Jump to content

Vopsire piele


Myx

Recommended Posts

Am folosit produse speciale pentru piele de o caruta de banii (100-150ron flaconul) . Nici unu nu a reusit sa mentina lucios si textura pielii ca Doina.

 

E ieftina si eficienta . E lapte demachiant , e foarte grasa si hidrateaza piele . Adevarat , dupa ce dai cu Doina , cel putin 30min-1h nu e indicat sa mergi pe piele , deoarece e unsoroasa , dar cum s-a impregnat si s-a uscat , e super .

 

Am folosit in decursul timpului tot felul de creme si balsamuri speciale . Toate mi se par la fel de eficiente in cel mai bun caz cu Doina . Diferenta consta in pretul de 100-150 RON la solutiile "speciale" pe cand Doina e 5-10 RON . Restul e praf in ochi.

 

Asta e parerea mea . Cum nu m-am sfiit sa il critic pe Filip fiindca nu am fost multumit , asa nu am nici un interes sa mint cu Doina (nu am actiuni la fabrica).

 

Fiecare e liber sa cumpere si sa foloseasca ce vrea . Eu mi-am expus punctul de vedere si am argumentat de ce aleg Doina si nu vreun produs scump si "special" .

 

O seara placuta !

Edited by Stefann
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 months later...
am sunat la acest domn Filip si mi-a cerut 250 ron pentru 2 sezuturi la scaunele din fata....sincer consider ca este un pret maricel....cu 250 imi iau 3 metrii de piele naturala ceea ce este mai mult decat suficient iar manopera pentru schimbat m-ar costa maxim 100 ron....sunt eu nebun sau pretul de 250 ron pentru 2 sezuturi la un e36 este foarte mare? :twoup: ...
Link to comment
Share on other sites

depinde de masina....am un cunoscut care a vopsit la el 2 sezuturi de la un mercedes....la care un sezut ar fi costat la reprezentanta 700 euro....unul....si ii trebuiau amandoua....

asa ca pentru el .....orice pret sub valoarea aia era ok.....mai ales 250 RON......mai ales ca i-a vopsit-o exact pe nuanta pielii din masina si arata impecabil

Link to comment
Share on other sites

depinde de masina....am un cunoscut care a vopsit la el 2 sezuturi de la un mercedes....la care un sezut ar fi costat la reprezentanta 700 euro....unul....si ii trebuiau amandoua....

asa ca pentru el .....orice pret sub valoarea aia era ok.....mai ales 250 RON......mai ales ca i-a vopsit-o exact pe nuanta pielii din masina si arata impecabil

 

 

cei la care am fost sa retapitez interiorul nu fac pretul in functie de masina sau de valoarea ei....au muncit de la 22:00 pana la 03:00 in noapte si mi-au luat 100 ron pentru lateralele scaunelor fata+cotiera (cu tot cu demontat si montat pe masina) ......consider ca 250 ron pentru 2 sezuturi este foarte mult.....iar comparatia ta cu reprezentanta nu este buna...lucrez la o reprezentanta destul de importanta si stiu foarte bine cum sta treaba.....

 

la acest pret prefer sa cumpar piele naturala si sa ma reintorc la acesti oameni despre care am vorbit mai sus ( pentru toata partea de interior a scaunului..sezut si spatar imi iau 40 ron...deci un total de 80 ron pentru ambele scaune) si nu se va compara niciodata cu o piele revopsita....sunt convins ca parerile sunt impartite insa asta este parerea mea.....

 

este adevarat ca am gasit indivizi care mi-au cerut si 100 de euro pentru retapitarea unui singur scaun dar asta nu inseamna ca asa cer toti sau ca asta este pretul real

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

cei la care am fost sa retapitez interiorul nu fac pretul in functie de masina sau de valoarea ei...

este adevarat ca am gasit indivizi care mi-au cerut si 100 de euro pentru retapitarea unui singur scaun dar asta nu inseamna ca asa cer toti sau ca asta este pretul real

 

deobicei Filip face pretul in fctie de nivelul de munca , nu stiu de unde ai aparut cu ideea asta fctie de masina , uneori la mine a stat pt 2 zgarieturi amarate si o ora saau mai mult pt a iesi perfect, desi eu estimasem ca termina in max 20 min . Daca tu ai oameni care lucreaza ieftin cu piele mai bine ne spui si noua ca sa stim cine sunt si unde-i gasim . E adevarat ca uneori poate nu merita reconditionat prin vopsire ci prin inlocuire element .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

cei la care am fost sa retapitez interiorul nu fac pretul in functie de masina sau de valoarea ei...

este adevarat ca am gasit indivizi care mi-au cerut si 100 de euro pentru retapitarea unui singur scaun dar asta nu inseamna ca asa cer toti sau ca asta este pretul real

 

deobicei Filip face pretul in fctie de nivelul de munca , nu stiu de unde ai aparut cu ideea asta fctie de masina , uneori la mine a stat pt 2 zgarieturi amarate si o ora saau mai mult pt a iesi perfect, desi eu estimasem ca termina in max 20 min . Daca tu ai oameni care lucreaza ieftin cu piele mai bine ne spui si noua ca sa stim cine sunt si unde-i gasim . E adevarat ca uneori poate nu merita reconditionat prin vopsire ci prin inlocuire element .

 

 

citeste postul #183...dealtfel este si postul la care am dat reply.....baietii sunt din slatina , jud olt....lucreaza foarte bine si dau gata un interior in maxim 3 zile....au niste preturi extraordinare pe langa ce se gaseste in bucuresti....v-as lasa acum nr lor de telefon dar spre rusinea mea mi-am schimbat telefonul si mi-am pierdut toate numerele din cel vechi....cand ajung acasa trec pe la ei si le voi lua numarul de tel si-l voi pune pe forum...probabil si ceva poze cu lucrarile efectuate de ei....

 

din cate-mi aduc aminte vor 500 ron (manopera) pentru un interior complet (cu materialul tau)..nu conteaza ca te duci cu un s class sau un e36...ceea ce mi se pare foarte ok din partea lor...si 800 ron pe un interior (materialul lor) din piele ecologica destul de rezistenta....aici in bucuresti am gasit niste preturi de Las Vegas :twoup:

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

Pai nu am zis ca face pretul in functie de masina....tocmai asta spuneam...ca e acelasi pret....

Adica si celui cu mercedes de 100.000 euro i-a cerut cat ti-a cerut si tie cu E36.....

 

 

Ideea e ca sunt cazuri , cum era cel al cunoscutului meu, in care nu poti gasi piele in nuanta respectiva incat sa iti faca cineva retapitarea....asa ca reparatul/vopsitul e singura solutie....avand in vedere pretul unor sezuturi originale noi, in nuanta respectiva.....nu stiu la ce reprezentanta lucrezi ....pur si simplu ala era pretul reperelor NOI....nu era vorba de a retapita/revopsi la reprezentanta

Link to comment
Share on other sites

Pai nu am zis ca face pretul in functie de masina....tocmai asta spuneam...ca e acelasi pret....

Adica si celui cu mercedes de 100.000 euro i-a cerut cat ti-a cerut si tie cu E36.....

 

 

Ideea e ca sunt cazuri , cum era cel al cunoscutului meu, in care nu poti gasi piele in nuanta respectiva incat sa iti faca cineva retapitarea....asa ca reparatul/vopsitul e singura solutie....avand in vedere pretul unor sezuturi originale noi, in nuanta respectiva.....nu stiu la ce reprezentanta lucrezi ....pur si simplu ala era pretul reperelor NOI....nu era vorba de a retapita/revopsi la reprezentanta

reprezentanta nu retapiteaza/revopseste sau repara....ei doar schimba....astea sunt reguli impuse de producator...tocmai din acest motiv ti-am zis sa nu compari reprezentanta in cazul nostru.....

Edited by zeky
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Eu nu inteleg de ce nu va luati singuri vopseaua, am pus link si toate informatiile in topic, e o treaba foarte banala.

 

Eu deja sunt la a doua masina, am pus poze cum a iesit la E65 pielea verde fistic, acum mi-am luat vopsea pentru E53 cu piele gri. Chas3 si-a facut la fel la piele crem, ne-am cumparat impreuna vopseaua din Germania. Pe mine m-a costat 20 euro, am luat doua flacoane de 30ml, suficient pentru scaune fata cotiera si manere usi.

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

Eu nu inteleg de ce nu va luati singuri vopseaua, am pus link si toate informatiile in topic, e o treaba foarte banala.

 

Eu deja sunt la a doua masina, am pus poze cum a iesit la E65 pielea verde fistic, acum mi-am luat vopsea pentru E53 cu piele gri. Chas3 si-a facut la fel la piele crem, ne-am cumparat impreuna vopseaua din Germania. Pe mine m-a costat 20 euro, am luat doua flacoane de 30ml, suficient pentru scaune fata cotiera si manere usi.

Pt ca nu ma pricep, si unde nu ma pricep nu ma bag

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Mai lucreaza acest domn din Bucuresti ? Care este numarul de telefon la care il pot contacta? Cel cu 212 nu mai este valabil.

 

nu stiu la ce nr ai sunat , nr lui e 0728 222 210 . Am fost recent la el si am reconditionat un interior complet , piele crem a iesit impecabil si avea o uzura majora . Daca doriti am sa pun si poze .

 

Eu nu inteleg de ce nu va luati singuri vopseaua, am pus link si toate informatiile in topic, e o treaba foarte banala.

 

nu e chiar banal daca e pielea roasa sau rupta , asa si eu am mereu de la filip vopsea la culoare pt mici imperfectiuni care apar si e usor de aplicat . Dar la restaurarea initiala e nevoie de mana lui . Plus ca altfel impregneaza aerograful prin jet f fin ,practic patrunde in toate crapaturile si acopera complet porii . Nu-i fac lobby aiurea , eu am fost mereu multumit de munca lui plus ca e la un pret suportabil . Si la 20-30 E cat ai platit kitul vopsea , cam atat ar fi costat si la el .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

da MIX ,ceva poze,te rog,eu din comoditate am reconditionat doua scaune la reprezentanta bmw cluj,au iesit super,dar ....au tinut 2-3 luni,si a fost foarte scump..!(avind garantie cu unul m-am dus inapoi ,l-au refacut si ..a tinut tot atit,cu celalalt m-am lasat pagubas)
Link to comment
Share on other sites

Mai lucreaza acest domn din Bucuresti ? Care este numarul de telefon la care il pot contacta? Cel cu 212 nu mai este valabil.

 

nu stiu la ce nr ai sunat , nr lui e 0728 222 210 . Am fost recent la el si am reconditionat un interior complet , piele crem a iesit impecabil si avea o uzura majora . Daca doriti am sa pun si poze .

 

Eu nu inteleg de ce nu va luati singuri vopseaua, am pus link si toate informatiile in topic, e o treaba foarte banala.

 

nu e chiar banal daca e pielea roasa sau rupta , asa si eu am mereu de la filip vopsea la culoare pt mici imperfectiuni care apar si e usor de aplicat . Dar la restaurarea initiala e nevoie de mana lui . Plus ca altfel impregneaza aerograful prin jet f fin ,practic patrunde in toate crapaturile si acopera complet porii . Nu-i fac lobby aiurea , eu am fost mereu multumit de munca lui plus ca e la un pret suportabil . Si la 20-30 E cat ai platit kitul vopsea , cam atat ar fi costat si la el .

 

Cum ma sa fie greu de facut, indiferent ca e pielea rupta sau roasa, daca faci exact pasii care trebuie, iti iese usor de tot. . Si iti garantez eu ca se impregneaza mai bine cu buretelul decat cu aerograful. In fine, nu stiu de ce unora li se pare complicat o chestie banala, e ca si atunci cand femeile se dau cu fond de ten, aceasi chestie, intinzi niste vopsea cu un buretel. Si nu cred ca 20 euro cu tot cu transport cat am dat eu pe vopsea se poate compara cu cat cere el pentru 2 scaune cotiera si fete de usi. Chas3 a luat vopsea impreuna cu mine si si-a facut si el scaunele la X5, si-a facut chiar si volanul cu vopsea neagra Sigmarom dupa cum i-am zis, si n-a avut probleme. Mie personal imi place mult sa surubaresc, sa fac orice chestie de genul asta, chiar daca nu ma pricep, imi place sa invat.

 

 

Asta din link am facut-o singur, doar ca am folosit un pistol cu aer cald ca sa usuc mai repede intre straturi, fara e cam nasol.

 

http://www.bmwclub.ro/forums/index.php?s=&...st&p=922247

Edited by WLF
Link to comment
Share on other sites

 

Ce ai tu acolo e uzura superficiala si e usor de facut cu ce spui tu . Incearca sa aplici acelasi tratament la o taietura piele . Eu am platit 100 ron reconditionat interior , scaune fata si ceva prin spate . probabil tie iti pare mult .... A durat 3 ore . Am mai dat 50 ron pt alcantara si diverse retusuri pe la plasticul masinii , avea ceva decolorari .

Edited by Myx
Link to comment
Share on other sites

Pai stai asa, n-am discutat de taieturi si alte defecte, vorbesc strict de uzura normala si decolorare. Pai nu mai inteleg nimic, pentru 2 scaune complete se cere 250 lei mi se pare, de unde doar 100 lei? Adica mie cand am vorbit cu omul mi-a cerut 250 lei pentru 2 scaune de seria 7, adica cele din poze, nici vorba de 100 lei.
Link to comment
Share on other sites

Pai stai asa, n-am discutat de taieturi si alte defecte, vorbesc strict de uzura normala si decolorare. Pai nu mai inteleg nimic, pentru 2 scaune complete se cere 250 lei mi se pare, de unde doar 100 lei? Adica mie cand am vorbit cu omul mi-a cerut 250 lei pentru 2 scaune de seria 7, adica cele din poze, nici vorba de 100 lei.

 

Eu nu pot sa-i spun ce pret sa ceara , mie atat mi-a cerut .Am facut mai multe masini la el . Poate si asta conteaza .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.