mai nimeni nu parcheaza legal (adica paralel cu strada) si sunt lovite des masinile. Intr-o seara am venit cu masina incarcata, am gasit liber unul dintre cele 3 locuri de parcare paralele cu soseaua si din motive de oboseala nu am mai dus masina in parcare. Rezultat: A doua zi masina era grav avariata si acum este in service, accident la 1 noaptea, o soferita de BMW a vrut sa evite denivelarea aferenta unui canal si s-a proptit in masina mea rupandu-mi 2 semipunti samd.

Edited by yndy
Link to comment
Share on other sites

Hmm, ia sa vedem noi acum.....

 

Rezultatul va fi interesant...

 

PS: sa editeze cineva titlul, pls!

Are baiatu'... Da nu stiu cei cu "farsiza" asta nou aparuta de 100 Euro (platiti din buzunarul propriu) la fiecare porblema rezovata pe casco? :twoup: Eu in contract nu am vazut asa ceva, asa ca poate la anu' cand oi renoii contractul, sa ma prinda cu "fansiza" asta.

Da pana atunci, Doamne feri de probleme si incidente la toata lumea, cu casco sau fara! :twoup:

Edited by foxygen
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
observatie relevanta

 

 

Surprinzator e ca lumea prefera sa-si schimbe de cateva ori pe an jantele sau sa monteze eleroane , bari si etc ..in loc de Casco ..platibil in rate !....

observatie relevanta

 

Daca lumea are bani ? care e problema ? e obligatoriu sa faca casco sau cum ?

pur si simplu consider ca asa zisi "soferi" din patria noasta contribuie foarte mult la o probabilitate ridicata de incidente auto, iar daca o coaja de autoturism isi da in tine, tu conducand un beemer de suflet....

casco, desi nu e ieftin, te poate scoate.

Link to comment
Share on other sites

pur si simplu consider ca asa zisi "soferi" din patria noasta contribuie foarte mult la o probabilitate ridicata de incidente auto, iar daca o coaja de autoturism isi da in tine, tu conducand un beemer de suflet....

casco, desi nu e ieftin, te poate scoate.

Te scoate ca bani, ca masina reparata nu mai ca noua :)

Link to comment
Share on other sites

Depinde de accident.

 

DacĂŁ schimbi o barĂŁ sau o aripĂŁ, chiar nu conteazĂŁ.

 

Dacã-i faci cunoºtiinÞã cu un copac sau o rãstorni, atunci da, nu va mai fi niciodatã ca nouã.

ai dreptate, conteaza foarte mult gravitatea impactului.oricum, doamne fereste.........

Link to comment
Share on other sites

Allianz-Ţiriac

 

Sunt ĂŽnsă şi cei cu tarifele cele mai mari.

 

nu neaparat, eu am o oferta de la ei si e mai mica decat la ASIROM. in plus nici nu am fransiza, decat la dauna totala.

si eu zic ca sunt cei mai ok cei de la Allianz

Edited by aleks_high
Link to comment
Share on other sites

asa am spus si eu prima oara cand am postat pe topicu asta. acum nu mai sunt de aceeasi parere. se pot intampla atatea lucruri nasoale pe drumurile noastre (si in afara lor) incat e prea riscant sa nu faci, daca ai posibilitatea financiara. pietre pe drum, craci rupte, grindina, furat, zgariat etc.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.