Jump to content

m3 E92 - consumul real ?


b.husky13

Recommended Posts

Eu daca as detine un m3 e92 si sa coate un consum <=20% in orash (bucuresti)As fi super multumit . ADica totusi V8 4.0 L nu poate sa consume cat un 1.5DCI.ASta asta asa sa fim ON-TOPIC

Calcul simplu: cons 18% 1500 km/luna,4lei litru 1080lei/lunae

cons 20% ................................. 1200lei/luna

cons 25%.................................. 1500lei/luna.

Tu ori te plictisesti f tare, ceea ce pot sa inteleg, si ne-ai dat noua de scris pe forum, ceea ce iarasi nu e f rau ca mai afli cum gindesc si altii, ori intr-adevar nu tre sa arunci banii pe un M3 E92 daca iti pui problema consumului.Un calcul de 2 minute iti raspundea la problema.Dai 70k euro pe masina fara sa mai pui la socoteala casco, impozit si apoi te intrebi:pot suporta un cons de min 1100 lei, realist 1200-1500 pe luna?Daca da, bravo, bucura-te de ea.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 215
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Dacă ai firmă, caută o maşină al cărei vĂŽnzător este o firmă şi are TVA inclus ĂŽn preţul afişat...astfel, nu mai plăteşti TVA la achiziţionarea ei (19%),....o să plăteşti TVA doar la revânzarea maşinii, dar atunci maşina o să aibă o valoare mai mică, respectiv TVA mai mic....

Partea bună este ca se micşorează şi taxa de primă ĂŽnmatriculare....am gasit un calculator online pe net al ultimei variante a taxei de primă ĂŽnmatriculare sau poluare, cum i-o mai zice....: www.vipcar.ro

Edited by Dizlpower
Link to comment
Share on other sites

Cine-si permite M3 E92 isi permite si consumul . Cine spune ca "se gandeste la un M3 E92 dar il intereseaza consumul" vrea sa spuna ca viseaza la un M3 E92... dar n-are suficienta "imaginatie"...

E "doar" o chestiune de nuantza.... "Doar" o subtilitate de exprimare... "nimic serios..."

Edited by the_rifle
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Am citit tot topic-ul si am ajuns la o concluzie: unii chiar nu au ce face, adica la un m3 chestia cu consumul e ca si cum te-ai lua de diametrul volanului. Nu imi iau m3 ca are diamtrul volanului de 50 de centimetri si nu de 45. Nu cred ca iti cumperi um m3 sa vezi cata autonomie poti sa ai , azi am scos 650 de km cu un plin, maine incerc sa schimb pana in 2500 de ture poate scot o autonomie de 700 de km. Eu am un amarat de e46 316 i si putin imi pasa cat consuma, e masina, e pe benzina, sa consume frate atat timp cat e fiabila, poate sa consume si cat un mig. Daca ai 70 000 de euro sa dai pe o masina eu zic ca ai si bani de benzina.

Dar in Romania alta e problema (sper sa nu supar pe nimeni), daca ai 70 000 euro veniti asa "de la matusa Tamara" lasa frate ca eu stau in garsoniera care am stat pana acum, imi iau de 70 000 euro M3 e92, ca nah e "trendy", si uite asa am eu m3 . In cazul asta da te intereseaza consumul masinii. Dar daca ai un "business" nu conteaza ce faci, sa vina banul si daca ai vila, piscina, toate ce iti trebuie si ai ajuns tu la concluzia ca nu ti-ar strica un m3 in curte atunci ultimul lucru la care te-ai gandi ar fi consumul, consumabilele, si altele.

Daca vrei consum redus eu zic sa te orientezi spre un polo Tdi, masina fiabila, facuta de nemti, materiale de interior bune, consum ok, cu banii de pe o saptamana pe benzina cat mergi cu un m3, cred ca ajung o luna.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Buna! Eu detin un M3 E46 de un an si am fost foarte multumita de consum.Spun asta pentru ca am mai avut si alte

modele BMW ( e36 320i,e46 316i,e46 320d ) si ma asteptam la un consum mai mare din partea M-ului.In oras mers normal am adus-o la 14.8 fara forje, dar nici subturata nu a fost.Asa ca nu cred ca modelul nou ar lua cu mult peste.

Din cate vad eu la nemti E46 are un consum mai mare putin decat E92 dar cu acesta din urma nu am mers ca sa spun cu certitudine. :twoup: Si eu am fost curioasa sa vad cat consuma un M3 atunci cand l-am cumparat pentru ca desi il am nu sunt multimiliardara.Si nici piesele pentru modelul meu nu sunt asa de scumpe precum ma speria cineva pe un alt forum spunand ca placutele fata costa 700 ron iar eu am gasit nemtesti cu 205 ron (off topic)

Link to comment
Share on other sites

Buna! Eu detin un M3 E46 de un an si am fost foarte multumita de consum.Spun asta pentru ca am mai avut si alte

modele BMW ( e36 320i,e46 316i,e46 320d ) si ma asteptam la un consum mai mare din partea M-ului.In oras mers normal am adus-o la 14.8 fara forje, dar nici subturata nu a fost.Asa ca nu cred ca modelul nou ar lua cu mult peste.

Din cate vad eu la nemti E46 are un consum mai mare putin decat E92 dar cu acesta din urma nu am mers ca sa spun cu certitudine. :twoup: Si eu am fost curioasa sa vad cat consuma un M3 atunci cand l-am cumparat pentru ca desi il am nu sunt multimiliardara.Si nici piesele pentru modelul meu nu sunt asa de scumpe precum ma speria cineva pe un alt forum spunand ca placutele fata costa 700 ron iar eu am gasit nemtesti cu 205 ron (off topic)

prezinta-ti si tu masina sa o vedem si noi, iar la faza cu placutele nu stiu ce sa zic, cred ca ar fi indicat sa pui ce e mai bun (e adevarat nu intotdeauna mai scump) dar sunt anumite piese care se vor originale pentru o mai buna functionare, timp de raspuns samd

Link to comment
Share on other sites

Buna! Eu detin un M3 E46 de un an si am fost foarte multumita de consum.Spun asta pentru ca am mai avut si alte

modele BMW ( e36 320i,e46 316i,e46 320d ) si ma asteptam la un consum mai mare din partea M-ului.In oras mers normal am adus-o la 14.8 fara forje, dar nici subturata nu a fost.Asa ca nu cred ca modelul nou ar lua cu mult peste.

Din cate vad eu la nemti E46 are un consum mai mare putin decat E92 dar cu acesta din urma nu am mers ca sa spun cu certitudine. :twoup: Si eu am fost curioasa sa vad cat consuma un M3 atunci cand l-am cumparat pentru ca desi il am nu sunt multimiliardara.Si nici piesele pentru modelul meu nu sunt asa de scumpe precum ma speria cineva pe un alt forum spunand ca placutele fata costa 700 ron iar eu am gasit nemtesti cu 205 ron (off topic)

 

 

205 de ron un set de placute fata pentru un m3 e46? sincer cred ca nici la a mea un set "mai de doamne ajuta" nu costa atat si e un 316.

Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

frate, mi se pare chiar aiurea sa nu te intereseze de un consum la masina, chiar daca e prima intrebare, dar deh...unii sunt chiar atat de snobi incat iau foc daca intrebi, te iau la misto, nu vreau sa ofensez pe nimeni dar sunt prea multe basini.... Edited by zender
Link to comment
Share on other sites

Uite eu sunt unul din aia snobi care mi-as cumpara /// M si nu m-ar interesa consumul, nu conteaza de care ///M. Eu zic ca iti iei un ///M pentru alte treburi, nu sa vezi cata autonomie poti sa ai cu un plin de rezervor. Edited by Cosm1n
Link to comment
Share on other sites

despre cosum:

in oras in modul implicit d2- 19.7

in oras in mod m sport (nu supersport) d5 - 21,5 - fara figuri

in oras m mode cu figuri - 30

afara pe a2 cu 140-180-uneori 200 - 14-15

 

am 500 km va mai scadea cu 1l minim cred. oricum nu e dezastru pt 4000cmc/420cp

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
despre cosum:

in oras in modul implicit d2- 19.7

in oras in mod m sport (nu supersport) d5 - 21,5 - fara figuri

in oras m mode cu figuri - 30

afara pe a2 cu 140-180-uneori 200 - 14-15

 

am 500 km va mai scadea cu 1l minim cred. oricum nu e dezastru pt 4000cmc/420cp

 

 

Ce inseamna M mode cu figuri?

 

 

Ps: Si ai avut grija cu rodajul, nu? :twoup: :twoup:

Link to comment
Share on other sites

despre cosum:

in oras in modul implicit d2- 19.7

in oras in mod m sport (nu supersport) d5 - 21,5 - fara figuri

in oras m mode cu figuri - 30

afara pe a2 cu 140-180-uneori 200 - 14-15

 

am 500 km va mai scadea cu 1l minim cred. oricum nu e dezastru pt 4000cmc/420cp

 

 

Ce inseamna M mode cu figuri?

 

 

Ps: Si ai avut grija cu rodajul, nu? :twoup: :twoup:

 

modul m la m3 e 92/93 este un alt pachet de setari pt motor, directie si suspensie ce pot fi "chemate" instantaneu prin apasarea unui buton amplasat pe volan. mod m cu figuri inseamna butonul m apasat, motorul pus pe sport sau supersport, plecat cu scart, curba luata cu drift...de-astea. da, am avut mare grija cu rodajul, insa mi l-au bulit in service la prima revizie. i-au scos prostii uleiul din cutia dkg care nu se scoate niciodata si acum nu au ce sa puna in loc. pt 10 zile cat dureaza cica mi-au dat un 5-ar sa circul. consumul nu a scazut, urca mai repede in ture la 2000km, in oras ia cam 22.5 in mod m mers normal un pic sportiv, afara cam 17 sub 200.

Edited by fbdcnt
Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca au patit-o si americanii ca li s-a schimbat la service uleiul din cutia de viteze si BMW a dat chiar un comunicat explicand pe larg mai multe, sunt pe m3post aceste belele facute si de service-urile din America, nu doar in Romania se fac gafe.

eu sunt mai emotiv asa, cand dau 100,000 aprope pe o masina, bani munciti, sa mi-o strice niste tarani prosti si analfabeti intitulati mecanici nu pot sa nu ma enervez. la orice masina orice revizie se face dupa o lista de operatiuni. cred ca aia nu au vazut decat rabe la viata lor. in plus ar trebui sa aiba un inginer acolo ceva sa le spuna la vite ce sa faca daca ei nu stiu.

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca au patit-o si americanii ca li s-a schimbat la service uleiul din cutia de viteze si BMW a dat chiar un comunicat explicand pe larg mai multe, sunt pe m3post aceste belele facute si de service-urile din America, nu doar in Romania se fac gafe.

eu sunt mai emotiv asa, cand dau 100,000 aprope pe o masina, bani munciti, sa mi-o strice niste tarani prosti si analfabeti intitulati mecanici nu pot sa nu ma enervez. la orice masina orice revizie se face dupa o lista de operatiuni. cred ca aia nu au vazut decat rabe la viata lor. in plus ar trebui sa aiba un inginer acolo ceva sa le spuna la vite ce sa faca daca ei nu stiu.

Eu sunt mai nou pe aici , dar daca nu ma insel spuneai ca renunti la marca BMW?

Link to comment
Share on other sites

Am citit tot topic-ul si am ajuns la o concluzie: unii chiar nu au ce face, adica la un m3 chestia cu consumul e ca si cum te-ai lua de diametrul volanului. Nu imi iau m3 ca are diamtrul volanului de 50 de centimetri si nu de 45. Nu cred ca iti cumperi um m3 sa vezi cata autonomie poti sa ai , azi am scos 650 de km cu un plin, maine incerc sa schimb pana in 2500 de ture poate scot o autonomie de 700 de km. Eu am un amarat de e46 316 i si putin imi pasa cat consuma, e masina, e pe benzina, sa consume frate atat timp cat e fiabila, poate sa consume si cat un mig. Daca ai 70 000 de euro sa dai pe o masina eu zic ca ai si bani de benzina.

Dar in Romania alta e problema (sper sa nu supar pe nimeni), daca ai 70 000 euro veniti asa "de la matusa Tamara" lasa frate ca eu stau in garsoniera care am stat pana acum, imi iau de 70 000 euro M3 e92, ca nah e "trendy", si uite asa am eu m3 . In cazul asta da te intereseaza consumul masinii. Dar daca ai un "business" nu conteaza ce faci, sa vina banul si daca ai vila, piscina, toate ce iti trebuie si ai ajuns tu la concluzia ca nu ti-ar strica un m3 in curte atunci ultimul lucru la care te-ai gandi ar fi consumul, consumabilele, si altele.

Daca vrei consum redus eu zic sa te orientezi spre un polo Tdi, masina fiabila, facuta de nemti, materiale de interior bune, consum ok, cu banii de pe o saptamana pe benzina cat mergi cu un m3, cred ca ajung o luna.

 

cred ca ai spus totul destul de raspicat , iar cand te gandesti ca dupa 3-4 ani pretul masinii ajunge aproape de jumatate nu conteaza 2-3 mii de euro dati in plus pe combustibil fate de 30-40 de mii cat ai pierdut fata de pretul cat era noua!!!

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt mai nou pe aici , dar daca nu ma insel spuneai ca renunti la marca BMW?

da am vrut nu sunt masini mai bune pe piata in clasa asta de pret. m3-ul asta il astept de un an, l-am vandut pe celalalt crezand ca va fi cabrio automat de la inceput dar nu a fost, a iesit acum recent asta cabrio dkg. e misto dar consuma mult. porsche, corvette, consuma mai putin. problema e la sosea la mers normal.

Link to comment
Share on other sites

da am vrut nu sunt masini mai bune pe piata in clasa asta de pret. m3-ul asta il astept de un an, l-am vandut pe celalalt crezand ca va fi cabrio automat de la inceput dar nu a fost, a iesit acum recent asta cabrio dkg. e misto dar consuma mult. porsche, corvette, consuma mai putin. problema e la sosea la mers normal.

Cum adica la mers normal? Te referi la confortul oferit la drumuri lungi...AAA ,am inteles consumul la mers normal.

Edited by DGS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.