Jump to content

Casco, Casco, Casco, a avea sau a nu avea?


Tien

Cati dintre posesorii de BMW avem Casco?  

863 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Eu n-am nici fransiza obligatorie de 100 Eu

Foarte important: cand ai prelungit polita Casco? Masura cu fransiza de 100 Euro la orice eveniment e din decembrie 2007...

Eu am vrut sa platesc pe 1 an de zile, ca sa scap de grija ca odata la 3 luni sa platesc rata si ca sa am reducerea de 5% ca platesc integral polita.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am nici fransiza obligatorie de 100 Eu, nici nu m-au pus sa achit in avans ratele, desi am avut o dauna de ~ 80% din prima anuala. Si sint in al doilea an de Casco la Omniasig. Adevarat ca masina este pe persoana juridica, daca asta conteaza.

 

 

Nu stiu daca influenteaza daca esti PF sau PJ, nici daca esti client sau nou. Stiu doar cazuri in care Omniasig a pretins plata in avans a ratelor, se pare ca au rezervat acest drept undeva.

 

Oricum, e aiurea pt ca oamenii opteaza pt plata in rate tocmai pt a repartiza judicios resursele financiare.

Link to comment
Share on other sites

Eu n-am nici fransiza obligatorie de 100 Eu

Foarte important: cand ai prelungit polita Casco? Masura cu fransiza de 100 Euro la orice eveniment e din decembrie 2007...

Eu am vrut sa platesc pe 1 an de zile, ca sa scap de grija ca odata la 3 luni sa platesc rata si ca sa am reducerea de 5% ca platesc integral polita.

In septembrie 2007 am incheiat noua polita.

Link to comment
Share on other sites

eu am incheiat in noiembrie noua polita la asirom in bv. nici vorba de franciza. Platesc trimestrial, adr nu cred ca pot sa modifice ceva pt ca acel contract a fost deja semnat. Asa ca am scapat de franciza anul asta (casco-istic vorbind :blink:)
Link to comment
Share on other sites

imi spune si mie cineva (va rog :) ) la un E46 320i din 2000 la ce suma ajunge asigurarea Casco? La BCR de exemplu, va multumesc

 

Probabil in jur de 700-800 euro/an, dc gresesc sa ma corecteze cineva

 

 

daca e asa e ok si se merita :blink:

 

am fost eu azi la cineva care se ocupa cu asigurari

la bcr asigurari mi'a dat o cotatie foarte buna 550 euro la un 320i 12/2001

am sa revin luni cu amanunte

 

masina de noua evaluata la 28.000 euro

valoarea asigurata 9576 euro

plata integrala 514 euro/an.20%fransiza pt furt si dauna totala.clauza de vandalism

plata trimestriala 548 euro pe an/137 euro pe trimestru

Link to comment
Share on other sites

imi spune si mie cineva (va rog :) ) la un E46 320i din 2000 la ce suma ajunge asigurarea Casco? La BCR de exemplu, va multumesc

 

Probabil in jur de 700-800 euro/an, dc gresesc sa ma corecteze cineva

 

 

daca e asa e ok si se merita :blink:

 

am fost eu azi la cineva care se ocupa cu asigurari

la bcr asigurari mi'a dat o cotatie foarte buna 550 euro la un 320i 12/2001

am sa revin luni cu amanunte

 

masina de noua evaluata la 28.000 euro

valoarea asigurata 9576 euro

plata integrala 514 euro/an.20%fransiza pt furt si dauna totala.clauza de vandalism

plata trimestriala 548 euro pe an/137 euro pe trimestru

da, pare ok! dar valoarea asigurata nu e cam mica?

mie imi evaluasera masina la vreo 13000 euro... iar valoarea casco anuala era undeva pe la 900 euro!

intrucat nu stiu daca reuseste cineva sa imi fure masina, iar daca totusi o face, nu stiu daca scapa de "mana grebla", am considerat ca e totusi cam multicel.

@ Ciupanezu: oricum casco e a 8-a minune a lumii, te cam scoate la liman daca de ex. ai pus-o de-un copac pe capota, sau iti gasesti masina trosnita intr-o parcare la Mall...

daca aveti undeva oferte de genul celei a lui Armin, dar cu rata fransizei mai mica, postati-le aici, ca sa stim toti care e cea mai convenabila alternativa.

bafta maxima tuturor ! :)

Link to comment
Share on other sites

imi spune si mie cineva (va rog :) ) la un E46 320i din 2000 la ce suma ajunge asigurarea Casco? La BCR de exemplu, va multumesc

 

Probabil in jur de 700-800 euro/an, dc gresesc sa ma corecteze cineva

 

 

daca e asa e ok si se merita :blink:

 

am fost eu azi la cineva care se ocupa cu asigurari

la bcr asigurari mi'a dat o cotatie foarte buna 550 euro la un 320i 12/2001

am sa revin luni cu amanunte

 

masina de noua evaluata la 28.000 euro

valoarea asigurata 9576 euro

plata integrala 514 euro/an.20%fransiza pt furt si dauna totala.clauza de vandalism

plata trimestriala 548 euro pe an/137 euro pe trimestru

da, pare ok! dar valoarea asigurata nu e cam mica?

mie imi evaluasera masina la vreo 13000 euro... iar valoarea casco anuala era undeva pe la 900 euro!

intrucat nu stiu daca reuseste cineva sa imi fure masina, iar daca totusi o face, nu stiu daca scapa de "mana grebla", am considerat ca e totusi cam multicel.

@ Ciupanezu: oricum casco e a 8-a minune a lumii, te cam scoate la liman daca de ex. ai pus-o de-un copac pe capota, sau iti gasesti masina trosnita intr-o parcare la Mall...

daca aveti undeva oferte de genul celei a lui Armin, dar cu rata fransizei mai mica, postati-le aici, ca sa stim toti care e cea mai convenabila alternativa.

bafta maxima tuturor ! :)

 

au refacut polita

valoare de noua 29000

suma asigurata 9942

137 euro/trimestru

Link to comment
Share on other sites

Dauna maricica inseamna una care sa depaseasca 50% din pretul anual al politei Casco. Intr-un astfel de caz, te vor pune sa platesti ratele anticipat, ca sa aiba garantia ca nu vor fi probleme cu incasarea contravalorii politei.

Am avut daune serioase (ca si costuri, nu sariti) si multe la Omniasig si nu au facut nici un fel de probleme, nu m-au luat cu prostii din astea cu plata anticipata, etc. Sint foarte OK. Si nu am (avut) fransiza de nici un fel, am avut vandalism, fust, avarie. Aflu in curind daca polita noua se poate sa fie tot fara fransiza. Ar fi aiurea de tot sa fie cu :blink:

Edited by test225
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze dar nu am stat sa citesc tot, vroiam sa stiu daca tu theo ai casco la m6 si daca da cat ( daca se poate se ne zici ) dai pe an ! multumesc

Am , normal ca am!

 

8000 pe an....

 

adica cat un 316/318 pe an :blink:

 

si unii mai au si tupeul sa te intepe pe tine :)) tare !! :))

Edited by gica contra jr
Link to comment
Share on other sites

imi cer scuze dar nu am stat sa citesc tot, vroiam sa stiu daca tu theo ai casco la m6 si daca da cat ( daca se poate se ne zici ) dai pe an ! multumesc

Am , normal ca am!

 

8000 pe an....

 

adica cat un 316/318 pe an :)

 

si unii mai au si tupeul sa te intepe pe tine :)) tare !! :))

Jur ca nu imi vine sa cred cum poti sa dai atatia bani pe an! Cinste tie pentru buzunarul tau dar sunt uimit! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Haideti ma! Ce naiba, acuma va luati si de cat platesc eu Casco? :) :) :) :)

Eh, nu ne intelege gresit ca nu ne luam de tine ca platesti atata. Pur si simplu unii din noi, printre care si eu, ne simtim :) (nici nu am cuvinte) cand stiu ca dai atatia bani anual. Wow! In 10 ani iti mai iei un M6. Ti-am mai zis si mai sus: Cinste tie ca ai de unde! :blink:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.